Niemcy "wstrząśnięte" incydentem w Przewodowie. Proponują Polsce wysłanie swoich myśliwców

Niemieckie myśliwce od jutra mogą zacząć patrolować przestrzeń powietrzną nad Polską - jeśli zgodzi się na to Warszawa. Kanclerz Scholz rozmawiał z prezydentem Dudą.
Zobacz wideo Duda: Prawdopodobne, że rakieta została wystrzelona przez OPL Ukrainy i nieszczęśliwie spadła na nasze terytorium

Berlin proponuje Polsce wysłanie swoich myśliwców Eurofighter do patrolowania polskiej przestrzeni powietrznej – poinformował w środę (16.11.2022) rzecznik niemieckiego Ministerstwa Obrony Christian Thiels. To reakcja na wydarzenia w Przewodowie (woj. lubelskie) w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej, gdzie wczoraj eksplodowała rakieta. Wskutek wybuchu zginęły dwie osoby.

Incydent w Przewodowie. Niemcy oferują Polsce myśliwce. Patrole możliwe już od jutra

Patrole mogą rozpocząć się "już od jutra, jeżeli Polska sobie tego życzy" – powiedział Thiels na konferencji prasowej w Berlinie. W tym celu nie ma potrzeby przemieszczania myśliwców do Polski. Mogą startować z baz w Niemczech, wyjaśnił. Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht ma jeszcze w środę rozmawiać na ten temat z polskim ministrem Mariuszem Błaszczakiem. Liczba myśliwców, jak również strefa, którą miałyby patrolować, musiałyby zostać uzgodnione z Polską.

Już w środę rano na wydarzenia w Polsce zareagował kanclerz Niemiec Olaf Scholz, przebywający na szczycie G20 na Bali. – Konieczne jest teraz dokładne wyjaśnienie, jak mogło dojść do zniszczeń w tym miejscu – powiedział w wideo opublikowanym na Twitterze. Scholz dodał, że rozmawiał z polskim prezydentem Andrzejem Dudą i złożył kondolencje i wyrazy współczucia ze strony obywateli i obywatelek Niemiec.

W środę zastępca rzecznika rządu w Berlinie Wolfgang Buechner podkreślił, że rząd jest "wstrząśnięty" incydentem. Jak poinformował, kanclerz rozmawiał telefonicznie z prezydentem Andrzejem Dudą i przekazał mu oraz Polkom i Polakom wyrazy współczucia. Zapewnił także, że Berlin jest gotowy udzielić Polskę każdego koniecznego wsparcia.

Więcej informacji na temat incydentu w Przewodowie na stronie głównej Gazeta.pl

Niemcy o strefie zakazu lotów nad Ukrainą: Ryzyko konfliktu NATO-Rosja

- Trwa intensywne śledztwo, jak doszło do tego incydentu. Jednak już teraz można powiedzieć, że gdyby nie rosyjska wojna napastnicza na Ukrainę i wczorajsze zmasowane ataki rakietowe na infrastrukturę cywilną na Ukrainie nie doszłoby do tego zdarzenia – powiedział Buechner.

Niemcy nadal wykluczają możliwość ustanowienia strefy zakazu lotów nad Ukrainą albo częścią jej terytorium. - Oznaczałoby to ryzyko bezpośredniego konfliktu między NATO a Rosją. Zgadzamy się z sojusznikami, że chcemy uniknąć dalszej eskalacji wojny w Ukrainie. Jednocześnie nikt nie powinien wątpić w jedność i determinację Sojuszu. Obrona wszystkich krajów członkowskich i całego terytorium NATO jest jego centralnym zadaniem – powiedział rzecznik.

***

Autorka: Anna Widzyk

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: