Rosja chce zbudować zupełnie nowe miasto. Ma mieć 300 tys. mieszkańców. Wymyślono już nazwę

Pierwszy satelita w kosmosie dał nazwę pierwszej na świecie szczepionce przeciwko COVID-19 - Sputnik V. Teraz Rosja chce zbudować zupełnie nowe miasto, które również ma nosić nazwę Sputnik.

Umowa w tej sprawie została podpisana na Forum Ekonomicznym we Władywostoku nad Oceanem Spokojnym, o czym poinformowało Ministerstwo Rozwoju Rosji Wschodniej.

Zgodnie z podpisanym dokumentem, miasto przemysłowe Sputnik ma powstać w odległości około 30 kilometrów od Władywostoku, na granicy z Chinami, na powierzchni 925 hektarów. W Sputniku ma zamieszkać ok. 300 tysięcy osób.

Sputnik 1 to nazwa pierwszego na świecie satelity wystrzelonego przez Związek Radziecki w 1957 roku – szok dla USA w wyścigu między supermocarstwami podczas zimnej wojny. W połowie sierpnia ubiegłego roku to również Rosja była pierwszym krajem na świecie, który wprowadził szczepionkę przeciwko koronawirusowi i nazwał ją Sputnik V na cześć chwalebnych czasów podróży kosmicznych.

Według danych rosyjskich, szczepionka jest obecnie dopuszczona w około 70 krajach.

Zobacz wideo Inflacja pożera oszczędności. Iwuć: „Lokaty bankowe to gwarantowana strata". Gdzie trzymać pieniądze?

Władze spodziewają się wielu deweloperów w Sputniku

Na razie nie wiadomo, kiedy miasto Sputnik zostanie zbudowane. Władze oczekują, że – ze względu na korzystne położenie w niewielkiej odległości od morza i lotniska we Władywostoku – znajdzie się wielu deweloperów, chętnych zainwestować w nowe miasto.

Wcześniej, minister obrony Rosji Siergiej Szojgu proponował budowę kilku nowych miast na Syberii w celu zwiększenia atrakcyjności tych regionów. Wielu Rosjan przyciąga Moskwa, ponieważ infrastruktura jest tam lepiej rozwinięta niż w mniejszych miastach Rosji i jest więcej miejsc pracy.

(DPA/gwo)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: