Każdego dnia możesz pomagać planecie. Dzięki oszczędności wody, energii i dłuższemu życiu tkanin

Polacy mają coraz większą świadomość dotyczącą znaczenia ekologii w codziennym życiu. Rozumieją związek pomiędzy codziennymi zachowaniami, a stanem środowiska naturalnego. Segregowanie odpadów, oszczędność energii i wody w gospodarstwie domowym stały się dla wielu codziennością. Jak jeszcze możemy wspomóc planetę? Piorąc bardziej świadomie!

Wielu szuka nowych sposobów, by codzienne czynności były bardziej "eko". Zmiana samochodu na rower lub komunikację miejską, ocieplenie domu lub inwestycja w fotowoltaikę, wymiana pieca na mniej szkodliwy dla przyrody – to część konkretnych działań, które podejmujemy. Rośnie popularność samochodów elektrycznych, wzrasta liczba proekologicznych działań społecznych – coraz więcej firm rozumie, że dbanie o środowisko jest bliskie konsumentom.

Jak być "eko" na co dzień. Oto, jak zaoszczędzić, energię, wodę i pieniądze

Olbrzymie znaczenie ma też energooszczędność urządzeń. Okazuje się, że i na tym polu do osiągnięcia jest wiele. Jednym z przykładów jest pranie. W jaki sposób może być bardziej przyjazne środowisku? Dzięki oszczędności wody, energii elektrycznej oraz szczególnemu podejściu do kwestii ochrony ubrań. Dobrej jakości pralka potrafi przedłużyć życie odzieży.

Według badań firmy Electrolux, 5 na 10 osób nie wie, w jaki sposób prać ekologicznie. Na przeszkodzie stoją przyzwyczajenia, ale na szczęście pomocne są innowacje. To dzięki nim efektywne pranie jest dzisiaj możliwe już w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Ta temperatura wystarczy, by usunąć brud, plamy i zapach, a pozwala zaoszczędzić 30 proc. energii.

Zapomnij o tradycyjnym praniu. Oszczędzaj 30 proc. energii i wodę. Dzięki… parze

Tradycyjne pranie nie zawsze jest niezbędne. Odzież można – znacznie niższym dla portfela i przyrody kosztem – odświeżyć. Świetnie sprawdza się tu para. Funkcja Steam Care, obecna w nowych pralkach Electrolux, pozwoli zaoszczędzić wodę. Nawet na prasowanie będzie jej trzeba zużyć mniej – bo para wodna zmiękcza tkaniny i pozbawia je wielu zagnieceń. Jak wymierne korzyści przynosi to rozwiązanie? Jeden cykl czyszczenia parą pozwala oszczędzić aż 40 litrów wody.

Nie mniej istotną funkcją mającą wpływ na środowisko jest AutoDose. Nie tylko polepsza to stan środowiska – nadmiar detergentu może być uciążliwy dla oczyszczalni ścieków – pozwala też wydłużyć życie tkanin. Bo nadmiar płynów i proszków do prania im nie służy. Między innymi przez obecność wybielaczy, przez które kolory blakną. Innowacyjny system Electroluxa sam dobiera odpowiednią ilość środków piorących i pomaga chronić ubrania.

Mniej energii używać można również podczas suszenia. Nowoczesna technologia suszarek bębnowych pozwala ponownie wykorzystać ogrzane powietrze. Potrzeba zatem mniej energii, temperatura może być niższa, a tkaniny bezpieczniejsze. Suszenie jest więc kolejnym sposobem na bycie bardziej ekologicznym – wystarczy sięgnąć po odpowiednie rozwiązanie.

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny 

Przyrodzie i ubraniom może pomóc zmiana myślenia

Co jeszcze można zrobić, by ubrania przetrwały dłużej? Można zmienić podejście do mody. Pomysł podsuwa współpracujący z Electroluxem Tomasz Ossoliński, projektant mody. Przedstawił on ideę szafy kapsułowej.

Zamiast gromadzenia niepotrzebnej ilości ubrań można łączyć je w praktyczne zestawy. Biała koszula – każdy powinien mieć ją w swojej szafie. Dzięki niej można stworzyć różnorodne stylizacje” – radzi ekspert. Może ona bowiem być podstawą zestawu casualowego – w tym wypadku wystarczy dobrać modne spodnie, oficjalnego – tu przyda się drugi niezbędny w każdej szafie element, czyli marynarka – lub >>luźnego<< – wystarczy podwinąć rękawy i założyć spódnicę – radzi Tomasz Ossoliński.

Ekspert radzi też, w jaki sposób przedłużyć życie ubrań naprawiając je. Bluzę, na której pojawiła się niemożliwa do usunięcia plama, można naprawić naszywając aplikację. - Naprawione ubranie możesz nosić dłużej, tym samym dbasz o naszą planetę – podsumowuje projektant. Radzi też, by przedłużyć życie ubrań, zapoznając się z informacjami na metkach i stosować odpowiedni sposób czyszczenia i pielęgnacji.

Ekologia jest ważna

O tym, jak pomagać środowisku nie tylko dzięki codziennym zachowaniom Electrolux mówi też w proekologicznym podcaście. W "Klimatycznych rozmowach" Anna Pięta, twórczyni podcastu Muda Talks, rozmawia z ekspertami o tym, jak możemy ograniczać ślad węglowy w różnych obszarach naszego życia.

W krótkich audycjach pomysłami na bardziej ekologiczną codzienność dzielą się eksperci naukowi m.in. klimatolodzy: Marcin Popkiewicz, prof. Zbigniew Karaczun. Każdy odcinek porusza temat z wybranego obszaru życia, np. woda, energia, śmieci i recykling, jedzenie, ubrania, podróże. Swoje doświadczenia przedstawiają też osoby znane w zaangażowania w ekologię takie jak Areta Szpura, Jagna Niedzielska, Katarzyna Wągrowska, czy specjaliści z różnych dziedzin, np. projektant Tomasz Ossoliński.