"Sankcjometr" oszalał. Rosja już przeskoczyła Iran, a Syria i Korea Północna to już inna liga

Rosja awansowała na pierwsze miejsce w zestawieniu krajów, na które nałożonych jest najwięcej sankcji. W tyle pozostawiła dotychczasowego lidera - Iran, a także Syrię i Koreę Północną.

Jak pokazuje agencja Bloomberga, powołując się na dane Castellum.ai - bazy z sankcjami nałożonymi na dane kraje - Rosja w ciągu pierwszych dni od inwazji została krajem z największą liczbą sankcji.

Konkretnie: stan na dwa dni przed napadem na Ukrainę (22 lutego) wskazywał na 2754 sankcji nałożonych na Rosję i Rosjan. Do 7 marca ta liczba się podwoiła do poziomu 5330, a obecnie to już niemal 5,6 tys. Dla porównania, na Iran nałożonych jest aktualnie ok. 3,6 tys. sankcji, na Syrię ok. 2,6 tys., na Koreę Północną ok. 2,1 tys., na kolejne w zestawieniu kraje (Wenezuela, Mjanma, Kuba) mają po kilkaset.

Co ciekawe, wśród krajów/organizacji, które nałożyły na Rosję najwięcej sankcji po jej inwazji na Ukrainę, prym wiedzie Szwajcaria, na dalszych miejscach są Unia Europejska, Kanada i Australia. Łącznie najwięcej sankcji (wszystkich, łącznie z wcześniejszymi) Rosja ma obecnie od USA, Kanady, Szwajcarii i UE (w takiej kolejności). 

Zobacz wideo Od lat popierają Putina. Teraz odczuli to na własnej kieszeni

Sankcje nałożone na Rosję

Wśród nałożonych na Rosję przez UE i USA sankcji znalazło się m.in. odcięcie części rosyjskich banków od systemu SWIFT (rozliczania transakcji międzynarodowych), zablokowanie transakcji w dolarach dla rosyjskich banków, a także zamrożenie zagranicznych aktywów Centralnego Banku Rosji. 8 marca Joe Biden ogłosił też amerykańskie embargo na rosyjską ropę naftową i gaz ziemny. Wcześniej embargo na rosyjską ropę nałożyła Kanada. Swoje sankcje ogłosiły też m.in. Wielka Brytania, Kanada czy Japonia.

Światowe sankcje odcięły Rosję i rosyjskie firmy nie tylko od europejskich rynków finansowych, ale też od najnowocześniejszych technologii w ważnych dla Rosji sektorach. Rosyjskim oligarchom, propagandystom oraz politykom (w tym samemu Władimirowi Putinowi) zamrażany i odbierany jest zgromadzony za granicą majątek, nakładane są też zakazy wjazdu na teren kraju.

Dla rosyjskich samolotów wiele krajów zamknęło swoją przestrzeń powietrzną. Zresztą sankcje nałożone na Rosję zakładają też zakaz importu przez ten kraj części zamiennych do samolotów, co może oznaczać, że wkrótce wiele maszyn nie będzie zdatnych do lotów.

Niemcy zdecydowały się z kolei na zamrożenie certyfikacji rurociągu Nord Stream 2. Z Rosji wycofują się kolejne firmy, swoje biznesy z Moskwą kończą m.in. koncerny paliwowe. Swoje usługi w Rosji zawiesiły też m.in. operatorzy kartowi Visa, Mastercard i American Express czy dostawcy płatności mobilnych Apple pay i Google Pay.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: