Volkswagen sprzedaje supernowoczesną fabrykę i całkowicie wycofuje się z Rosji

Po długotrwałych analizach, największy europejski producent samochodów podejmuje decyzję: ponad rok po rozpoczęciu wojny przeciwko Ukrainie, Volkswagen ostatecznie wycofuje się z Rosji. Jakie będą tego konsekwencje?

Grupa VW sprzedaje swoją najważniejszą fabrykę w Rosji i całkowicie wycofuje się z tego kraju. Zakład w Kałudze zostanie sprzedany grupie Avilon, jak poinformował w piątek (19.5.2023) koncern z Wolfsburga. Po wcześniejszych stopniowych ograniczeniach działalności w Rosji na skutek wojny w Ukrainie, ta decyzja oznacza faktyczne zakończenie aktywności największego europejskiego producenta samochodów na rosyjskim rynku.

Sprzedaż aktywów w Rosji

Według doniesień medialnych, koncern wcześniej uzyskał w Moskwie zgodę na sprzedaż swoich rosyjskich aktywów firmie Avilon za 125 mln euro. Odpowiedni wniosek został zatwierdzony przez rządową komisję ds. kontroli inwestycji zagranicznych – podała we wtorek w Moskwie agencja Interfax, powołując się na kręgi negocjacyjne.

Zobacz wideo Balcerowski: 800+ nie pomoże w dezinflacji

Supernowoczesna fabryka w Kałudze, około 150 kilometrów na południowy zachód od Moskwy, zatrudniająca 4000 pracowników, jest uważana za najważniejszą inwestycję Volkswagena w Rosji. Według Denisa Manturowa, wicepremiera Rosji, trwają poszukiwania partnera z Azji Południowo-Wschodniej, który wznowi działalność zakładu. Sprzedaż została opóźniona w związku z pozwem sądowym złożonym przez byłego partnera produkcyjnego VW, czyli Gaz, znanego w czasach radzieckich z budowy limuzyny Wołga. Gaz pozwał niemiecki koncern o odszkodowanie w wysokości kilkuset milionów za zerwanie umowy. Sąd rosyjski ten pozew odrzucił.

Wycofanie się zachodnich firm motoryzacyjnych z Rosji doprowadziło do znacznego spadku produkcji samochodów w tym kraju. Według stowarzyszenia AEB, w 2022 roku sprzedano tylko 687 000 nowych pojazdów, rok wcześniej liczba ta wynosiła 1,667 mln. W międzyczasie część fabryk została przejęta przez rosyjskich inwestorów, często za symboliczną cenę i z opcją odkupu. Latem ubiegłego roku na przykład francuski producent samochodów Renault sprzedał swój większościowy pakiet udziałów w firmie Ład Avtovaz państwu rosyjskiemu za jedno euro. 

Ostateczne umowy podpisane

W marcu 2022 roku, wkrótce po ataku na Ukrainę, Volkswagen zawiesił produkcję w dwóch fabrykach w Rosji. Również eksport pojazdów wszystkich marek koncernu do tego kraju został wstrzymany. Natomiast w maju tego roku Volkswagen zrezygnował z zakładu montażowego w Niżnym Nowogrodzie. Koncern prowadził wspólną produkcję z rosyjskim producentem samochodów Gaz, którego współwłaściciel Oleg Deripaska znajdował się na zachodnich listach sankcyjnych.

Ale Volkswagen w Rosji pozostał obecny. Teraz ostateczne umowy zostały podpisane. VW utrzymywał dotąd w Moskwie biura zajmujące się importem, finansami i sprzedażą, zatrudniające około 300 pracowników, którzy również mają zostać przejęci przez Avilon. 

Także spółka córka MAN produkująca ciężarówki i autobusy zakończyła produkcję w St. Petersburgu. To samo dotyczy jej działalności leasingowej. Marka Scania, należąca do segmentu pojazdów użytkowych Traton, przeniosła swoje udziały na rosyjską spółkę-córkę koncernu. (DPA/hre)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: