2016 zaatakuje nas filmami w Ultra HD

Na początku 2016 roku będziemy mogli nabyć pierwsze odtwarzacze obsługujące format Ultra HD Blu-Ray. Wydawcy nie zamierzają więc zostawiać nas z pustą filmoteką i prezentują pierwsze pozycje filmowe dostępne w tym formacie.

Ultra HD Blu-Ray - czym to się je?

Ultra HD Blu-Ray pełny potencjał wykorzysta na ekranach działających w rozdzielczości 4K, bowiem filmy zapisane na tych nośnikach to wsparcie dla rozdzielczości do 3840 na 2160 pikseli. Prócz tego format Ultra HD Blu-Ray to wsparcie dla filmów w liczbie klatek aż do 60 (być może dzięki temu w końcu doczekamy się pudełkowego wydania trylogii Hobbita w HFR), a także powiększone wsparcie dla palety kolorów i HDR. Dla audiofilów też jest dobra wiadomość - Ultra HD Blu-Ray zapewni wsparcie dla niedawno wprowadzonego formatu dźwiękowego Dolby Atmos.

By móc odtwarzać filmy zapisane na dyskach Ultra HD Blu-Ray należy posiadać odpowiedni odtwarzacz. Jeśli jesteśmy posiadaczami najnowszych konsol do gier nie musimy się obawiać braku kompatybilności - konsole Playstation 4 i Xbox One powinny dostać pełne wsparcie dla tych nośników za sprawą nadchodzących aktualizacji.

Jakie filmy w Ultra HD na początek?

Aktualnie wsparcie dla formatu płyt Ultra HD Blu-Ray zapowiedziały 3 studia.

20th Century Fox ogłosiło wydanie filmów Kingsman: Tajne służby, Życie Pi, Fantastyczna Czwórka, Więzień labiryntu, Exodus: Bogowie i królowie, oraz X-Men: Przeszłość, która nadejdzie.

Sony Pictures to produkcje Niesamowity Spider-Man 2, Salt, Hancock, Chappie, Boski chillout i Smerfy 2.

Natomiast Warner Bros. chwilę temu zapowiedziało wydanie filmów Mad Max: Na drodze gniewu, Piotruś: Wyprawa do Nibylandii, LEGO: Przygoda i San Andreas.

Oprócz wymienionych filmów wytwórnie i wydawcy obiecali wydać jeszcze inne tytuły do końca 2016.