Drukarki, szczególnie te laserowe, wydają się ciężkie i wręcz niezniszczalne. Jak każde urządzenie techniczne mają jednak swoje słabe punkty, które wynikają z ich konstrukcji. Dlatego o drukarkę trzeba dbać. Jak to robić?
Czasami zdarza się, że kartka papieru zatnie się w mechanizmie drukarki. Najgorsze, co można zrobić w tej sytuacji, to próbować usunąć taki zablokowany arkusz siłą.
Po pierwsze, rozerwany arkusz papieru trudniej wyciągnąć w całości. A musimy to zrobić, by skrawki papieru nie blokowały mechanizmu druku. Po drugie, wywierając mechaniczny nacisk na elementy drukarki w sposób inny, niż przewidział to producent możemy prowadzić do fizycznych uszkodzenia urządzenia.
Dlatego też wyjmowanie zaciętego papieru powinno być przeprowadzane zgodnie z instrukcją. Najczęściej urządzenie trzeba wyłączyć, otworzyć kasetę z papierem i spróbować delikatnie wyciągnąć arkusz. Jeśli to nie pomaga, należy wyjąć kasetę z tonerem. Trzeba to robić ostrożnie, gdyż może się zdarzyć, że niewielka ilość toneru wysypie się.
Zakleszczenie papieru fot. Brother
Wbrew pozorom problemy z drukarką może powodować złej jakości, nieodpowiedni papier. Po pierwsze musi mieć on określoną gramaturę, czyli grubość. Trzeba zwrócić uwagę, czy to, co wrzucamy do podajnika papieru nie jest zbyt cienkie – wtedy kartki będą brane podwójnie, lub zbyt grube – wtedy mechanizmy drukarki nie będą w stanie odpowiednio podgrzać i zagiąć papieru podczas druku.
Bardzo istotne jest zwracanie uwagi na papier "z biurowego recyclingu". Często bowiem zdarza się używać tych samych kartek papieru drugi raz – kiedy są zadrukowane tylko z jednej strony. Może się zdarzyć, że takie "odzyskane" kartki są połączone spinaczem, lub zszywaczem. Dostanie się takiego elementu w "tryby" drukarki może ją uszkodzić. Dlatego właśnie nie warto szarpać się ze sprzętem, w którym zacięła się kartka.
Oprócz spinaczy i zszywaczy kłopoty sprawić może też niewielki fragment taśmy klejącej, który łatwo przegapić podczas wkładania wielu arkuszy do podajnika.
Wśród największych błędów związanych ze złym doborem papiery można wymienić:
- użycie ekstremalnie cienkiego papieru (na przykład takiego, jaki stosuje się przy drukach samokopiujących);
- włożenie koperty z klejem na zamknięciu, czy też okienkiem plastikowym (mogą się stopić).
- użycie papieru zadrukowanego w znacznym stopniu;
- użycie śliskiego papieru ulotkowego (jest on pokryty substancjami, które nie pozwalają na utrwalenie toneru).
Tonery fot. Brother
Jakość i parametry toneru są dla drukarki bardzo istotne. Dlatego ważne jest, by nie używać tanich, niespełniających norm zamienników. Tonery wykonane z materiałów o złej jakości ziaren oraz nieodpowiednich właściwościach fizycznych i chemicznych, w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do szeregu problemów. Nieoryginalny toner może źle przenosić się na papier. Nieodpowiednio stopiony zamiennik "zalega" w mechanizmach, zatykając je i utrudniając odpowiednią pracę drukarki.
Zły toner może też prowadzić do szybszego zużycia elementów eksploatacyjnych drukarki, dając niewielkie i pozorne oszczędności.
Nie chodzi tylko o to, by drukarkę przecierać ściereczką z zewnątrz. Powinniśmy też wyczyścić urządzenie od środka. Można to jednak zrobić wyłącznie po zapoznaniu się z instrukcją obsługi, a także po uprzednim odłączeniu sprzętu od zasilania. Wnętrze drukarki najlepiej jest wyczyścić suchą szmatką, która nie pozostawia kłaczków. Warto zwrócić szczególną uwagę na podajniki na papier, gdzie często gromadzi się kurz i pył.
Przy czyszczeniu drukarki z zewnątrz można użyć środka delikatnie odtłuszczającego. Szczególną uwagę należy zwrócić na wycięcia i otwory wentylacyjne drukarki. Zalegający tam kurz uniemożliwia cyrkulację powietrza i skraca życie naszej drukarki.
Częste aktualizacje oprogramowania drukarki (firmware) gwarantują sprawne działanie sprzętu, odpowiednie wykorzystanie tonerów i bezpieczeństwo. Najlepsi producenci drukarek dbają o regularne aktualizacje firmware, co może przynieść użytkownikowi wiele korzyści, a także pozwoli uniknąć nagłych problemów z urządzeniem.