Niemcy ostrzegają przed powtórką chaosu migracyjnego

Niemcy ostrzegają przed powtórką chaosu migracyjnego, który w 2015 r. zaskoczył nieprzygotowaną Unię Europejską. Grecja i Cypr biją na alarm z powodu rosnącego napływu migrantów z Turcji.

We wtorek w Luksemburgu odbywa się unijna narada w sprawie migracji. Ministrowie z krajów UE dyskutują w momencie, kiedy Grecja znów stała się główną bramą do Europy dla osób uciekających przed wojnami i ubóstwem na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce. Według danych ONZ, tylko w tym roku drogą morską dotarło do Europy ponad 45 tys. osób. 

Czytaj więcej: Niemcy chcą wykorzystać brexit. Składają ofertę dla Polaków pracujących na Wyspach

Seehofer: Nie chcemy powtórki z 2015 r.

„Jeśli wszystkie kraje na zewnętrznej granicy UE pozostawimy samym sobie, nigdy nie będzie wspólnej, europejskiej polityki azylowej” – powiedział w rozmowie z dziennikarzami w Luksemburgu minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer (CSU). „A jeśli nie będzie wspólnej, europejskiej polityki azylowej, to istnieje niebezpieczeństwo, że w całej Europie znów dojdzie do niekontrolowanej imigracji. Byliśmy już świadkami tego i nie chcemy powtórki” – dodał.

W sierpniu do Grecji dotarła największa od trzech lat fala migrantów, od podpisania w 2016 r. porozumienia między UE i Turcją.

Od momentu wejścia w życie umowy udało się znacznie obniżyć przepływ migrantów do krajów UE. Jednak Turcja od dawna skarży się, że europejskie wsparcie, które otrzymuje w zamian za zahamowanie migracji do Europy, jest zbyt niskie, biorąc pod uwagę, że obecnie gości u siebie około 3,5 mln syryjskich uchodźców. 

>>> Oficjalnie jest temu przeciw, ale PiS sprowadza migrantów. Oglądaj materiał wideo:

Zobacz wideo

Przeludnione obozy

Tymczasem obozy dla migrantów na greckich wyspach są już całkowicie przeludnione. Brytyjska organizacja charytatywna Oxfam opublikowała dane, zgodnie z którymi w samym obozie Moria na wyspie Lesbos umieszczono ponad 13 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci. To czterokrotnie więcej, niż obóz jest w stanie pomieścić, gdyż był przygotowany na przyjęcie około 3,1 tys. osób.

„Szczególnie niepokojąca jest sytuacja dzieci w obozie Moria” – podkreśliła organizacja Oxfam, zaznaczając, że wiele osób poniżej 18. roku życia przebywa tam bez opieki.

Chociaż umowa z Turcją pomogła opanować kryzys w 2015 i 2016 r., potępiły ją organizacje praw człowieka. Argumentowały one, że umowa pogłębia cierpienie osób znajdujących się w niebezpieczeństwie i podkopuje międzynarodowe prawo humanitarne, które gwarantuje azyl dla uchodźców.

W zamian za pomoc w zahamowaniu migracji państwa UE obiecały Turcji ok. 6 mld euro na projekty uchodźcze. Unia twierdzi, że pieniądze zostały już przekazane, jednak Ankara zakwestionowała to żądając więcej środków.

Obóz dla uchodźców na wyspie LesbosObóz dla uchodźców na wyspie Lesbos Fot. Michael Varaklas / AP Photo

Cypr, Grecja i Bułgaria biją na alarm

Według danych ONZ, kolejnymi krajami po Grecji, do których w tym roku drogą morską dotarło najwięcej migrantów, są m.in.: Hiszpania (prawie 30 tys. osób), Włochy (8 tys.), Malta (1,6 tys.) i Cypr (około 800).

Finlandia, która obecnie sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, podkreśla, że pod największą presją znalazł się Cypr, biorąc pod uwagę wielkość populacji tego kraju.

Cypr, Grecja i Bułgaria we wspólnym dokumencie na ministerialnej naradzie w Luksemburgu zaalarmowały, że sytuacja jest niepokojąca i świadczy o „zbliżającym się kryzysie”. „Europa nie może być po raz drugi nieprzygotowana na kryzys. UE musi pozytywnie rozpatrzyć przyznanie dalszych funduszy tym krajom ze wschodnich regionów Morza Śródziemnego, które są dotknięte ogromnym napływem migracji” - podkreśliły w dokumencie.

Porozumienie w sprawie relokacji

Z kolei fińska minister spraw wewnętrznych Maria Ohisalo oświadczyła, że UE musi zająć się zarówno sytuacją we wschodniej części Morza Śródziemnego, jak i wzdłuż szlaków migracyjnych łączących Afrykę z Włochami i Maltą.

Rzym i Valletta próbują we wtorek przekonać inne kraje UE do uczestnictwa w mechanizmie relokacji migrantów. W zeszłym miesiącu Włochy, Malta, Francja i Niemcy porozumiały się w sprawie rozdziału osób uratowanych na Morzu Śródziemnym.

Szef resortu spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer oświadczył, że Niemcy mogłyby przyjąć jedną czwartą migrantów, którzy docierają drogą morską do Włoch. Latem statki ratunkowe przez wiele tygodni dryfowały na morzu, ponieważ państwa UE spierały się o to, kto powinien przyjąć migrantów, znajdujących sie na pokładach jednostek.

Nawet, jeśli we wtorek więcej państw członkowskich poprze mechanizm relokacji migrantów, nadal nie będzie on obowiązkowy. W 2015 r., w szczycie kryzysu migracyjnego, przyjęcia uchodźców w ramach unijnego systemu relokacji odmówiły Polska, Węgry i Czechy.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o:
Komentarze (96)
Niemcy ostrzegają przed powtórką chaosu migracyjnego
Zaloguj się
 • lubat

  Oceniono 28 razy 18

  Wszystkie państwa wydają mnóstwo kasy na armię. Jeśli wojsko nie potrafi nas obronić przed inwazją nieuzbrojonych najeźdźców, to co będzie, jeśli oni będą uzbrojeni, choćby w dzidy i łuki?

 • kris123511

  Oceniono 15 razy 13

  Może Europą zacznie wreszcie pilnować granic zewnętrzych i cofać wszystkich do miejsc, z których przybyli tym samym wygaszając presję migracyjną. Obecna sytuacja jest zachęta do niektrolowanej i niekończącej się migracji przede wszystkim ekonomicznej. Azyl jest fikcja bo zasługuje na niego pewnie z 5% przybywających. Miały być stworzone centra azylowe poza UE. Dobrze wiemy, że jeśli ci,którym azyl nie przysługuje nie opuszczają UE wiec selekcja musi być przed wjazdem do Wspólnoty. Wysyłać jasny sygnał, UE już nie przyjmuje nikogo !!

 • piesnakoty

  Oceniono 19 razy 9

  rozumiem, że ci Murzyni na zdjęciu to uciekają przed wojną w Syrii?

 • gangut

  Oceniono 19 razy 9

  Nielegalne przekroczenie granicy. Pierwszy strzał ostrzegawczy, następne już do celu.

 • marek.zak1

  Oceniono 16 razy 8

  Ważna jest nazwa. To jest INWAZJA i trzeba tak traktować najeźdźców.

 • elemir

  Oceniono 11 razy 7

  Ci dalej to samo.
  Nie potrzebujemy "polityki azylowej" tylko obrony granic przed niekontrolowanym napływem imigrantów. UE powinna wysłać okręty wojenne we wszystkie newralgiczne miejsca na Morzu Śródziemnym i pilnować, aby NIKT nie mógł przekroczyć granic na morzu.

  To jedyna metoda na zatrzymanie napływu migrantów i tym samym zabezpieczenie
  ich przed mafiami przemytników i groźbą utonięcia.

  Pomoc należy realizować NA MIEJSCU, najlepiej NIE WPROWADZAJĄC SIŁĄ "DEMOKRACJI"
  w Azji czy na Bliskim Wschodzie. Odwalić się od tych narodów i dać im żyć po swojemu. Muszą mieć ajatollahów, czy Husseinów to ... niech mają. I tak wychodzą na tym lepiej niż po masowej rzezi urządzonej przez "wyzwolicieli".

 • marcus18st

  Oceniono 21 razy 7

  Stara UE najpozniej do 10 lat czeka wojna domowa z powodu zbyt duzej liczby niekompatybilnych kulturowo migrantow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX