Minister gospodarki Niemiec i Unia Europejska proponują USA całkowite zniesienie ceł

Gdy prezydent USA Trump grozi UE wprowadzeniem ceł na samochody, Peter Altmaier i UE proponują całkowite ich zniesienie. Ale USA nie są tym zainteresowane.
Zobacz wideo

W sporze handlowym z USA szef resortu gospodarki Niemiec Peter Altmaier (CDU) podkreślił, że UE gotowa jest na całkowite zniesienie ceł na samochody. – Tym samym unieważniony zostanie zarzut, że amerykańskie cła są niższe od europejskich – powiedział chadek „Welt am Sonntag” (WamS). Altmaier proponował ostatnio w USA całkowite zniesienie ceł przemysłowych. Jak podkreślił w rozmowie z WamS, dotyczyłoby to także aut, co regulowałoby odpowiednie porozumienie – wyjaśnił polityk.

Czytaj więcej: Trump ogłasza zawieszenie broni z w wojnie handlowej USA - Chiny. Oddech ulgi na świecie. Na razie

USA mają obawy

Negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi prowadzi UE. Jednak z kręgów negocjacyjnych dochodzą głosy, że Amerykanie wcale nie są zainteresowani zerową stawką celną. Obawiają się oni, że wtedy dopiero europejskie samochody zaleją rodzimy rynek. Prezydent USA Donald Trump od miesięcy grozi UE, a w tym głównie Niemcom, podniesieniem ceł karnych na europejskie samochody, jeśli nie zostaną spełnione jego żądania obniżki ceł na auta amerykańskie. Na razie decyzję dot. ceł przesunął do listopada i do tego czasu ma zostać wypracowane porozumienie.

Peter Altmaier po rozmowach z pełnomocnikiem rządu USA Robertem Lighthizerem w połowie lipca w Waszyngtonie powiedział, że możliwe jest znalezienie do końca roku częściowych rozwiązań dla trwającego konfliktu handlowego. Jak dotąd USA wymagają 2,5-procentowego cła wwozowego na samochody z UE, gdy ta na auta z USA nakłada cło w wysokości 10 procent.

Branża samochodowa za propozycją

− Jednocześnie, żeby zapewnić amerykańskim eksporterom sukces, jesteśmy gotowi wprowadzić ułatwienia. W wielu przypadkach nie musieliby zgodnie z prawem unijnym certyfikować swoich wyrobów – zaznaczył Altmaier. Jak dodał: „zadaniem Europejczyków jest powstrzymanie ceł”. Minister gospodarki podkreślił, że niemiecki przemysł samochodowy „zainwestował ogromne sumy w rynek amerykański i większość aut eksportowanych przez USA zbudowana jest przez niemieckich producentów”.

Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA) popiera te propozycje. – Widzielibyśmy głównie szanse, gdyby obu stronach Atlantyku obowiązywała zerowa stawka celna – powiedział WamS szef VDA Bernhard Mattes. Także FDP okazuje zadowolenie, a wg przewodniczącego klubu poselskiego tej partii Michaela Theurera: „Ważne jest, żeby za słowami poszły czyny. Altmaier nie może po raz kolejny okazać się ministrem od zapowiedzi”.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (53)
Minister gospodarki Niemiec i Unia Europejska proponują USA zniesienie ceł
Zaloguj się
 • true_lysander

  Oceniono 4 razy 4

  Dla mnie zaś ciekawe jest to iż to "szef resortu gospodarki Niemiec Peter Altmaier (CDU) podkreślił, że UE gotowa jest na całkowite zniesienie ceł na samochody."... szef resortu Niemiec wypowiada się w temacie całej UE? Czemu nie wypowiada się tu odpowiedni urzędnik UE? Czyżby UE była tylko wydmuszką na potrzeby gospodarki Niemiec?

 • piewca_poprawny

  Oceniono 3 razy 1

  UE myśli że ma jakieś znaczenie w świecie i może rozmawiać z USA czy z Chinami jak równy z równym? Słaba gospodarka i kryzys wewnętrzny którego skutkiem jest Brexit sprawiły, iż UE przestała być liczącym się podmiotem na arenie międzynarodowej. Europa z aktora staje się widzem. A wybór von der Leyen dodatkowo przekreślił szanse na reformę Unii w okresie kolejnych kilku lat.

 • aibpl

  Oceniono 3 razy 1

  Artykuł nie tłumaczy gawiedzi o co naprawdę biega. Rynek USA jest pożadany dla każdego producenta bo to rynek konsumenta a rynek UE jest dużo mniej atrakcyjny ze zgledu na niską siłę nabywczą przeciętniej pensji średnia jest bardzo niska a najbogatszych Niemiec też nie jest imponująca więc oferta nie jest atrakcyjna. Niemcy muszą się bardziej postarać i jak handel to jedynie pełny wspólny rynek a nie sterowany przez Brukselę tysiącem przepisów.

 • aibpl

  Oceniono 1 raz 1

  Propozycja Trumpa już dawno była znieść cła ale na "wszystkie towary" a nie na to co Niemcy chcą głównie eksportować. Rynek USA to potężny tort dla Niemców ale co oni mogą zaproponować dla USA z niską siła nabywczą swojego rynku?

 • omniscio

  0

  koszty robocizny w D, NL, lub F sa wyzsze niz w USA. a to premiowaloby przeniesienie produkcji do ameryki. ale te same koszty w europie wschodniej sa nizsze, czyli potencjalna szansa dla polski. tylko te koszty energii...

 • adamjh

  Oceniono 2 razy 0

  Nie dziwi mnie ze nie amerykeanskie auta tak dobrze sprzedaja sie w USA. Wystarczy wejsc na strone jakiego kolwiek producenta amerykanskiego by zobaczyc ze design ich aut jest jakies 5 lat za swiatowa konkurencja! Nawet Tesle zaczynaja tracic myszka!

 • man13

  Oceniono 8 razy 0

  co wtedy zostanie ze "szczególnych relacji USA-UK"? nie będzie czego znosić.

 • senioryta13

  Oceniono 7 razy -1

  "Jak dotąd USA wymagają 2,5-procentowego cła wwozowego na samochody z UE, gdy ta na auta z USA nakłada cło w wysokości 10 procent. "
  - gamonie

 • oloros11

  Oceniono 4 razy -2

  najgorsze bo amerykanie chcą albo japońskie albo niemieckie samochody tylko nie amerykańskie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX