"Der Spiegel": Polska i Węgry mogą nie dostać "ani grosza"

Czy Węgry i Polska zawetują budżet UE, aby nie dopuścić do wejścia w życie mechanizmu "pieniądze za praworządność"? Zdaniem "Spiegla" te groźby są bez pokrycia.

Premier Węgier Viktor Orban i "silny człowiek" polskiej polityki, wicepremier Jarosław Kaczyński określają Unię Europejską mianem "aparatu ucisku". Obaj politycy "drwią (z Unii), szczują, krytykują, a pomimo tego kasują spore sumy". Dotychczas Bruksela mogła jedynie bezsilnie przyglądać się i przekazywać rządom w Warszawie i Budapeszcie kolejne miliardy funduszy pomocowych - piszą Markus Becker i Jan Puhl w analizie zamieszczonej w najnowszym wydaniu tygodnika "Der Spiegel".

Niemcy. Prasa o praworządności i budżecie UE. "Der Spiegel" o porozumieniu z PE

"Ta sytuacja ma wkrótce dobiec końca" - zaznaczają autorzy. Parlament Europejski i rząd niemiecki występujący w imieniu UE porozumiały się co do możliwości, które umożliwią w przyszłości obcinanie funduszy krajom, które naruszają praworządność - tłumaczą Becker i Puhl.

Zgodnie z tym porozumieniem przekazywanie funduszy z budżetu UE ma być uwarunkowane przestrzeganiem standardów praworządności. "Oficjalnie chodzi o to, by uniemożliwić korupcję przy korzystaniu z funduszy. W rzeczywistości ten instrument ma potencjał pozwalający na karanie populistycznych rządów, takich jak Orbana czy Kaczyńskiego" - czytamy w "Spieglu".

Zobacz wideo Zobacz też: Wyszkowski: Mamy w Polsce świetnych klimatologów

Weto Polski i Węgier? "To groźba bez pokrycia"

Autorzy zastrzegają, że kompromis musi zostać zaakceptowany przez Radę Państw UE, ale ani Polska, ani Węgry nie mają możliwości weta. "Orbanowi i Kaczyńskiemu pozostaje tylko jeden sposób na zablokowanie mechanizmu: musieliby storpedować cały budżet UE wraz z funduszem odbudowy (dla krajów dotkniętych skutkami Covid-19)" - tłumaczą dodając, że cały pakiet wart jest 1,8 bilionów euro i musi zostać zatwierdzony jednomyślnie.

"To groźba bez pokrycia, gdyż Węgry i Polska skazane są na tę pomoc" - uważa "Der Spiegel". Gdyby oba kraje odważyły się na zastosowanie weta, Bruksela mogłaby stworzyć fundusz pomocy na nowo, w ramach międzynarodowych porozumień, ale bez Warszawy i Budapesztu. W takim przypadku Polska zostałaby bez grosza - piszą Becker i Puhl, powołując się na opinię szefa przedstawicielstwa UE w Polsce, Marka Prawdy.

"Der Spiegel" zwraca uwagę, że polski rząd znajduje się pod presją. Polskie władze "przekroczyły czerwoną linię", otwarcie ignorując Trybunał Sprawiedliwości UE. Zdaniem Beckera i Puhla skomplikowana jest też sytuacja wewnętrzna. Autorzy przypominają o niedawnym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, co wyprowadziło tysiące osób na ulice i doprowadziło do spadku poparcia dla PiS o 10 punktów procentowych.

"Odebranie Polsce funduszy unijnych mogłoby doprowadzić do dalszego spadku poparcia dla PiS. Tym bardziej, że - jak wynika z jednego z sondaży - 72 proc. Polaków popiera nowy mechanizm UE" - konkludują Becker i Puhl w najnowszym wydaniu tygodnika "Der Spiegel".

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: