Padł ostatni nosorożec sumatrzański w Malezji. Do 2040 r. ten sam los może czekać słonie w Afryce
Jak podaje portal phys.org o śmierci ostatniego nosorożca sumatrzańskiego w Malezji poinformował rządowy Departament Dzikiej Przyrody. Samica Iman zmarła w sobotę z przyczyn naturalnych. Od momentu jej schwytania w 2014 roku stwierdzono u niej nowotwór macicy i od tamtego czasu poddawana była leczeniu. Według weterynarzy zwierzę miało około 25 lat. - Pomimo tego, że wiedzieliśmy, że stanie się to wcześniej niż później, jesteśmy bardzo zasmuceni tą wiadomością - powiedziała minister środowiska tego kraju Christina Liew.
Nosorożce sumatrzańskie w Malezji oficjalnie uznane za wymarłe - padła ostatnia samica tego gatunku
Pół roku wcześniej w Sabah w Malezji padł ostatni samiec tego gatunku. Przed śmiercią obydwu zwierząt pobrano i zamrożono ich materiał genetyczny w nadziei, że w przyszłości gatunek ten będzie mógł zostać odtworzony. Tym samym zwierzęta zostały uznane za oficjalnie wymarłe na terenie Malezji. Poniżej znajduje się nagranie Iman sprzed trzech lat.
Według organizacji WWF na świecie pozostałe około 80 nosorożców sumatrzańskich, które występują głównie na Sumatrze i Borneo w Indonezji. Nosorożce sumatrzańskie, czarne oraz jawajskie są uznawane przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody jako gatunki krytycznie zagrożone wyginięciem. Nosorożce zabijane są ze względu na rogi, które składają się z kreatyny podobnej do tej znajdującej się w ludzkich włosach i paznokciach. Sproszkowany róg tych zwierząt używany jest w tradycyjnej medycynie w niektórych częściach Azji.
>> Ostatnio na polsko-białoruskiej granicy zatrzymany został transport tygrysów z Włoch do Rosji. Zwierzęta te miały najprawdopodobniej zostać sprzedane "na części". Przemyt przez Polskę sięga miliardów. Więcej w materiale poniżej>>
Na Czerwonej Liście IUCN znajdują się także słonie w Afryce. Jak informuje National Geographic o ile sposób ochrony tych zwierząt nie ulegnie poprawie, to do 2040 roku mogą one całkowicie zniknąć z tego kontynentu. Według szacunków organizacji w ciągu ostatnich 40 lat liczba słoni afrykańskich zmalała aż o 70 procent. Zwierzęta te padają ofiarami nielegalnego handlu kością słoniową - co roku zabijanych jest około 20 tysięcy tych osobników.
-
NBP z nowym pomysłem na emerytury. Świadczenie miałoby być wypłacane w formie dożywotniej renty
-
Szwecja wstrzymuje płatności za szczepionkę Pfizera. "To jest niedopuszczalne"
-
Brexit. Wielka Brytania oferuje obywatelom UE zachęty finansowe do opuszczenia kraju
-
Lokale gastronomiczne zamknięte do maja? Szef PFR: Wtedy zniknie powód do tego, żeby zamykać firmy
-
Drogi ekspresowe płatne dla osobówek? Fiskus chce pobierać opłaty, ministerstwo precyzuje
- Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Solidny wzrost PKB, bezrobocie w ryzach
- 1 lutego siłownie same zniosą restrykcje. "Nie mamy wyboru. Otworzymy się teraz, albo w ogóle"
- Działania podejmowane przez Velvet CARE w walce z ochroną środowiska
- Mały ZUS Plus. Przedsiębiorcom zostało niewiele czasu na zgłoszenie
- Bill Gates przestrzega przed kolejnymi pandemiami. "Może być dziesięciokrotnie gorsza"