Według obliczeń banku DZ Bank AG aktywa finansowe prywatnych gospodarstw domowych w Niemczech wzrosły w 2020 roku o 393 mld euro, osiągając rekordową wartość 7,1 bln euro. To prawie o sześć procent więcej niż w roku ubiegłym.
Ze względu na zagrożenie pracą w niepełnym wymiarze godzin lub bezrobociem, wiele osób oszczedzając gromadzi środki finansowe. Ponadto twardy lockdown spowalnia powszechną konsumpcję, wyjaśnia ekonomista DZ Banku Michael Stappel.
DZ Bank szacuje, że w 2020 roku stopa oszczędności wyniesie 16 procent, a stowarzyszenie bankowe BVR przewiduje nawet około 17 procent. W ciągu roku prywatne gospodarstwa domowe w Niemczech odkładały zatem od 16 do 17 euro z każdych 100 euro dochodu.
Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego najwyższe dotychczas stopy oszczędności w Niemczech odnotowano w 1991 r. i 1992 r. W tym czasie wynosiły one w każdym przypadku około 13 procent.
"W ciągu 2021 roku znaczna część środków finansowych, które gospodarstwa domowe w 2020 roku ulokowały na swoich rachunkach bieżących, prawdopodobnie wykorzystana zostanie z powrotem na cele czysto konsumpcyjne" - przewiduje nowy główny ekonomista DZ Banku, Michael Holstein. Gdy tylko sytuacja pandemiczna na to pozwoli, przypuszczalnie wzrosną wydatki na podróże, a w szczególności na restauracje i wydarzenia kulturalne.
"W drugiej połowie 2021 roku spodziewamy się prawdziwego boomu konsumpcyjnego, który również wyraźnie ożywi niemiecką gospodarkę. Stopa oszczędności będzie wtedy okresowo spadać poniżej swojego długoterminowego średniego poziomu" - uważa ekonomista.
Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.