Operacja "Eureka". Gigantyczna akcja służb z kilku krajów. Cel? Włoska mafia

W pięciu niemieckich krajach związkowych policja uderzyła w kalabryjską siatkę przestępczą 'Ndrangheta. Jej członkom zarzuca się m.in. pranie brudnych pieniędzy, uchylanie się od płacenia podatków i przemyt narkotyków. Śledczy wkroczyli do akcji także w innych krajach.

Od rana w środę, 3 maja, w pięciu niemieckich krajach związkowych: Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii Palatynacie, Kraju Saary i Turyngii, policja prowadzi szeroko zakrojoną operację przeciwko członkom kalabryjskiej organizacji przestępczej 'Ndrangheta. Również w innych europejskich krajach, Belgii, Francji, Włoszech, Portugalii i Hiszpanii, Słowenii i Rumunii, śledczy wkroczyli do akcji. Operacja przebiegała pod kryptonimem "Eureka". W kilku krajach aresztowano łącznie ponad 100 osób.

Zobacz wideo Cimoszewicz: Rosja nie jest w stanie zrobić już niczego gorszego

W Niemczech ponad tysiąc policjantów przeszukało m.in. pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze oraz aresztowało ponad 30 osób. W samej Nadrenii Północnej-Westfalii około 500 policjantów przeszukało łącznie 51 domów, mieszkań, biur i lokali użytkowych i wykonało 15 nakazów aresztowania. W Bawarii władze prowadziły śledztwo wobec ośmiu podejrzanych, a wobec czterech wykonano unijne nakazy aresztowania. Również w Turyngii, Nadrenii-Palatynacie i Kraju Saary aresztowano łącznie 11 osób i dokonano rewizji 50 nieruchomości.

Operacja "Eureka". Gigantyczna akcja służb

Podejrzanym zarzuca się m.in. pranie brudnych pieniędzy, oszustwa podatkowe oraz przemyt narkotyków, w tym dużych ilości kokainy z Ameryki Południowej do Europy. Narkotyki miały być transportowane kontenerowcami do portów takich jak Antwerpia, Rotterdam czy Gioia Tauro w Kalabrii. Następnie część kokainy miała trafiać do Australii. Aby wprowadzić do obiegu pieniądze pochodzące ze sprzedaży narkotyków, podejrzani mieli inwestować w restauracje, nieruchomości i myjnie samochodowe. Podejrzewa się, że stworzono całą sieć prania pieniędzy, m.in. w Niemczech, Belgii, Portugalii i Argentynie. W Niemczech system prania brudnych pieniędzy działał w restauracjach, pizzeriach, kawiarniach i lodziarniach, zwłaszcza w Nadrenii Północnej-Westfalii. Ponadto od ponad 20 lat znane były śledczym informacje, że członkowie i osoby z otoczenia 'Ndrangheta działają w Erfurcie i innych miastach Turyngii. Już na początku 2000 roku policja oraz prokuratura w Gerze prowadziły dochodzenie w sprawie grupy mężczyzn podejrzanych o przynależność do 'Ndranghety i jej otoczenia.

To kolejna taka akcja

Organizacja 'Ndrangheta ma swoje korzenie w Kalabrii we Włoszech, ale mafia działa również w Niemczech. Według Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej (BKA), 'Ndrangheta jest obecnie najważniejszą grupą mafijną o dominującej pozycji na europejskim rynku kokainy. "Próbuje ona rozszerzyć swoje terytorium i wywrzeć wpływ na kalabryjskie społeczności migrantów" - twierdzi BKA.

 

W ubiegłym tygodniu jednostki specjalne schwytały w Genui szefa organizacji, który od lat pozostawał w ukryciu. Pasquale Bonavota był poszukiwany od 2018 roku. Był jednym z najbardziej poszukiwanych włoskich przestępców i wraz z innymi mafijnymi bossami znajdował się na liście najgroźniejszych uciekinierów sporządzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Bonavota jest oskarżony m.in. o morderstwo, nielegalne posiadanie broni i handel narkotykami. Był jedyną osobą, która wciąż pozostawała na wolności po zakrojonej na szeroką skalę obławie w 2019 roku, w której aresztowano 334 osoby.

Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle >>>

Więcej o: