Smog nad Polską. Tymczasem premier o swoich dokonaniach ws. klimatu: Poprawią jakość życia polskiej rodziny

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że podczas negocjacji na temat neutralności klimatycznej kierował się "jakością życia polskiej rodziny" i to co udało się osiągnąć w Brukseli do tego doprowadzi. Dziennikarz w kontrze do tych twierdzeń zamieścił mapę jakości powietrza z piątku, wskazując, że tak będzie wyglądać brak walki o klimat.

W czwartek w trakcie szczytu UE w Brukseli przedstawiciele państw członkowskich zgodzili się na wspólne dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej wspólnoty. Wyjątkiem jest Polska, która nie zobowiązała się do zrealizowania tego celu do roku 2050.

W związku z tymi wydarzeniami przedstawiciele partii władzy odtrąbili historyczny sukces premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu zresztą stwierdził:

Jakość życia zwykłej polskiej rodziny jest dla nas nadrzędna. To, co wynegocjowaliśmy na Radzie Europejskiej, będzie się przyczyniało do poprawy jakości życia polskiej rodziny.

- Prowadzimy bardzo ambitną politykę klimatyczną, ale racjonalną ekonomicznie. Musimy zapewnić takie tempo zmian, które będzie dostosowane do potrzeb polskiej gospodarki - przekonywał. Eksperci z kolei wskazują, że taka decyzja doprowadzi do tego, że Polska znajdzie się na bocznym torze europejskiej polityki.

>>> Globalne ocieplenie to nie mrzonka. Oto dlaczego:

Zobacz wideo

Premier o "poprawie jakości życia polskiej rodziny". Dziennikarz pokazuje mapę jakości powietrza

Tymczasem na tego typu deklaracje zupełnie inaczej spojrzał dziennikarz TVN24 Maciej Warsiński, który zamieścił wymowny tweet, pisząc:

"Historyczny sukces premiera", że Polska nie musi być neutralna klimatycznie do 2050 - graficznie przedstawia się tak.

Dołączył do tego mapę ze stanem jakości powietrza:

Z kolei jak informowaliśmy w piątek na Gazeta.pl, nad ranem smog zawisł nad południową częścią kraju. Złą jakość powietrza zaobserwowano w województwach opolskim, śląskim i małopolskim.

Zmiana klimatu jest realna i odczuwamy ją już tu i teraz. Jeśli chcesz zapobiegać skutkom katastrofy klimatycznej - wspieraj Greenpeace, które działa na rzecz rozwoju czystej energii i walczy z opieszałością polityków.

<script type="application/javascript" src="https://wspieram.greenpeace.pl/iframe/greenpeace.js" data-version="gazeta-piatek_2" id="greenpeace-iframe"/>
Więcej o: