COVID-19. Obowiązkowe szczepienia w Niemczech od połowy marca. Których grup będzie dotyczyć?

Według informacji Redaktionsnetzwerk Deutschland zapowiadane obowiązkowe szczepienia dla personelu szpitali, zakładów opiekuńczych i ambulatoryjnych mają wejść w życie 16 marca.

Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) powołuje się na informacje z kręgów partii SPD, FDP i Zielonych, które składają się na nową koalicję w Niemczech i wyjaśnia, że wszyscy obecnie zatrudnieni oraz wszyscy, którzy rozpoczną pracę od 1 stycznia 2022 roku w szpitalach, zakładach opiekuńczych i ambulatoryjnych będą musieli najpóźniej do 15 marca okazać zaświadczenie o pełnej ochronie szczepiennej.

Więcej informacji o pandemii COVID-19 na stronie głównej Gazeta.pl

Wymagane zaświadczenie, ale jest wyjątek

Te osoby, które rozpoczęły pracę później, będą potrzebowały odpowiedniego zaświadczenia od początku. Okres przejściowy ma dać możliwość zaszczepienia się wszystkim, którzy pracują w wyżej wymienionych placówkach. Zwolnieni z tego obowiązku mają być pracownicy, którzy ze względów medycznych, nie mogą się zaszczepić. Projekt ustawy i "instytucjonalnym obowiązku szczepień" ma zostać uchwalony w Bundestagu najpóźniej do połowy grudnia.

Jak podaje Redaktionsnetzwerk Deutschland, zgodnie z obecnymi planami, praca bez odpowiedniego zaświadczenia nie będzie możliwa. Nieprzestrzeganie tego wymogu ma być traktowane jako wykroczenie administracyjne i podlegać karze grzywny. Nowelizacja ustawy ma na celu zapewnienie bardziej skutecznej ochrony przed zakażeniem koronawirusem, zwłaszcza osobom starszym i cierpiącym na choroby współistniejące. W przeszłości - głównie w domach opieki - wielokrotnie występowały ogniska zakażeń koronawirusem.

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Huawei nova 9 zaskakuje aparatem i nie tylko [TEST]

"Instytucjonalny obowiązek szczepień" dla określonych grup zawodowych

Rząd Niemiec i kraje związkowe porozumiały się w czwartek (2.12.2021) w kwestii tego, że Bundestag "wkrótce" podejmie decyzję dotyczącą powszechnych obowiązkowych szczepień. Rada Etyki w Niemczech ma do końca roku przygotować rekomendację w tej sprawie.

Zgodnie z postanowieniami ma istnieć również "instytucjonalny obowiązek szczepień" dla określonych grup zawodowych, chociażby dla pracowników zakładów opieki dla osób starszych i klinik. Ministerstwo Zdrowia Niemiec opracowało już odpowiedni projekt ustawy.

Niemiecka Rada Pielęgniarska z zadowoleniem przyjęła decyzję rządu i krajów związkowych o włączeniu personelu pielęgniarskiego w kampanię szczepień. - Aby móc jak najszybciej przeprowadzić szczepienia, popieramy przekazanie szczepień personelowi pielęgniarskiemu w najbliższym czasie - powiedziała kierująca Niemiecką Radą Pielęgniarską Christine Vogler w rozmowie z RND w piątek (3.1.2.2021).

Domaga się ona również trwalszych uprawnień dla tego sektora zawodowego.  Zaznaczyła, że nie rozumie, "dlaczego w ramach przekazywania wiedzy medycznej, osoby zatrudnione w pielęgniarstwie nie są do tego uprawnione".

Vogler podkreśliła, że w innych krajach osoby zatrudnione w pielęgniarstwie są zaangażowane w kampanię szczepień od poradnictwa po szczepienia. Wyjaśniła, że również w Niemczech osoby te mają wystarczające ku temu kwalifikacje. Jak tłumaczyła, są one przeszkolone w zakresie podawania szczepień i mają "pełne zaufania relacje z pacjentami i osobami wymagającymi opieki, których sytuację zdrowotną znają".

(KNA/gwo)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: