Coldplay rezygnuje z trasy. "Bylibyśmy rozczarowani, gdyby nie była neutralna pod względem emisji CO2"
Ochrona środowiska i katastrofa klimatyczna to sprawy zbyt ważne, aby pisać o nich tylko w Piątki. Na Gazeta.pl będziemy o nich pisać codziennie, wszystkie tematy znajdziecie w specjalnym dziale Środowisko.
Chris Martin w rozmowie z BBC wyjaśnił, dlaczego Coldplay na razie nie pojedzie w trasę koncertową. - Przez kolejny rok lub dwa poświęcimy czas, aby dowiedzieć się, w jaki sposób nasze trasy mogłyby być nie tylko nieszkodliwe dla środowiska, ale i pożyteczne - zapowiedział.
Co możemy zrobić dla Ziemi? Dyrektor ONZ Global Compact: Zjeść jednego kotleta mniej. To już jest bardzo dużo. Zobacz nasze wideo:
Coldplay rezygnuje z tras koncertowych. Dopóki nie będą "neutralne pod względem emisji CO2"
Martin dodał, że zespół nie ma zamiaru krytykować innych, tylko chce świecić przykładem.
Każdy z nas powinien próbować dawać z siebie w tej kwestii jak najwięcej, bez nadgorliwego krytykowania innych, bo inni podążą twoim śladem, jeśli udowodnisz, że łatwo jest to zrobić w odpowiedni sposób
- powiedział.
Martin podkreślił też, że kwestia troski o środowisko dotyczy nie tylko przemysłu muzycznego. - Wszyscy, w każdej z branż, musimy wypracować najlepszy sposób wykonywania naszej pracy. Nasza następna trasa będzie najlepszą możliwą wersją trasy pod względem ekologicznym - powiedział.
Bylibyśmy rozczarowani, gdyby nie była neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla
- dodał.
Wokalista Coldplay podkreślił, że najtrudniejszą kwestią do rozwiązania będą loty. Dodał jednak, że zespół chce, aby podczas występów wykorzystanie przedmiotów jednorazowego użytku z plastiku spadło do zera, a także by koncerty były zasilane w jak największym stopniu za pomocą energii słonecznej.
- W tym momencie odbyliśmy wiele dużych tras. Jak to zmienić tak, żeby mniej brać, a więcej dawać? - zastanawiał się Martin. Przypomnijmy, że podczas poprzedniej trasy koncertowej, która miała miejsce w latach 2016 i 2017 - siódmej w historii Coldplay - w ramach promowania albumu "A Head Full of Dreams", zespół zagrał 122 koncerty w 33 krajach.
Zmiany klimatu to realny problem. Co ty możesz zrobić dla środowiska?
Na początku listopada informowaliśmy, że 11 tys. badaczy z ponad 150 krajów podpisało raport na temat zmian klimatu. Naukowcy alarmowali, że Ziemia jest w kryzysie klimatycznym i zaapelowali do wszystkich o działanie. Naukowcy zaproponowali sześć kroków, które są konieczne do walki z globalnym ociepleniem.
- Energia - "Świat musi szybko wdrożyć masowe działania w zakresie efektywności energetycznej oraz musi zastąpić paliwa kopalne niskoemisyjnymi źródłami odnawialnymi i innymi czystymi źródłami energii, które są bezpieczne dla ludzi i środowiska. Powinniśmy pozostawić resztę zapasów paliw kopalnych pod ziemią. (...) Kraje bogatsze muszą wspierać uboższe narody w transformacji. Musimy wyeliminować dopłaty do paliw kopalnych".
- Krótkotrwałe zanieczyszczenia - "Musimy niezwłocznie zmniejszyć emisje krótkotrwałych zanieczyszczeń klimatu, w tym metanu, czarnego węgla (sadzy) i wodorofluorowęglowodorów (freonów)".
- Natura - "Musimy chronić i przywracać ekosystemy Ziemi" - naukowcy wymieniają szereg środowisk, które naturalnie przyczyniają się do wyłapywania dwutlenku węgla z atmosfery i apelują o ich ochronę. Zwracają uwagę, że naturalne rozwiązania może pomóc nam w wypełnieniu części celów klimatycznych.
- Żywność - "Spożywanie głównie żywności pochodzenia roślinnego, przy jednoczesnym zmniejszeniu globalnego spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego, w szczególności przeżuwaczy, może poprawić zdrowie ludzi i znacznie obniżyć emisje gazów cieplarnianych. (...) Musimy drastycznie zmniejszyć ogromną ilość marnotrawienia żywności na całym świecie."
- Gospodarka - "Nadmierne wydobycie surowców i nadmierna eksploatacja ekosystemów, napędzana wzrostem gospodarczym, muszą zostać szybko ograniczone, aby utrzymać długoterminową stabilność biosfery. (...) Nasze cele muszą przejść od wzrostu PKB i dążenia do zamożności w kierunku utrzymania ekosystemów i poprawy dobrobytu ludzi".
- Populacja - "Wciąż rosnąca o około 80 milionów ludzi rocznie, czyli ponad 200 tys. dziennie populacja świata musi zostać ustabilizowana. (...) Istnieją sprawdzone i skuteczne rozwiązania polityczne, które wzmacniają przestrzeganie praw człowieka, a jednocześnie obniżają wskaźniki dzietności i wpływ wzrostu populacji na emisje gazów cieplarnianych i utratę różnorodności biologicznej".
-
Niemcy zmieniają zasady obostrzeń. Do sklepu tylko po wcześniejszej rejestracji
-
ZUS zobaczył ją na zdjęciu z ferii. Musi oddać cały zasiłek z odsetkami. "Wiedziała, że jej nie wolno"
-
Groźny wirus zabija konie w Europie. Odwołano Halowe Mistrzostwa Polski 2021
-
Stopa życiowa Polaków wypada blado na mapie UE. Jeśli chcemy dogonić Niemców, szykujmy się na maraton [WYKRES DNIA]
-
"Widelcowi gangsterzy", podziemna działalność i widmo upadku. Kryzys gastronomii za granicą
- Chcesz rozliczyć online PIT-36 lub PIT-36L? Trochę poczekasz. Ministerstwo przeprasza 3 mln podatników
- Dlaczego płyta CD-Audio mieści 74 minuty muzyki? Legenda głosi, że to sprawka Beethovena
- Oczyszczanie uszkodzonych reaktorów w Fukushimie zajmie jeszcze trzy dekady. Dwa kluczowe wyzwania
- PIT 2021. Ulga na dziecko jednak nie dla wszystkich. Kluczowe progi dochodowe. Ile wynoszą w tym roku?
- Narasta napięcie w związku z misją WHO w Chinach. Naukowcy opóźnili raport ws. COVID-19. Jest list otwarty