Niemcy: korki na autostradach na setki tysięcy kilometrów. Nowy raport. Coraz więcej remontów

Łączna długość wakacyjnych korków w Niemczech w tym roku to pięciokrotność obwodu Ziemi, wyliczył automobilklub ADAC.

Korki, jakie w te wakacje utworzyły się na autostradach w Niemczech, były pięć razy dłuższe niż obwód Ziemi. Miały łącznie 217 tys. kilometrów – wyliczył niemiecki automobilklub ADAC. Chodzi o okres od 22 czerwca, kiedy zaczęły się wakacje w landzie Nadrenia Północna-Westfalia, do 10 września, gdy skończyła się letnia przerwa w nauce w Bawarii.

Zobacz wideo Elektryczne samochody? Derski: Jeszcze w latach 50. będziemy użytkować samochody spalinowe!

Dużo więcej korków niż przed rokiem

Z danych ADAC wynika, że korków na autostradach w Niemczech było w te wakacje zdecydowanie więcej niż przed rokiem. Naliczono w sumie 122 686 zatorów na drogach. To wzrost o 15 procent w porównaniu z sezonem 2022. Korki były też dłuższe, tutaj wzrost wyniósł aż 22 procent.

Całkowity czas, jaki kierowcy spędzili na staniu w korkach, wyniósł ponad 12 lat. To wzrost o 40 procent.

Odreagowanie po pandemii?

ADAC podejrzewa, że częstsze i dłuższe korki to efekt zniesienia ograniczeń pandemicznych, co zachęciło ludzi do podróży. Jednocześnie wzrosła też liczba remontów na autostradach. O ile latem 2022 średnio było ich 800, to w te wakacje około 1000. 

Najbardziej zakorkowanym okresem był ostatni weekend lipca, kiedy we wszystkich niemieckich landach trwały ferie. Od 28 do 30 lipca ADAC naliczył na niemieckich autostradach 4176 zatorów o łącznej długości prawie 9 tys. kilometrów.

Tak jak w minionych latach najbardziej zakorkowanym dniem na drogach był w te wakacje piątek. Listę najmocniej zapchanych niemieckich autostrad otwiera autostrada A99, będąca obwodnicą autostradową Monachium. Na kolejnych miejscach są autostrady A8 i A3.

(AFP/szym) 

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: