Bundeswehra potrzebuje amunicji wartej 20 mld euro

Pełnomocnik Bundestagu ds. obronności krytykuje brak środków na zakupy amunicji dla niemieckiej armii. O opieszałość w sprawie zamówień publicznych oskarżany jest też resort obrony.
Zobacz wideo Ociepa: Rozmowy z Niemcami ws. wymiany okrężnej zostały wstrzymane

Eva Hoegl, pełnomocnik Bundestagu ds. sił zbrojnych, wzywa do szybkiego uzupełnienia magazynów amunicji Bundeswehry. "Pilnie chcę, abyśmy osiągnęli to w tym okresie legislacyjnym", powiedziała gazecie "Bild am Sonntag" polityk SPD. Jej zdaniem Bundeswehrze brakuje amunicji o wartości 20 mld euro.

Niemcy. Bundeswehrze ma brakować amunicji. Trzeba wydać 20 mld euro

Hoegl skrytykowała, "że kwota ta nie została zapisana w specjalnym funduszu [100 mld euro na modernizację armii-red.], lecz musi być teraz mozolnie finansowana co roku z budżetu obronnego". Sprawa ciągnie się latami, a  tymczasem chodzi o ochronę i bezpieczeństwo żołnierzy, powiedziała Hoegl. Jednocześnie apelowała o lepsze wyposażenie dla żołnierzy. "Dla żołnierzy szybkość, z jaką dociera do nich wyposażenie osobiste, jest wskaźnikiem tego, czy sytuacja Bundeswehry rzeczywiście się poprawia".

Po ataku Rosji na Ukrainę w lutym br. niemiecki rząd zdecydował przeznaczyć 100 mld euro na specjalny fundusz, z którego w najbliższych latach modernizowane mają być niemieckie siły zbrojne.

Krytyka resortu obrony

Posłowie z partii tworzących koalicję rządową skrytykowali teraz w "Bild am Sonntag" zbyt powolne zamówienia przez ministerstwo obrony i szefową resortu Christine Lambrecht (SPD). Sara Nanni, zajmująca się obronnością w partii Zielonych, krytykowała: "szybkie decyzje minister w sprawie zamówień publicznych były potrzebne przed latem - zwłaszcza w przypadku amunicji. Czekamy w parlamencie znacznie dłużej niż się spodziewaliśmy. Bez niezbędnych decyzji w ministerstwie nie możemy wydać tych pieniędzy". Polityk SPD ds. obrony Johannes Arlt zażądał szybszych procedur zamawiania standardowej amunicji.

W ostatnich dniach także tygodnik "Spiegel" donosił, że z powodu zaniedbania zamówień przekazane Ukrainie przez Niemcy haubice samobieżne Panzerhaubitze 2000 są coraz częściej wyłączone z użytku z powodu braku części zamiennych. Niemiecki resort obrony nie zamówił ich na czas.

(DPA/gsz)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

 
Więcej o: