Premier Morawiecki przeprasza "za niedogodności". Ogłosił plan pomocy dla przedsiębiorców

W piątek odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu ogłosił zapowiadane w środę 10 działań antykryzysowych dla przedsiębiorców.

Matuesz Morawiecki podkreślał, że straty w polskiej gospodarce będą niższe niż w innych krajach Europy. W czasie, kiedy premier mówił te słowa, w Warszawie trwał protest przedsiębiorców z branż zamkniętych w wyniku lockdownu. Właściciele firm uważają się za poszkodowanych decyzjami rządu, wskutek których musieli wstrzymać działalność.

- Spadek gospodarczy będzie 2 razy płytszy niż średnia UE. Wiemy doskonale, że to ważne jako podstawa odbicia gospodarczego na przyszły rok. Niestety dzisiaj musimy dokonywać kolejnych obostrzeń, żeby zatrzymać ekspansję - stwierdził Morawiecki.

Na przykładzie innych państw Unii Europejskiej premier przekonywał, że sytuacja w Polsce wymagała zdecydowanych działań. Stąd kolejny, jesienny lockdown, będący odpowiedzią na drastyczny wzrost zachorowań na COVID-19. Dzienna liczba chorych w ostatnich dniach przekraczała 27 tys. przypadków. - My gospodarkę uratujemy lepiej niż inni w Europie - mówił Mateusz Morawiecki.

10 działań antykryzysowych dla firm

Na konferencji prasowej Morawiecki powtórzył 10 działań antykryzysowych dla firm, które zostały zapowiedziane przez szefa rządu w środę. Dokładną listę rozwiązań publikowaliśmy w tym tygodniu w Next.gazeta.pl. To m.in. umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR czy wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty).

- Dla mnie kluczowa jest ochrona miejsc pracy. Obroniliśmy 5 mln miejsc pracy w ostatnich miesiącach. Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa to łącznie około 150 mld zł, a na walkę z COVID-19 od początku pandemii wydaliśmy ponad 300 mld zł - wyliczał premier.

- Punkt 1. to subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem tego samego okresu 2019 r. - mówił Morawiecki.

Mateusz Morawiecki: Musimy ograniczyć mobilność

Premier przeprosił za niedogodności, z którymi społeczeństwo boryka się w czasie pandemii. Mateusz Morawiecki zaapelował również do Senatu o szybkie procedowanie ustaw, które dotyczą pomocy dla przedsiębiorców. Warto zaznaczyć, że rozwiązaniami pomocowymi dla firm nie zajął się jeszcze Sejm. Posiedzenie Izby Niższej zostało bowiem przełożone i odbędzie się 18 listopada. 

Zobacz wideo Morawiecki przestawia kolejne restrykcje, a o wzrost zachorowań obwinia protestujących
Więcej o: