Padł ostatni nosorożec sumatrzański w Malezji. Do 2040 r. ten sam los może czekać słonie w Afryce

Nosorożec sumatrzański jest już oficjalne gatunkiem wymarłym w Malezji. Jako ostatnia reprezentantka gatunku walkę z rakiem przegrała samica Iman. Jak się okazuje ten sam los może czekać afrykańskie słonie, które mogą wyginąć do 2040 roku.

Jak podaje portal phys.org o śmierci ostatniego nosorożca sumatrzańskiego w Malezji poinformował rządowy Departament Dzikiej Przyrody. Samica Iman zmarła w sobotę z przyczyn naturalnych. Od momentu jej schwytania w 2014 roku stwierdzono u niej nowotwór macicy i od tamtego czasu poddawana była leczeniu. Według weterynarzy zwierzę miało około 25 lat. - Pomimo tego, że wiedzieliśmy, że stanie się to wcześniej niż później, jesteśmy bardzo zasmuceni tą wiadomością - powiedziała minister środowiska tego kraju Christina Liew.

Nosorożce sumatrzańskie w Malezji oficjalnie uznane za wymarłe - padła ostatnia samica tego gatunku

Pół roku wcześniej w Sabah w Malezji padł ostatni samiec tego gatunku. Przed śmiercią obydwu zwierząt pobrano i zamrożono ich materiał genetyczny w nadziei, że w przyszłości gatunek ten będzie mógł zostać odtworzony. Tym samym zwierzęta zostały uznane za oficjalnie wymarłe na terenie Malezji. Poniżej znajduje się nagranie Iman sprzed trzech lat.

 

Według organizacji WWF na świecie pozostałe około 80 nosorożców sumatrzańskich, które występują głównie na Sumatrze i Borneo w Indonezji. Nosorożce sumatrzańskie, czarne oraz jawajskie są uznawane przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody jako gatunki krytycznie zagrożone wyginięciem. Nosorożce zabijane są ze względu na rogi, które składają się z kreatyny podobnej do tej znajdującej się w ludzkich włosach i paznokciach. Sproszkowany róg tych zwierząt używany jest w tradycyjnej medycynie w niektórych częściach Azji.

>> Ostatnio na polsko-białoruskiej granicy zatrzymany został transport tygrysów z Włoch do Rosji. Zwierzęta te miały najprawdopodobniej zostać sprzedane "na części". Przemyt przez Polskę sięga miliardów. Więcej w materiale poniżej>>

Zobacz wideo

Na Czerwonej Liście IUCN znajdują się także słonie w Afryce. Jak informuje National Geographic o ile sposób ochrony tych zwierząt nie ulegnie poprawie, to do 2040 roku mogą one całkowicie zniknąć z tego kontynentu. Według szacunków organizacji w ciągu ostatnich 40 lat liczba słoni afrykańskich zmalała aż o 70 procent. Zwierzęta te padają ofiarami nielegalnego handlu kością słoniową - co roku zabijanych jest około 20 tysięcy tych osobników.

Więcej o: