Tylko 3/4 Polaków wierzy w globalne ocieplenie. Młode pokolenie lepiej zorientowane w ekologii

Świadomość kwestii związanych z ochroną środkowiska czy ekologią nie jest wśród Polaków jednorodna. Okazuje się, że o globalnym ociepleniu czy segregowaniu śmieci zdecydowanie więcej wie młode pokolenie.
Zobacz wideo

Według badania "Świadomość zmian klimatycznych", przeprowadzonego na zlecenie Busradar.pl, wyszukiwarki połączeń kolejowych i autokarowych, osoby w wieku 18-24 lat zdecydowanie lepiej orientują się w sprawach związanych z globalnym ociepleniem niż pozostali Polacy. 82,6 proc. uznaje globalne ocieplenie za fakt naukowy (średnia dla Polski 74,7 proc.),  a 43,8 proc. wie, czym jest ślad węglowy (średnia 38,2 proc.).

Młodzi Polacy wykazują się też większą wrażliwością ekologiczną niż starsze pokolenia. Częściej (92,4 proc. wobec średniej 88,4 proc.) doceniają indywidualne, drobne działania związane z ochroną środowiska.

Młodzi Polacy częściej segregują śmieci

W ciągu ostatnich 12 miesięcy ze względu na ochronę środowiska ta grupa najczęściej segregowała śmieci i podróżowała transportem zbiorowym. Młodzi najczęściej zgadzają się też ze stwierdzeniem, że podróżowanie komunikacją zbiorową jest sposobem na ograniczenie emisji CO2. Gotowi są zrezygnować z podróży samochodem w celach turystycznych ze względu na ograniczenie emisji spalin i wybrać podróż autobusem lub pociągiem.

- Z argumentami, które przedstawiają naukowcy i które przestawia Greta nikt rozsądny nie będzie dyskutował. Młodzież jest skazana na niepewną przyszłość i oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, jeśli politycy i biznes nie podejmą radykalnych kroków zmierzających do redukcji emisji gazów cieplarnianych  - mówi Petr Susen, Head of Operations w Busradarpl.pl - Globalna solidarność młodzieży jest jasnym komunikatem wysłanym przez to pokolenie. Młodzi mają nie tylko głos, ale są siłą polityczną i ekonomiczną, która zmieni obecny model gospodarki, nastawiony na nieodpowiedzialną eksploatację natury.

Polacy wolą latać niż jeździć?

Na wizerunku młodego pokolenia widać jednak rysę. Na tle ich deklaracji zaskakiwać może odpowiedź na pytanie o środek transportu, który wybraliby podróżując z Warszawy do Wiednia. Młodzi częściej niż pozostałe grupy wiekowe wybierali podróż autem lub samolotem, a wśród powodów najczęściej wskazywali wygodę i czas podróży.

Co może zaskakiwać, również oni najczęściej sprzeciwiają się pomysłowi nałożenia podatku od emisji CO2 na linie lotnicze.  Warto zauważyć, że na jedną osobę na wspomnianej trasie przemierzonej samolotem przypada aż 107 kg CO2 , autobusem 20 kg,  a pociągiem jedynie 10 kg.

Czytaj też: Kulisy kontroli tygrysów. Białoruś zawróciła transport trzy razy. Zwierzęta w podróży przez 5 dni

Działania władzy na rzecz ochrony środowiska najmłodsi wyborcy oceniają podobnie jak inne pokolenia, ale potrafią krytycznie spojrzeć polityczne deklaracje. Co czwarty Zet uważa (25,5 proc.), że dla rządu odpowiedzialne podróżowanie nie ma znaczenia (Polacy ogółem 19,8 proc.).

Więcej o: