Ukraina nie wyklucza ustępstw wobec Rosji. Może przyjąć neutralny status

Doradca prezydenta Zełenskiego poinformował, że Ukraina nie wyklucza rozmów z Rosją o ewentualnej neutralności kraju. Polityk dodał, że poważne negocjacje będą możliwe tylko dzięki spotkaniu Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego.
Zobacz wideo Zełenski ze łzami w oczach o ukraińskich dzieciach - ofiarach wojny. "Czym mógł zagrozić Rosji zwyczajny akademik? "

- Takie kwestie można by omówić podczas negocjacji, dopuszczam taką możliwość - powiedział w rozmowie z programem "Tagesthemen" stacji ARD Ihor Żowkwa, doradca ds. polityki zagranicznej prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. W ten sposób odpowiedział na zadane pytanie o to, czy Ukraina podczas rozmów może wykazać gotowość do przyjęcia neutralnego statusu.

W wyemitowanej we wtorek (08.03.2022) wieczorem rozmowie, doradca prezydenta Zełenskiego opowiedział się także za spotkaniem na szczeblu prezydenckim. Uznał, że tylko dzięki spotkaniu prezydenta Rosji Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego możliwe są poważne negocjacje i zapewnił, że prezydent Ukrainy jest na nie gotowy. Jednocześnie zaznaczył, że po stronie rosyjskiej nie ma podobnej chęci. Jego zdaniem, międzynarodowi partnerzy powinny pomóc w doprowadzeniu do takiego spotkania. Podkreślił, że takie negocjacje i ewentualne porozumienie, można byłoby zawrzeć dopiero po ustaniu działań wojennych i zawieszeniu broni. Wówczas, jego zdaniem, będzie można przedyskutować, "jak mogłaby wyglądać ewentualna neutralność Ukrainy". Dodał także, że Ukraina potrzebuje kategorycznych gwarancji, aby "taka sytuacja nigdy się nie powtórzyła". - Przecież to nie my jesteśmy agresorami, nie będziemy nigdy atakować - powiedział Żowkwa.

Wołodymyr Zełenski złagodził stanowisko w sprawie NATO

W czwartek (10.3.2022) ukraiński szef dyplomacji Dymytro Kułeba i jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow mają się spotkać w Antalyi w Turcji.

Od 2019 roku w ukraińskiej konstytucji zapisany jest cel przystąpienia Ukrainy do NATO. Rosja żąda, aby Ukraina wyrzekła się tego zamiaru i ogłosiła się neutralnym państwem. Według ostatnich informacji płynących od Wołodymyra Zełenskiego, Ukraina nie będzie jednak dłużej naciskać na członkostwo w NATO. W wyemitowanym w poniedziałek wywiadzie dla amerykańskiej stacji ABC Zełenski powiedział, że już jakiś czas temu złagodził swoje stanowisko w tej sprawie, bo najwyraźniej nie było gotowości ze strony NATO, by "zaakceptować Ukrainę". W ramach kolejnego ustępstwa wobec Moskwy, zadeklarował gotowość do "kompromisu" w sprawie statusu separatystycznych obwodów ługańskiego i donieckiego na wschodzie Ukrainy.

Ukraina oczekuje dalszych sankcji na Rosję

Żowkwa wezwał Niemcy, "jako gospodarczą siłę napędową UE", do dalszych sankcji. Sprecyzował, że jego kraj domaga się wprowadzenia embarga na rosyjski gaz i ropę naftową. Ponadto towary należące do Rosjan powinny zostać, jak uznał, skonfiskowane. Z kolei sankcje SWIFT powinny zostać rozszerzone na wszystkie banki rosyjskie.

Doradca Zełenskiego ostrzegł: "Jeśli nie będziemy w stanie powstrzymać rosyjskich agresorów tutaj, Rosja nie zatrzyma się na granicach Ukrainy, ale będzie wkraczać do innych krajów, do krajów bałtyckich, ewentualnie Polski. To może mieć większy zasięg".

(DPA, AFP / gwo)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: