Niemcy nie pojadą na wakacje? 22,4 proc. rodzin już nie stać na urlop, a inflacja wciąż rośnie

Według doniesień prasowych więcej niż jedna piąta osób w Niemczech (22,4 proc.) nie ma wystarczającej ilości pieniędzy, aby pozwolić sobie na siedmiodniowy urlop raz w roku. Szczególnie w przypadku osób z dziećmi wyraźnie wzrasta statystyczne ryzyko, że nie będą sobie mogli pozwolić na wakacyjny wypoczynek.

Sieć medialna "Redaktionsnetzwerk Deutschland" (RND) podaje w sobotę dane, które otrzymał Dietmar Bartsch, przewodniczący Partii Lewicy w Bundestagu, od Eurostatu – Europejskiego Urzędu Statystycznego, za rok 2020.

Niemcy nie mają pieniędzy na urlop? Ryzyko rośnie wraz z liczbą dzieci

Czworgu na dziesięcioro samotnych rodziców (42,2 proc.) nie wystarczało pieniędzy na wakacje, powiedział polityk. W przypadku par ryzyko ubóstwa rosło wraz z liczbą dzieci. Wśród par z jednym dzieckiem, na siedmiodniowy urlop nie mogło sobie pozwolić 18,1 proc. U rodzin z trójką i większą liczbą dzieci, odsetek ten wzrasta do 29,4 proc.

Z danych wynika, że ryzyko ubóstwa w najmniejszym stopniu grozi bezdzietnym parom, w których jedno z partnerów ma więcej niż 65 lat. W tej grupie 15,9 proc. osób brakuje pieniędzy na wakacje.

Zobacz wideo "Nie polecę, nie warto", czyli jak oszczędzić na wakacjach. Bronek radzi w "Co tak drogo"

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Urlop jako "odległe marzenie"

- Czy wakacje to czas letnich podróży? Dla milionów dzieci i rodzin to, niestety, tylko odległe marzenie - mówił Bartsch w rozmowie z RND

Fakt, że wielu samotnym rodzicom i rodzinom brakuje pieniędzy na choćby najkrótszy wyjazd, świadczy o kondycji rodzin w Niemczech. - Należy się obawiać, że inflacja jeszcze powiększy ten problem – uważa polityk Lewicy.

- Zamiast ciągłego ograniczania płac, w obecnym kryzysie potrzebujemy mocnego zastrzyku z funduszu wynagrodzeń oraz terminowych wypłat podstawowych zasiłków na dzieci – twierdzi Bartsch.

Dane pochodzą ze statystyk Wspólnoty Europejskiej dotyczących dochodów i warunków życia w roku 2020.

***

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: