Koronakryzys. Niemcy mistrzami w oszczędzaniu. Ponad 7 bilionów euro aktywów gospodarstw

W czasie pandemii wiele osób wydaje mniej. Prywatne gospodarstwa domowe w Niemczech są w efekcie bogatsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Zobacz wideo Pandemia, wybory, protesty - podsumowanie roku 2020

Według obliczeń banku DZ Bank AG aktywa finansowe prywatnych gospodarstw domowych w Niemczech wzrosły w 2020 roku o 393 mld euro, osiągając rekordową wartość 7,1 bln euro. To prawie o sześć procent więcej niż w roku ubiegłym.

Ugur Sahin, CEO of BiontechNiedobór szczepionek. Szef Biontech: Sytuacja nie wygląda różowo

Ze względu na zagrożenie pracą w niepełnym wymiarze godzin lub bezrobociem, wiele osób oszczedzając gromadzi środki finansowe. Ponadto twardy lockdown spowalnia powszechną konsumpcję, wyjaśnia ekonomista DZ Banku Michael Stappel.

Niemcy. Wyjątkowo wysoka stopa oszczędności

DZ Bank szacuje, że w 2020 roku stopa oszczędności wyniesie 16 procent, a stowarzyszenie bankowe BVR przewiduje nawet około 17 procent. W ciągu roku prywatne gospodarstwa domowe w Niemczech odkładały zatem od 16 do 17 euro z każdych 100 euro dochodu.

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego najwyższe dotychczas stopy oszczędności w Niemczech odnotowano w 1991 r. i 1992 r. W tym czasie wynosiły one w każdym przypadku około 13 procent.

Budowa gazociągu Nord Stream 2.Niemcy a Nord Stream 2: Bez ustępstw wobec USA

Nadchodzi boom konsumpcyjny

"W ciągu 2021 roku znaczna część środków finansowych, które gospodarstwa domowe w 2020 roku ulokowały na swoich rachunkach bieżących, prawdopodobnie wykorzystana zostanie z powrotem na cele czysto konsumpcyjne" - przewiduje nowy główny ekonomista DZ Banku, Michael Holstein. Gdy tylko sytuacja pandemiczna na to pozwoli, przypuszczalnie wzrosną wydatki na podróże, a w szczególności na restauracje i wydarzenia kulturalne.

"W drugiej połowie 2021 roku spodziewamy się prawdziwego boomu konsumpcyjnego, który również wyraźnie ożywi niemiecką gospodarkę. Stopa oszczędności będzie wtedy okresowo spadać poniżej swojego długoterminowego średniego poziomu" - uważa ekonomista.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 

 

Więcej o: