Amerykanie szykują mocne uderzenie w rosyjski Nord Stream 2. Media: Sankcje jeszcze przed świętami

Projekt amerykańskich sankcji wobec Nord Stream 2 powiązano z budżetem Pentagonu, który musi być przyjęty do 20 grudnia - pisze "Handelsblatt".
Zobacz wideo

Niemiecki dziennik gospodarczy ocenia we wtorek (10.12.2019), że z początkiem przyszłego roku może dojść do eskalacji sporu o gazociąg Nord Stream 2. „Bowiem USA na poważnie grożą sankcjami. Demokraci i Republikanie, pogrążeni w głębokim konflikcie o możliwy impeachment prezydenta Donalda Trumpa, w większości spraw w Kongresie mają odmienne zdanie. Nie dotyczy to jednak stanowiska w sprawie Nord Stream 2. Obie strony odrzucają projekt kategorycznie, jak mówią źródła dyplomatyczne w Waszyngtonie” – twierdzi „Handelsblatt”.

„Sankcje przeciwko Nord Stream 2, które grożą projektowi od miesięcy, niebawem wejdą w życie – prawdopodobnie jeszcze przed przerwą świąteczną” – informuje gazeta.

Powołuje się na informacje mediów, według których projekt dotyczący sankcji przygotowany przez demokratyczną senator Jeanne Shaheen i Republikanina Teda Cruza, został powiązany z ustawą o budżecie resortu obrony. „Finanse Pentagonu muszą zostać uchwalone do 20 grudnia ” – zauważa „Handelsblatt”. 

Czytaj więcej: Nord Stream 2. Rzecznik Angeli Merkel gęsto tłumaczy się po publikacji mediów

USA chcą sprzedać Europie swój gaz

Według gazety nie zanosi się też na to, by prezydent Trump zwlekał z podpisaniem ustawy. „Jak twierdzą źródła, dla Republikanów, w tym także dla prezydenta, sprawa Nord Stream 2 ma obok sporu handlowego z Chinami priorytetowe znaczenie”. „Szczególnie republikańscy członkowie Kongresu chcą zdecydowanych działań” – pisze dziennik.

Dodaje, że nie jest tajemnica, iż Amerykanie mają na względzie swoje własne interesy gospodarcze – chcą sprzedawać Europie swój gaz skroplony LNG.

Sankcje USA uderzą w pierwszej kolejności w europejskie specjalistyczne firmy, których statki układają właśnie na dnie Bałtyku ostatnie odcinki budowanego przez rosyjski Gazprom gazociągu. „Trafiłyby Nord Stream 2 w newralgiczny punkt i znacząco opóźniły zakończenie budowy. Obecnie Rosja nie byłaby bowiem w stanie sama dokończyć ułożenia gazociągu” – wskazuje gazeta.

Jak dodaje, nad wszystkim wisi konflikt między Rosją a Ukraina o tranzyt gazu. Z końcem roku wygasa kontrakt regulujący warunki tranzytu rosyjskiego surowca przez Ukrainę i wówczas Rosja może zakręcić kurek.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o:
Komentarze (148)
"Handelsblatt": sankcje USA przeciw Nord Stream 2 jeszcze przed świętami
Zaloguj się
 • dublet

  Oceniono 48 razy 26

  Witajcie, towarzysze radzieccy na forum! Kiedy kilka lat temu Polacy narzekali na wysokie ceny gazu dla Polski, odpowiadaliście, że przecież NIE MUSIMY KUPOWAĆ. No więc akcja przeciw NSII ma na celu spełnienie waszych postulatów: żebyśmy NIE MUSIELI KUPOWAĆ gazu z Kraju Rad. To o co wam teraz chodzi? Tak bardzo się o nas troszczycie, czy jak?

 • dezyderymarchewka

  Oceniono 46 razy 10

  Gaz rosyjski jest droższy nawet wtedy gdy jest tańszy. Eksport gazu to 7% budżetu Rosji, w tym niemałą część stanowią zakupy Polski i Ukrainy.
  Z tych pieniędzy oni finansują zbrojenia i inwazje zbrojne. Okupują terytoria naszych sojuszników - Gruzji, Mołdawii, Ukrainy. Kiedyś mogą sięgnąć po kraje bałtyckie albo Polskę.
  Rosja utrzymuje embargo na szereg polskich produktów, m.in. owoce i warzywa, a my mamy kupować od nich gaz?
  Kupujemy od nich gaz, ropę i kradziony węgiel z okupowanego Donbasu. Czas z tym skończyć.
  Na ile to możliwe należy kupować surowce w innych krajach bo reżim rosyjski jest dla nas zagrożeniem i nie należy go finansować.
  Reżim Putina może upaść szybciej niż się wielu wydaje. Poziom życia Rosjan gwałtownie się obniża, korupcja przybiera coraz większe rozmiary (Rogozin, Miedwiedjew), lodówka powoli zaczyna zwyciężać walkę z telewizorem, pojawiają się już pierwsze masowe bunty i protesty (Szjes, Inguszetia), a w naszych mediach cisza.

 • dublet

  Oceniono 39 razy 9

  Co jest? Ruskie twierdzą, że MUSIMY kupować kacapski gaz? A dalej jazda! Trzeba było dawać normalne ceny przez ostatnie 20 lat! teraz to se w dudę wsadźcie!

 • cynamon_10

  Oceniono 6 razy 6

  Jedyne "mocne uderzenie" jakie mogłoby odnieść skutek to drastyczna obniżka ceny amerykańskiego gazu z łupków.

 • pedro.666

  Oceniono 23 razy 5

  Na tym właśnie polega SOJUSZ DWÓCH PAŃSTW: wspólny interes, a nie jakieś tam pieprzenie o dozgonnej przyjaźni. Tu jedziemy z Jankesami na jednym wózku - i git, jak mawiali nasi Żydzi :)

 • zigzaur

  Oceniono 26 razy 4

  No i znowu. Onuce prują się na tym forum, zoje kosmodemiańskie szarpią się na sznurkach, sierowowcy zgrzytają zębami. Beka!

 • myczyoni

  Oceniono 13 razy 3

  Surowce to jedyny towar eksportowy federacji rosyjskiej.
  Jeżeli tylko można trzeba rezygnować z zakupów by osłabić rosję.
  Dla naszego własnego bezpieczeństwa

 • kaktus-2

  Oceniono 9 razy 3

  Świetnie... Sankcje by coś dały jakby były wprowadzone rok, a jeszcze lepiej dwa lata temu....
  Teraz gazociąg jest gotowy to Amerykanie chcą "pomóc"

 • thadd

  Oceniono 2 razy 2

  Cokolwiek jankesi nie zrobioa i tak nic nie zrobia. NSII zostanie tak czy inaczej ukonczony, gaz poplynie, Jankesom juz niewiele zostalo do zaoferowania. sankcje nie dzialaja, ich skroplony gaz slabo sie sprzedaje, nic tylko siasc i zaplakac. jankesi coraz bardziej w rogu i za podwojna garda. Koniec sie zbliza "mocarze z US". I jak tu nie kochac "kacapow".
  ..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX