The Binding of Isaac - jak grać? Poradnik

The Binding of Isaac to wbrew pozorom dość nietypowa pozycja, strzelanka, ale o mocnym klimacie, a do tego ukazana z lotu ptaka - można by rzec oldskulowa. Jeśli właśnie zaczynacie przygodę z tym tytułem, sprawdźcie ten poradnik.

1. Sterowanie

Zacznijmy od sterowania, żeby nie było żadnych wątpliwość co do tego jak obsługiwać grę. A zatem - podstawą sterowania jest klawiatura i klawisze W, S, A ,D, dzięki nim poruszamy się w wybranym kierunku. Z kolei strzałki odpowiadają za strzelanie, zaś E lub Shift pozwala na postawienie bomby. Z kolei Q to używanie różnorakich przedmiotów. Esc to pauza, z pomocą F przełączamy się na pełny ekran lub wyłączamy go, a spacja pozwala na używanie pewnych przedmiotów. Lewy przycisk myszy to strzelanie. Przy tym ostatnim elemencie warto zatrzymać się na dłużej. Otóż jak już wiemy możemy strzelać zarówno z pomocą strzałek jak i myszki. Nie ma jednak możliwości strzelania po skosie. To znaczy, że nasz bohater może naparzać tylko do tego, co ma naprzeciwko - strzelanie jest czterokierunkowe, niezależnie, czy użyjemy myszki czy te klawiatury.

2. Losowe lochy

Fabuła gry ma miejsce w piwnicy głównego bohatera, jednakże ta przypomina lochy. Tego typu miejsca nigdy nie są przyjemne. Nie zdziwmy się, że grająca np. po raz kolejny na tym samym poziomie, będzie wyglądał on zupełnie inaczej - otóż tytuł ma generowane losowo poziomy, co oznacza, że każde spotkanie z grą to wyzwanie.

Edmund McMillen and Florian Himsl

3. Strzały

W grze korzystamy ze swoistych "strzał" reprezentowanych przez łzy głównego bohatera. Od początku będzie nam towarzyszyć duża niebieska łza, co możemy zobaczyć mniej więcej po środku ekranu. Tym właśnie będziemy strzelać. Z czasem zmienimy naszą "broń" na nieco inną, ale nie oczekujemy, zmieni to jakoś mechanikę gry.

4. Energia

Energia naszego bohatera jest reprezentowana przez kilka serduszek obecnych w mniej więcej prawym górnym rogu ekranu. Jeśli zostaniemy trafieni - serduszko zostanie wyczerpane zmieniając kolor na czarny, ale to nie oznacza, że nie możemy znów go wypełnić - o ile znajdziemy odpowiednie do tego celu przedmioty. Z czasem, ponieważ gra oferuje elementy RPG będziemy mogli zwiększyć naszą energię. Natrafimy też na Soul Hearts, które służą jak swoista tarcza - będą obecne zamiast serduszka, dopóki nie zostaniemy trafieni.

5. Jak się w to gra? I co mam zrobić?

Zaczynamy na poziomie pierwszym, co oczywiste, zaś celem zabawy jest odnalezienie pokoju, gdzie rezyduje boss. Aby to zrobić, musimy najpierw przeszukać wszystkie pozostałe pokoje, co nie jest łatwym zadaniem. Następnie schemat się powtarza. Ponieważ jednak poziomy są generowane losowo całość jest dodatkowo utrudniona. Poza tym - gdy już wejdziemy do jednego pokoju - nie możemy go opuścić dopóki nie zginiemy lub nie zabijemy wszystkich przeciwników. Gdy to się uda i gdy uporamy się z bossem poziomu dostajemy skrzynkę, w której znajdują się rozmaite przydatne rzeczy.

Edmund McMillen and Florian Himsl

6. Strzelanie po skosie

Jak już wiemy, możemy strzelać tylko w czterech kierunkach. Jednakże przy odrobinie wprawy - da się podkręcać strzały! Oto jak to zrobić. Zaczynamy od poruszania się w lewo i strzelania w dół. Teraz w momencie zmiany kierunku na prawo i znów lewo - i tak dalej - zobaczymy, że pierwszy / ostatni strzał jest nieco podkręcony. Przy odpowiednim wyczuciu, można strzelać w zasadzie po skosie. Da się to zrobić z innymi kierunkami oczywiście, choć trzeba po prostu wprawy, aby to solidnie opanować i wykorzystywać w grze.

7. Czy to gra dla mnie?

Tego nie wiadomo, ale łatwo można to sprawdzić. Producent umieścił darmową wersję flash w sieci, a ta szybko trafiła do wielu serwisów, także krajowych. W demie możemy sprawdzić 2 z wszystkich poziomów, do wyboru jest też tylko jedna postać. Pogramy klikając na ten link - The Binding of Isaac demo .

Więcej o: