Niemcy przyjmą kolejny pakiet pomocowy. M.in. zapłacą za pacjentów z innych krajów

Obowiązek zgłaszania wszystkich rezultatów testów na koronawirusa, masowe testy i szczególna ochrona seniorów wymagających opieki - to niektóre propozycje koalicji CDU/CSU-SPD zawarte w propozycjach zmian ustawowych.

Po przyjętym w końcu marca pakiecie antykryzysowym łagodzącym skutki pandemii COVID-19, partie koalicyjne opracowały kolejne projekty zmian ustawowych. Tym razem dotyczą ustaw o ubezpieczeniach, o kasach chorych, o ochronie przed zakażeniami i kodeksu praw socjalnych. W przyszłym tygodniu projektami zajmie się rząd.

"Coraz większe rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 powoduje, że konieczne stają się dalsze środki umożliwiające walkę z wywołaną z pandemią oraz łagodzące jej skutki" takie uzasadnienie można przeczytać w projekcie ustawy.

Niemcy. Liczne nowe obowiązki w związku z pandemią

Zaostrzone zostaną zasady meldowania władzom o wszelkich przypadkach zachorowań i wynikach testów prowadzonych w laboratoriach, jak również o zgonach oraz o przypadkach, w których jedynie podejrzewa się możliwość zakażenia. Także informacje o negatywnych wynikach testów będzie trzeba zgłaszać odpowiednim urzędom.

"Dzięki obowiązkowi meldowania publiczna służba zdrowia będzie w przyszłości mogła lepiej ocenić przebieg pandemii COVID-19 w Niemczech" - piszą autorzy projektów.

Masowe testy

Z danych Instytutu Roberta Kocha wynika, że teraz laboratoria w Niemczech są w stanie przeprowadzać 730.000 testów tygodniowo. Wedle proponowanych zmian liczba ta ma wzrosnąć w przyszłości o 4,5 miliona.

Testowane będą także osoby nie wykazujące symptomów zakażenia koronawirusem. Masowe przeprowadzanie testów uważane jest za krok w kierunku powrotu do normalności.

W celu zwiększenia liczby przeprowadzanych testów lekarzom mają przyjść z pomocą weterynarze - jednak tylko w okresie "epidemii o zasięgu narodowym". Do badania próbek mają zostać włączone także laboratoria weterynaryjne.

Zobacz wideo Czy testy wśród medyków mają sens? "To trzeba umieć interpretować"

Ochrona ubezpieczonych w prywatnych kasach

Kryzys może zmusić wiele osób ubezpieczonych w prywatnych kasach do rezygnacji z droższych pakietów na rzecz podstawowych. Nowe zmiany mają zapewnić im bezproblemowy powrót do swoich pakietów w momencie poprawy dochodów. Osoby te nie musiałyby na przykład przechodzić ponownego badania stanu zdrowia, które mogłoby skutkować podwyżką składki.

Niemcy zapłacą za pacjentów z innych krajów

Autorzy projektów zmian ustalili, że koszty leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem, pochodzących z innych krajów UE, będą rozliczane na poziomie federacji. Z informacji ministra zdrowia Jensa Spahna wynika, że na oddziałach intensywnej terapii w niemieckich szpitalach przebywa ponad 200 pacjentów z zagranicy.

Wedle standardowej procedury kosztami ich leczenia obciąża się ich kraje pochodzenia. Jednak tym razem niemiecki rząd postanowił wziąć na siebie te koszty. Wyniosą one około 15 milionów euro.

Ułatwienia dla osób wymagających opieki

Ministerstwo zdrowia proponuje ułatwienia dla seniorów wymagających opieki. Podopieczni domów opieki i domów dla niepełnosprawnych będą w przyszłości testowani na obecność koronawirusa na koszt państwa i nie tylko w przypadku wystąpienia objawów, lecz również prewencyjnie. "Akurat osoby wymagające opieki i ich otoczenie chcemy chronić szczególnie. Konieczne są regularne testy podopiecznych placówek jak i opiekunów" - powiedział minister zdrowia Jens Spahn w rozmowie z tygodnikiem "Der Spiegel".

Poza tym miesięczna kwota 125 euro przysługująca osobie wymagającej opieki na takie potrzeby jak pomoc w domu czy zakupy, ma być traktowana "bardziej elastycznie". Obecnie z tego świadczenia korzysta 30 procent uprawnionych seniorów.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

Więcej o: