Niemcy: najniższa inflacja od trzech lat. Od 2014 roku płace rosną szybciej niż ceny

Ceny w Niemczech rosną, ale nie tak szybko jak w poprzednich latach.

Średnia inflacja w 2019 roku wyniosła w Niemczech 1,4 proc. - potwierdził Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Tym samym jest to najniższa stopa inflacji w ciągu ostatnich trzech lat.

Niemcy: inflacja spada

Tańszy olej opałowy i paliwa zahamowały wzrost cen produktów konsumpcyjnych; w umiarkowanym wymiarze wzrosły także ceny żywności.

Ceny energii wzrosły łącznie o 1,4 proc., podczas gdy w 2018 wzrost ten wynosił 4,6 proc. Tyle samo wyniósł też wzrost cen żywności.

W 2018 roku średnia inflacja wynosiła 1,8 proc.

Pięciu wiodących niemieckich ekonomistów tzw. "mędrców gospodarczych" spodziewa się w 2020 umiarkowanego wzrostu cen. W ich opinii stopa inflacji wyniesie w br. 1,6 proc.

>>>Zobacz też: Pieniędzmi można w zasadzie palić w piecu. Jak Wenezuela z naftowego gracza stała się wielkim przegranym

Zobacz wideo

Coraz więcej pieniędzy w portfelach

Dzięki stosunkowo niskiej inflacji mieszkańcy Niemiec mogą liczyć na więcej pieniędzy w portfelach. Od 2014 roku płace rosną szybciej niż ceny.

Stopa inflacji jest jednym z najważniejszych wskaźników polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego. EBC dąży, do tego, by inflacja w 19 państwach eurolandu utrzymywała się poniżej 2 proc., ale powyżej 0 proc. Malejące ceny uważane są bowiem za zagrożenie dla gospodarki, ponieważ osłabiają one gotowość do inwestowania.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o: