Coldplay rezygnuje z trasy. "Bylibyśmy rozczarowani, gdyby nie była neutralna pod względem emisji CO2"

Coldplay nie pojedzie w trasę koncertową, promującą nowy album "Everyday Life", którego premiera odbędzie się w najbliższy piątek. Wokalista zespołu Chris Martin w rozmowie z BBC wyjaśnił, że powodem decyzji jest troska o środowisko.

Ochrona środowiska i katastrofa klimatyczna to sprawy zbyt ważne, aby pisać o nich tylko w Piątki. Na Gazeta.pl będziemy o nich pisać codziennie, wszystkie tematy znajdziecie w specjalnym dziale Środowisko.

Chris Martin w rozmowie z BBC wyjaśnił, dlaczego Coldplay na razie nie pojedzie w trasę koncertową. - Przez kolejny rok lub dwa poświęcimy czas, aby dowiedzieć się, w jaki sposób nasze trasy mogłyby być nie tylko nieszkodliwe dla środowiska, ale i pożyteczne - zapowiedział.

Co możemy zrobić dla Ziemi? Dyrektor ONZ Global Compact: Zjeść jednego kotleta mniej. To już jest bardzo dużo. Zobacz nasze wideo:

Zobacz wideo

Coldplay rezygnuje z tras koncertowych. Dopóki nie będą "neutralne pod względem emisji CO2"

Martin dodał, że zespół nie ma zamiaru krytykować innych, tylko chce świecić przykładem.

Każdy z nas powinien próbować dawać z siebie w tej kwestii jak najwięcej, bez nadgorliwego krytykowania innych, bo inni podążą twoim śladem, jeśli udowodnisz, że łatwo jest to zrobić w odpowiedni sposób

- powiedział.

Martin podkreślił też, że kwestia troski o środowisko dotyczy nie tylko przemysłu muzycznego. - Wszyscy, w każdej z branż, musimy wypracować najlepszy sposób wykonywania naszej pracy. Nasza następna trasa będzie najlepszą możliwą wersją trasy pod względem ekologicznym - powiedział.

Bylibyśmy rozczarowani, gdyby nie była neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla

- dodał.

Wokalista Coldplay podkreślił, że najtrudniejszą kwestią do rozwiązania będą loty. Dodał jednak, że zespół chce, aby podczas występów wykorzystanie przedmiotów jednorazowego użytku z plastiku spadło do zera, a także by koncerty były zasilane w jak największym stopniu za pomocą energii słonecznej.

- W tym momencie odbyliśmy wiele dużych tras. Jak to zmienić tak, żeby mniej brać, a więcej dawać? - zastanawiał się Martin. Przypomnijmy, że podczas poprzedniej trasy koncertowej, która miała miejsce w latach 2016 i 2017 - siódmej w historii Coldplay - w ramach promowania albumu "A Head Full of Dreams", zespół zagrał 122 koncerty w 33 krajach.

Zmiany klimatu to realny problem. Co ty możesz zrobić dla środowiska?

Na początku listopada informowaliśmy, że 11 tys. badaczy z ponad 150 krajów podpisało raport na temat zmian klimatu. Naukowcy alarmowali, że Ziemia jest w kryzysie klimatycznym i zaapelowali do wszystkich o działanie. Naukowcy zaproponowali sześć kroków, które są konieczne do walki z globalnym ociepleniem.

  • Energia - "Świat musi szybko wdrożyć masowe działania w zakresie efektywności energetycznej oraz musi zastąpić paliwa kopalne niskoemisyjnymi źródłami odnawialnymi i innymi czystymi źródłami energii, które są bezpieczne dla ludzi i środowiska. Powinniśmy pozostawić resztę zapasów paliw kopalnych pod ziemią. (...) Kraje bogatsze muszą wspierać uboższe narody w transformacji. Musimy wyeliminować dopłaty do paliw kopalnych".
  • Krótkotrwałe zanieczyszczenia - "Musimy niezwłocznie zmniejszyć emisje krótkotrwałych zanieczyszczeń klimatu, w tym metanu, czarnego węgla (sadzy) i wodorofluorowęglowodorów (freonów)".
  • Natura - "Musimy chronić i przywracać ekosystemy Ziemi" - naukowcy wymieniają szereg środowisk, które naturalnie przyczyniają się do wyłapywania dwutlenku węgla z atmosfery i apelują o ich ochronę. Zwracają uwagę, że naturalne rozwiązania może pomóc nam w wypełnieniu części celów klimatycznych.
  • Żywność - "Spożywanie głównie żywności pochodzenia roślinnego, przy jednoczesnym zmniejszeniu globalnego spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego, w szczególności przeżuwaczy, może poprawić zdrowie ludzi i znacznie obniżyć emisje gazów cieplarnianych. (...) Musimy drastycznie zmniejszyć ogromną ilość marnotrawienia żywności na całym świecie."
  • Gospodarka - "Nadmierne wydobycie surowców i nadmierna eksploatacja ekosystemów, napędzana wzrostem gospodarczym, muszą zostać szybko ograniczone, aby utrzymać długoterminową stabilność biosfery. (...) Nasze cele muszą przejść od wzrostu PKB i dążenia do zamożności w kierunku utrzymania ekosystemów i poprawy dobrobytu ludzi".
  • Populacja - "Wciąż rosnąca o około 80 milionów ludzi rocznie, czyli ponad 200 tys. dziennie populacja świata musi zostać ustabilizowana. (...) Istnieją sprawdzone i skuteczne rozwiązania polityczne, które wzmacniają przestrzeganie praw człowieka, a jednocześnie obniżają wskaźniki dzietności i wpływ wzrostu populacji na emisje gazów cieplarnianych i utratę różnorodności biologicznej".