Turcja ma ambitne plany - własny samochód elektryczny. Erdogan zapowiada wielką inwestycję

W 2022 roku Turcja chce wprowadzić na rynek własny samochód elektryczny. Roczna produkcja zakładów w prowincji Bursa ma wynieść do 175 tys. sztuk.
Zobacz wideo

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zaprezentował pierwszy, całkowicie wyprodukowany w Turcji, samochód elektryczny. "Przeżywamy dziś (27.12.2019) historyczny dzień dla naszego kraju. 60-letnie marzenie staje się rzeczywistością", powiedział na wielkiej gali w Gebze pod Stambułem, na której pokazano dwa prototypy. Turecki prezydent od razu zamówił pierwszy egzemplarz nowego auta.

Produkcja tureckich samochodów elektrycznych ma się rozpocząć w 2022 roku. Wtedy też zostanie podana ich nazwa. Docelowo wyprodukowanych zostanie pięć modeli. Po przemówieniu prezydenta Erdogana na scenę wjechał czerwony SUV i szary sedan.

4000 nowych miejsc pracy

Oba samochody były opatrzone logo TOGG, konsorcjum pod nazwą Tureckiej Grupy Inicjatyw Motoryzacyjnych. Zostało ono utworzone przez pięć grup przemysłowych: Anadolu Group, BMC, Kok Group, operatora telefonii komórkowej Turkcell i Zorlu Holding, który jest macierzystym koncernem producenta telewizorów Vestel. Przewodniczącym zarządu konsorcjum TOGG jest Gurcan Karakas, były menedżer koncernu Bosch, a dyrektorem operacyjnym - Sergio Rocha, były prezes General Motors Korea.

W nowej fabryce w prowincji Bursa zatrudnienie znajdzie 4 tys. osób. W ciągu najbliższych 13 lat konsorcjum TOGG chce zainwestować około 3,3 mld euro w opracowanie i produkcję samochodów elektrycznych. Roczna produkcja ma wynieść do 175 tys. egzemplarzy. Rząd w Ankarze, który wspiera ten projekt finansowo, zagwarantował zakup 30 tys. samochodów elektrycznych do końca roku 2035 i ulgi podatkowe dla producenta.

Własna, turecka marka samochodów jest od dawna marzeniem prezydenta Erdogana, który powiedział, że "Turcja zasługuje na coś lepszego niż montowanie samochodów innych producentów". W latach 60. ub. wieku w Turcji nie powiodła się próba uruchomienia produkcji samochodu Devrim (pol. "rewolucja").

Nowe, tureckie samochody elektryczne mają być najpierw sprzedawane w Europie, a następnie na całym świecie. Przystąpienie do ich produkcji zapowiedziano w listopadzie 2017 roku. Miał to być dowód rosnącej siły gospodarczej kraju.

Volkswagen wstrzymuje decyzję

Tureckiemu przemysłowi motoryzacyjnemu, w którym działają takie firmy jak Ford czy Fiat, ostatnio powodzi się gorzej. W 2018 roku wskutek, między innymi, kryzysu tureckiej waluty, załamał się popyt na samochody na rynku wewnętrznym. W tym roku z powodu tureckiej ofensywy militarnej w północnej Syrii Volkswagen wstrzymał decyzję zbudowania własnej montowni w Manisa na zachodzie Turcji.

Szef związku tureckich kooperantów przemysłowych Alper Kanca powiedział, że "zagwarantowanie przez rząd nabycia określonej liczby samochodów elektrycznych i udzielenie temu projektowi wsparcia finansowego dowodzi, że nie jest on pomyślany tylko jako sposób na poprawę nastrojów".

Na krótką metę nie poprawi on sytuacji gospodarczej kraju, ponieważ pierwsze seryjne samochody elektryczne zjadą z taśm dopiero w 2022 roku. Ale, jak dodał Kanca, "jeśli wszystko pójdzie dobrze, za trzy lata odniesiemy z tego korzyść". Końcowy sukces zależy w dużym stopniu od tego, czy Turcja zrezygnuje z tradycyjnych, wysokich podatków za posiadanie własnego samochodu osobowego. Cena tureckich samochodów elektrycznych nie jest jeszcze znana.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (117)
Turcja ma ambitne plany - własny samochód elektryczny. Erdogan zapowiada wielką inwestycję
Zaloguj się
 • andmas

  Oceniono 35 razy 31

  Turcja w 2022 r. 175 tys. samochodów elektrycznych rocznie ... ,my dzięki Mateuszkowi już tłuczemy milion sztuk rocznie ...

 • oszrany

  Oceniono 28 razy 24

  Zaraz a gdzie obiecane przez matolusza milion aut elektrycznych, 22 mosty przez wisle i prom ktorego budowe oficjalnie obwiescil ?

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 20 razy 18

  państwowe biznesy to jedynie marnotrawstwo pieniędzy podatników, tak będzie i tym razem.

 • lkolesio

  Oceniono 14 razy 14

  Jednego elektryka od miliona samochodów już mamy wabi się Matołusz Moradziecki.

 • 270203mk

  Oceniono 13 razy 13

  Morawiecki pierwszy obiecał!

 • tegepe

  Oceniono 12 razy 12

  Ciekawe, czy pierwszy z elektroautem był Erdogan, czy krzywogęby Matołuszek?

 • mer-llink

  Oceniono 11 razy 11

  Ale głupi ci Turcy!
  Sami będą się męczyć produkcją!
  Toż jak by ciut ponegocjowali z panem Morawieckim, to on im te 175 tys. sztuk lekko odsypie ze swojego milion, który już właśnie zjechał z taśmy. Co to dla pana Morawieckiego! Fiume!
  Podwyższy najwyżej prognozę produkcyjną do miliona 175 tys - i wszystko zagra!

 • ryjaroslawa

  Oceniono 11 razy 11

  Przy naszym milionie mogą sobie baloniki produkować.

 • C ZA

  Oceniono 15 razy 11

  To już taka nowa moda wśród kacyków, że obiecują zostać mocarstwem w produkcji samochodów elektrycznych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX