Niemcy wprowadzą emerytury podstawowe. Prasa: seniorzy na samej górze skali stracą na tym

Tematem komentarzy wtorkowych wydań niemieckich gazet jest wciąż porozumienie koalicji ws. emerytury podstawowej oraz jego konsekwencje dla społeczeństwa.

Niemcy wprowadzą emeryturę podstawową. W niedzielę porozumiały się w tej sprawie partie wchodzące w skład rządzącej koalicji: Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) i Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU) z Bawarii.

Niemcy wprowadzą emerytury podstawowe

Emerytury podstawowe mają przysługiwać najbiedniejszym seniorom, tym, którzy nie zdołają ubierać ze składek tyle, by dostawać emeryturę w wysokości minimalnego zasiłku socjalnego. Do tego jednak muszą mieć przepracowanych 35 lat z odprowadzaniem składek, a ich dochody zostaną sprawdzone. Wsparcie emerytów ma kosztować 1,5 mld euro i wejść w życie od stycznia 2021 roku.

Gdyby nie udało się porozumieć, wzrosłoby ryzyko, że koalicyjne SPD odejdzie z rządu Angeli Merkel. To, jak sporna jest kwestia emerytur podstawowych, widać też w artykułach w niemieckiej prasie.

Dziennik "Die Welt" pisze:

"Emerytura podstawowa może ze względu na cel być uzasadniona. Bowiem także najmniej zarabiający muszą dostać możliwość otrzymania praw do emerytury w ramach podstawowego świadczenia. Ale znajdujący się na samej górze skali emerytur seniorzy stracą na tym. Z emerytury finansowanej składkami powstanie krok po kroku finansowana z podatków emerytura powszechna dla wszystkich. To, czego koalicja rządowa nie chce teraz obywatelom powiedzieć wprost, jest konsekwencją tego kluczowego wyboru. Każdy, kto w starszym wieku chce mieć wystarczający dochód, powinien raczej powiększać swoje prywatne rezerwy finansowe. Gdyż aktualna polityka nie utrzyma się zbyt długo".

>>>Korzystamy z auta, jakbyśmy byli właścicielem, ale przegląd i serwis nas nie obchodzą. Jak działa abonament i ile kosztuje?

Zobacz wideo

"Stuttgarter Nachrichten" konstatuje:

"W tej reformie naprzeciwko zwycięzców, którzy na stare lata nie są skazani na dodatkowe środki finansowe, znajdują się przegrani. To są dla przykładu wszyscy ci, którzy nie mają żadnych szans na osiągnięcie wymaganych 35 lat płacenia składek emerytalnych. Ponoszą oni najwyższe ryzyko popadnięcia na starość w ubóstwo i właśnie oni odejdą z kwitkiem. To dla nich jako pierwszych koalicja rządowa powinna była przedstawić koncepcję".

Sceptycznie komentuje także dziennik "Schwaebische Zeitung" z Ratyzbony:

"Znalezione rozwiązanie jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Bowiem wraz z emeryturami dla niepracujących matek oraz emeryturami podstawowymi pójdzie na to coraz więcej podatków, co już dzisiaj stanowi jedną czwartą budżetu federalnego. Teraz można sobie na to jeszcze pozwolić, ale na dłuższą metę trzeba uważać. Gdyż środki te potrzebne będą także na infrastrukturę, szkoły, zatrudnienie, młodzież i edukację, po prostu na przyszłość. Zabezpieczenie przed ubóstwem należy do systemu zabezpieczeń socjalnych, a nie do ubezpieczenia emerytalnego, które opiera się na dorobku życia oraz na tym, co ludzie wpłacili. Trudność: są tacy szczególnie w nowych landach, którzy pracowali za tak niskie wynagrodzenie, że nie starcza im na życie. Nikt nie chce, by zbierali butelki i nikt nie sprzeciwia się zabezpieczeniu długoletnich zatrudnionych. Jeśli jednak pomimo zatrudnienia zbyt wielu Niemcom grozi na stare lata ubóstwo, nie pomogą tu lekkie poprawki. Wtedy trzeba skontrolować fundusz emerytalno-rentowy".

"Neue Osnabruecker Zeitung" ocenia emerytalne porozumienie w kontekście korzyści dla rządowych partii koalicyjnych:

"Kończąc spór o emerytury, koalicja rządowa poczyniła duży krok, by uratować samą siebie. Udowadnia ona zdolność do działania i do kompromisów. Są to dwa warunki dla polityki sukcesu. Jeśli koalicja przestanie teraz umniejszać własne sukcesy, ma szanse na rozsądną drugą połowę swojej kadencji. Następnie trzeba skończyć z monotonią w politycznym środku. Chrześcijańscy demokraci i socjaldemokracja upodobnili się tak bardzo, że trudno ich odróżnić, co ma fatalne następstwa, bo prowadzi do umocnienia się skrajnych partii politycznych. Najbardziej korzysta na tym AfD. CSU i CDU muszą przede wszystkim spróbować odebrać AfD skrajnie prawicowy elektorat. Nie uda się to we współpracy z SPD, wiecznie domagającą się kompromisów".

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (33)
Niemcy wprowadzą emerytury podstawowe. Prasa: seniorzy na samej górze skali stracą na tym
Zaloguj się
 • lignan

  Oceniono 18 razy 14

  Hehe... 35 lat trzeba pracy w Niemczech żeby dostać emeruturę socjalną... U nas niektórzy tj. policja, wojsko, prawnicy po 20 latach mają wypasione emerytury...

 • siwywaldi

  Oceniono 16 razy 12

  He, he....
  Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz i uczył nas ekonomii. Bo my, Polacy, kształceni przez prawie pół wieku na marksistowskiej "Ekonomii socjalizmu", doskonale wiemy, że emerytura przyznawana w wieku 60, lat zapewni naszym seniorom godne i dostatnie życie... :-)

 • gaskama

  Oceniono 5 razy 5

  Boże, jak dobrze, że jesteśmy tak bogatym krajem. Jak dobrze, że mamy takie mądre rządy PiS. Stać nas na emerytury w wieku 60/65 lat. Biedni Niemcy muszą tyrać do 67 roku życia a i tak trwają dyskusje, czy nie wydłużyć tego do 70 lat.

 • justas32

  Oceniono 5 razy 5

  W Polsce PiS myśli o emeryturze obywatelskiej - każdemu po równo i wyszło im 1300 zł na łebka ...

 • js08836

  Oceniono 3 razy 3

  Dlaczego nagradzają leni, nierobów, z niewielką ilością przepracowanych lat. Dlaczego w Polsce jedni płacą na ZUS a za innych płaci państwo, a państwo to MY. Dlaczego jedni odpisują ponad 30 tys, zł jako kwoty wolnej od podatku a inni nawet nie maja 10 % tego. A miało być 8000 panie Kaczyński Szydło, Morawiecki. Zamiast tego dają ludziom debilne 13 -ki czy pieniądze, które emeryt sam sobie przyznaje z nie przyznanych 8000 zł. 1000 zł. netto 13 -ki to miesięcznie 83 złote. 8000 tys. wolne od podatku to w kieszeni podatnika 666 złotych w kieszeni miesięcznie ! A nie jak w moim przypadku 548 zł, ale rocznie czyli 45 złotych miesięcznie. Poseł nieco ponad 30 000 rocznie czyli 2500 zł. miesięcznie !!! Wybrańcy narodu. naród wybrał, naród może spadać.

 • mjs05

  Oceniono 3 razy 3

  U nas emerytura minimalna jest od dawna i nawet nie trzeba przepracować 35 lat ze składkami (wystarczy 25 w przypadku mężczyzn i 20 w przypadku kobiet). Polska - bogaty kraj.

 • nieztegopodworka

  Oceniono 5 razy 3

  "Schwaebische Zeitung" z Ratyzbony??? Naprawde? Gazeta Regensburg do Schwaben przeniosla, taki maly wyczyn we wtorek z rana...

 • marcinmarcin12

  Oceniono 1 raz 1

  Czy wiecie, ze po przepracowaniu 40 lat zarabiajac sredia krajowa emerytura w Niemczech to 1200 euro minus zdrowotne i podatki.Rrachunek jest prosty 30 euro razy ilosc lat sredniego zarobku. W polsce 4000 emerytury jest dosc powszechne zwlaszcza u mundurowki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX