Fundusz sprawiedliwej transformacji. KE chce przeznaczyć 100 mld euro na pomoc w dekarbonizacji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że specjalny fundusz, który ma pomóc unijnym regionom w dekarbonizacji, powinien wynieść 100 miliardów euro. Mechanizm ma powstać w celu ułatwienia transformacji energetycznej w państwach członkowskich odchodzących od węgla i będzie nazywał się funduszem sprawiedliwej transformacji.

Komisja Europejska w przyszłym tygodniu ma zaproponować tak zwany "zielony ład", który zakłada neutralność klimatyczną Unii Europejskiej do roku 2050. Ursula von der Leyen przyznała, że nie dla wszystkich państw ten cel może być łatwy do spełnienia i że są pytania o koszty.

To prawda, że nie wszyscy startują z tego samego miejsca. Dlatego proponujemy utworzenie funduszu sprawiedliwej transformacji

- powiedziała przewodnicząca Komisji.

Pieniądze na dekarbonizację UE

Na razie w projekcie unijnego budżetu na lata 2021-2027 przewidziano na ten cel 5 miliardów euro. Jednak, jak poinformowała Ursula von der Leyen, zmobilizowane mają być także pieniądze z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który przyznaje niskooprocentowane pożyczki. Od wysokości funduszu i wsparcia dla polskich regionów, władze w Warszawie uzależniają poparcie dla tzw. "zielonego ładu" w UE do 2050 r. Ta sprawa będzie zresztą głównym tematem unijnego szczytu w przyszłym tygodniu w Brukseli.

>>> Wysoki poziom CO2 w atmosferze. Dawno tak nie było. Chyba już nikt nie wątpi w to, że zmiany klimatu mają miejsce

Zobacz wideo

Przewodnicząca Komisji powiedziała też, że wiele mówi się o kosztach "zielonego ładu" i transformacji energetycznej, ale należy także pamiętać o kosztach, które pojawią się na skutek zaniechania polityki proekologicznej. Ursula von der Leyen poinformowała, że w przyszłym tygodniu będą gotowe analizy Komisji i zestawienia kosztów braku działań Unii w kwestii zmian klimatycznych.

Europejski "zielony ład"

Unia Europejska chce zwiększyć fundusze na ochronę klimatu. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapewnia od dłuższego czasu, że priorytetowy dla Komisji w nadchodzących latach ma być tzw. zielony ład (European Green Deal - przyp. red.). W związku z tym na ochronę środowiska, wysiłki związane z odchodzeniem od węgla i walkę ze zmianami klimatu ma być przeznaczane więcej pieniędzy. Mają być one pozyskiwane m.in. z budżetów na rozwój polityki rolnej i polityki spójności. Zgodnie z zapowiedziami szefowej Komisji, zaoszczędzone w tym sektorze środki mają wynieść 100 mld euro.