Niemcy. Ceny nieruchomości szybują w górę. Dwucyfrowa dynamika

Choć wydawało się, że drożej być już nie może, w trzecim kwartale tego roku ceny domów i mieszkań wzrosły średnio o 12 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem w 2020 roku.
Zobacz wideo "Planuję kupić mieszkanie. Zrobić to teraz czy czekać?" Ekspert wyjaśnia [Q&A]

Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden podał nowe dane dotyczące cen nieruchomości w Niemczech. Okazuje się, że po raz drugi od 2000 roku ceny rekordowo poszybowały w górę. Już w drugim kwartale 2021 roku statystyki wskazywały na wzrost cen o 10,8 procent.

Więcej wiadomości z gospodarki na stronie głównej Gazeta.pl. 

Niskie stopy procentowe, brakująca powierzchnia mieszkalna, brak alternatyw inwestycyjnych dla dużych inwestorów i silna gospodarka od dawna napędzają ceny na niemieckim rynku nieruchomości. Ponadto pandemia koronawirusa i związany z nią tryb pracy zdalnej przyczyniła się do tego, że również nieruchomości na obszarach wiejskich są rozchwytywane.

Berlin, Niemcy.Berlin to dopiero początek? "Kryzys mieszkaniowy jest zjawiskiem globalnym"

Jak wynika z przedstawionych danych w porównaniu z drugim kwartałem 2021 roku mieszkania, domy jednorodzinne i takie przeznaczone dla dwóch rodzin podrożały średnio o 4,2 procent. 

Drożej nie tylko w dużych miastach

Wyjątkowo duży wzrost cen, bo o 14,5 procent w stosunku rocznym, odnotowano nie tylko w siedmiu największych niemieckich miastach, czyli w Berlinie, Hamburgu, Monachium, Kolonii, Frankfurcie nad Menem, Stuttgarcie i Duesseldorfie. Nawet na słabo zaludnionych obszarach wiejskich zauważalna jest jednoznaczna tendencja: domy jednorodzinne i przeznaczone dla dwóch rodzin zdrożały aż o 15,5 procent w stosunku do tego samego kwartału 2020 roku, a mieszkania o 11,2 procent.

Liczniki elektryczne (zdjęcie ilustracyjne)Ceny prądu i gazu podbijają prognozy. "Stolik prognostyczny wywrócił się"

Na gęściej zaludnionych terenach wiejskich ceny domów i mieszkań również poszły w górę. Domy są średnio droższe o 12 procent w porównaniu z analogicznym kwartałem roku poprzedniego. Podobnie jest w przypadku mieszkań, za które trzeba w podobnych miejscach zapłacić o 12,3 procent więcej niż przed rokiem.

(DPA/gwo)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: