"Dosyć słów, teraz czyny". W piątek tysiące strajków klimatycznych, w tym w 24 miastach Polski

Po rekordowym strajku klimatycznym we wrześniu, młodzież ponownie wychodzi na ulice w sprawie klimatu. Strajki w ostatni piątek listopada odbędą się na kilka dni przed początkiem szczytu klimatycznego w Madrycie. Z tysięcy wydarzeń ponad 20 odbędzie się w Polsce.

Ochrona środowiska i katastrofa klimatyczna to sprawy zbyt ważne, aby pisać o nich tylko w Piątki. Na Gazeta.pl będziemy o nich pisać codziennie, wszystkie tematy znajdziecie w specjalnym dziale Środowisko.

Piła, Kielce, Rzeszów, Łódź, Kraków i Warszawa są na liście 24 miast, w których na najbliższy piątek planowane są Młodzieżowe Strajki Klimatyczne. Hasło marszu to "Dosyć słów, teraz czyny". "Opuszczamy szkołę, by pokazać, że nie poprzestaniemy na słowach i obietnicach, ponieważ potrzebne są realne działania. Katastrofa klimatyczna nie poczeka na odpowiedni moment" - informują organizatorzy. 

Zainspirowane przez szwedzką aktywistkę Gretę Thunberg zawsze odbywają się w piątki, jednak ta data jest szczególna. Po pierwsze, strajki odbędą się na kilka dni przed tym, jak w Madrycie ruszy szczyt klimatyczny COP25 i można spodziewać się, że młodzież będzie wzywać polityków i dyplomatów do odważnych i ambitnych decyzji. Po drugie 29 listopada przypada Black Friday, początek "sezonu zakupowego" - tymczasem konsumpcjonizm jest coraz częściej krytykowany jako siła napędzająca niszczenie środowiska. Organizatorzy piszą:

"Chcielibyśmy, by ludzie zamiast stać w kolejkach, poszli na nasz strajk. W obliczu katastrofy nic nie jest ważniejsze, niż jej powstrzymanie."

Wydarzenie ma charakter globalny. Dotychczas wydarzenia zgłoszono w ponad trzech tysiącach miejsc w 153 państwach. 

Poprzedni duży strajk klimatyczny odbył się we wrześniu. Wg organizatorów tylko w Warszawie brało w nim udział 13 tys. osób. Wtedy także był on częścią globalnego protestu, największego dotychczas. W sumie w tysiącach miejsc wzięło w nim udział ok. cztery miliony osób, a w całym tygodniu protestów - siedem milionów. Tak wyglądały wcześniejsze protesty młodzieży:

Zobacz wideo

Organizatorzy podkreślają, że na strajk - choć bierze w nim udział głównie młodzież - jest inkluzywny i zapraszają na niego każdego "bez względu na płeć, wiek, poglądy czy wiarę", ponieważ problem kryzysu klimatycznego dotyczy wszystkich.

<script type="application/javascript" src="https://wspieram.greenpeace.pl/iframe/greenpeace.js" data-version="gazeta-piatek" id="greenpeace-iframe"/>

Postulaty dla rządzących i mediów

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przedstawia sześć żądań, z których przynajmniej pod niektórymi podpisały się przed wyborami prawie wszystkie partie polityczne: 

  • prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki;
  • głoszenie stanu kryzysu klimatycznego przez władze; 
  • zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej;
  • wzięcie na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym prze media;
  • przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną;
  • przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Listę wydarzeń w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego można znaleźć na Facebooku:

Więcej o: