Amazon zwolni 9 tys. pracowników. Decyzja wynika z "ciągłej analizy priorytetów"

Kolejna fala zwolnień w Amazonie. Amerykański koncern zapowiedział w poniedziałek likwidację 9 tys. stanowisk.

Amazon w sumie w ostatnich miesiącach zapowiedział zwolnienie 27 tys. pracowników, czyli 9 proc. zatrudnienia korporacyjnego. Amerykański potentat technologiczny tłumaczy, że taka redukcja stanowi reakcję na niepewne prognozy gospodarcze.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Amazon tnie kadry

Ostatnie cięcia koncentrują się na wysoce dochodowych działach chmury obliczeniowej i reklamowym Amazona. Zwolnienia dotkną również platformę streamingową dla graczy Twitch.

Dan Clancy, który w ubiegłym tygodniu został mianowany dyrektorem generalnym Twitcha, powiedział, że platforma zwolni ponad 400 pracowników. Do kwietnia zostanie skompletowana lista pracowników do zwolnienia w całym Amazonie.

Pieniądze Są nowe dane o przeciętnym wynagrodzeniu w Polsce. Duże zaskoczenie

Cięcia korporacji Jeffa Bezosa wpisują się w serię komunikatów o zwolnieniach w całej branży technologicznej, w tym w koncernach Microsoft, Alphabet (właściciel Google'a) czy Meta (właściciel Facebooka).

Ta ostatnia spółka poinformowała w ubiegłym tygodniu, że zwolni 10 tys. pracowników do końca roku. To druga runda zwolnień po likwidacji ponad 11 tys. stanowisk w 2022 r.

Chiny. Przechodnie na ulicy Pekinu, 16 marca 2023 r. Fala ponad 220 milionów emerytów nadciąga. Chiny w tarapatach

"Niepewna przyszłość"

W komunikacie dla załogi dyrektor generalny Amazona Andy Jassy przekazał, że decyzja o zwolnieniach wynika z "ciągłej analizy priorytetów". Dodał: "Biorąc pod uwagę niepewną gospodarkę, w której się znajdujemy, oraz niepewność, która dotyczy najbliższej przyszłości, zdecydowaliśmy się bardziej usprawnić nasze koszty i liczbę pracowników".

Amazon poinformował w ubiegłym miesiącu, że zysk operacyjny może nadal spadać w bieżącym kwartale, z powodu ograniczających wydatki konsumentów i klientów chmurowych.

Koalicja Athena, krytyczna wobec Amazona grupa aktywistów reprezentująca pracowników koncernu, przekazała w oświadczeniu: "Żadne z tych zwolnień nie musi się wydarzyć". Tylko w Niemczech Amazon zatrudnia 13 tys. pracowników.

(rtr/dra)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

 
Więcej o: