Angela Merkel dostała propozycję pracy w ONZ. Mogła odpowiadać za globalne dobra publiczne

Angela Merkel dostała propozycję zasiadania w gremium doradczym ONZ ds. globalnych dóbr publicznych - donosi DPA. Nie przystała jednak na ofertę.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres już w zeszłym roku miał złożyć Angeli Merkel propozycję wejścia do złożonego z wysokiej rangi osobistości zespołu doradców, zajmujących się problematyką globalnych dóbr publicznych, czyli takich, które przynoszą korzyści całej społeczności międzynarodowej. Przykładem takich dóbr są warstwa ozonowa, ale także, w zależności od przyjętej definicji, międzynarodowe zbiory przepisów, jak reguły dotyczące bezpieczeństwa lotów czy handlu światowego.  

Według informacji agencji DPA Guterres przedstawił Merkel swą ofertę listownie. Dziennik "Bild" pisze, że była kanclerka Niemiec miałaby przewodniczyć gremium doradczemu. 67-letnia Merkel w grudniu zeszłego roku po 16 latach na stanowisku szefowej rządu odeszła na emeryturę. 

Zobacz wideo Na czym polegała propolskość Angeli Merkel? Komentuje Radosław Sikorski

Reforma ONZ

Gremium doradcze ds. globalnych dóbr publicznych jest jednym z flagowych projektów Guterresa, związanych z reformą Organizacji Narodów Zjednoczonych, którą chce przeprowadzić w czasie drugiej, rozpoczętej w styczniu kadencji na stanowisku sekretarza generalnego. Zapowiedział, że zwróci się do wysokiej rangi zespołu pod kierunkiem byłych szefów państw i rządów o zbadanie, które globalne dobra publiczne i inne sfery wspólnego interesu wymagają najpilniejszych działań i przywództwa ze strony społeczności międzynarodowej.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Zdaniem Guterresa pandemia koronawirusa uwidoczniła wielkie luki we współpracy międzynarodowej. Dlatego nowe gremium doradcę miałoby dać impulsy dla odnowy praktyk i zasad działania na płaszczyźnie globalnej, pisze DPA.

Co odpowiedziała Merkel?

Jak przekazało biuro byłej kanclerki Niemiec, w zeszłym tygodniu rozmawiała ona telefonicznie z Guterresem. Merkel podziękowała mu za ofertę pracy, ale poinformowała, że jej nie przyjmie. 

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o: