Niemcy. Emerytury dla kobiet aż o jedną czwartą niższe

Badania przeprowadzone przez naukowców z Niemiec i Holandii pokazują duże dysproporcje w emeryturach kobiet i mężczyzn. Do 35. roku życia wszystko zapowiada się dobrze i różnica w prawie do przyszłej emerytury jest niewidoczna. Dopiero później okazuje się, że kobiety otrzymują mniejsze świadczenia.
Zobacz wideo

Kobiety w Niemczech otrzymują emerytury średnio o 26 procent niższe niż mężczyźni – wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców Uniwersytetu w Mannheimie i Uniwersytetu w Tilburgu w Holandii. Zespół badaczy wykorzystał dane 1,8 mln pracowników, zgromadzone w latach 1993-2014 przez niemiecki Instytut Badań nad Rynkiem Pracy (IAB). 

140 euro miesięcznie dla kobiet mniej państwowej emerytury 

Głównym powodem różnicy wysokości świadczeń jest fakt, że to najczęściej kobiety, poświęcając się wychowaniu dzieci, redukują swoje etaty i mają tym samym mniejsze prawa do świadczeń.

Kobieta, która w wieku 67 lat przechodzi w Niemczech na emeryturę, otrzymuje co miesiąc ok. 140 euro mniej państwowej emerytury niż mężczyzna – wyjaśniają autorzy analizy Alexandra Niessen-Ruenzi i Christoph Schneider. Po 15 latach brakuje kobietom ok. 25 tys. euro.

Do 35. roku życia wszystko zapowiada się dobrze – stwierdzają autorzy analizy. Różnica w uprawnieniach do świadczeń tytułem przyszłej emerytury jest niewidoczna.

Wychodzi ona na jaw dopiero po przekroczeniu tej granicy wiekowej, bo wtedy najczęściej pary zakładają rodzinę, a po urodzeniu dzieci to przeważnie kobiety redukują wymiar czasu pracy. Od tego momentu mężczyźni zapewniają sobie więcej punktów, które zostają później przeliczone na wyższe świadczenia.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o: