PiS chwali premiera za negocjacje ws. neutralności klimatycznej. "Kolejna zakończona sukcesem szarża"

Po pierwszym dniu spotkania w Brukseli Unia zgodziła się na neutralność klimatyczną, ale Polska jako jedyny kraj na razie nie zobowiązała się do realizacji tego celu do 2050 roku. Opinia publiczna krytykuje posunięcia premiera, ale jego partia odtrąbiła historyczny sukces.

Polska uzyskała zwolnienie z zastosowania zasady neutralności klimatycznej do 2050 roku. Nasz kraj będzie dochodził do tego celu w swoim tempie, bez wyznaczenia nowej daty zerowego bilansu pochłaniania i emitowania gazów cieplarnianych. O takich uzgodnieniach szczytu Rady Europejskiej w Brukseli mówił dziennikarzom premier Mateusz Morawiecki.

PiS: Sukces Rzeczpospolitej i premiera

Minister w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha mówił w radiowej Trójce, że konkluzje szczytu uznaje za "sukces Rzeczypospolitej i premiera". Jego zdaniem, zwrócenie uwagi na konieczność finansowego wsparcia transformacji energetycznej to dobre rozwiązanie. Gość Trójki argumentował, że Polska potrzebuje tego wsparcia, bo ze względów historycznych nie jest w takiej samej sytuacji jak bogate państwa zachodniej Europy.

"PIERWSZY RAZ OD 20 LAT! Pojawił się wyjątek w konkluzjach szczytu Rady Europejskiej. Mateusz Morawiecki w ciężkich negocjacjach ustalił zwolnienie dla Polski od unijnego zobowiązania do neutralności klimatycznej do 2050! Komentatorzy w UE: kolejna zakończona sukcesem szarża Mateusza Morawieckiego" - stwierdził szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. 

Dzięki skuteczności i determinacji Premiera Mateusza Morawieckiego mamy coś, co wydawało się niemożliwe: prawie cała UE zgodziła się na cel 2050 (neutralność klimatyczna) - a my zostaliśmy z tego zwolnieni. Rabat klimatyczny dla Polski! Brawo, Mateusz Morawiecki" - napisała z kolei Beata Mazurek, była rzeczniczka PiS, obecnie europosłanka [pisownia poprawiona - red.].

Dobre wieści z Brukseli i sukces premiera Mateusza Morawieckiego. Uwzględniono nasz postulat wyłączenia Polski z celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. To tak dla uspokojenia wszystkich 'życzliwych', którzy tu od kilku dni sugerowali, jakoby PiS miało skapitulować" - triumfował wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. 

Po szczycie w Brukseli premier Mateusz Morawiecki tłumaczył, że Polska będzie dochodziła do neutralności klimatycznej w swoim tempie, bez wyznaczania nowej daty zerowego bilansu pochłaniania i emitowania gazów cieplarnianych. Pozostałe kraje uzgodniły, że stan neutralności osiągną do 2050 roku. Europejscy przywódcy mają wrócić do sprawy w czerwcu 2020 roku. Polska ma przez ten czas wynegocjować finansowe wsparcie swojej transformacji energetycznej. 

>>> Katastrofa klimatyczna. "Głupota polityków nas zaboli. Kto będzie sterował klimatem, ten będzie rządził światem"

Zobacz wideo

Opozycja: Premier kłamał w expose?

Skrajnie odmienne zdanie mają polityczki opozycji. Zgodnie oceniają one, że działanie premiera szkodzą Polsce i Polakom. We wpisach w mediach społecznościowych pytały, czy Morawiecki kłamał w przemówieniu inauguracyjnym nowej kadencji Sejmu oraz czyje interesy tak naprawdę reprezentuje.

"Morawiecki zapowiadał w expose działania na rzecz klimatu. I co - i Polska jako jedyny kraj UE nie podejmuje zobowiązania neutralności klimatycznej do 2050. Panie premierze Morawiecki, czy w expose pan kłamał? Czy polskie dzieciaki nie zasługują na zdrowie i przyszłość?" - zapytała na Twitterze posłanka KO Barbara Nowacka.

"Klimatyczny stan wojenny. Rząd Mateusza Morawieckiego zawetował neutralność klimatyczną Europy. Polska przez PiS straci ponad 12 mld zł rocznie, bo fundusze na sprawiedliwą transformację energetyczną to 100 mld euro" - stwierdziła posłanka Lewicy Hanna Gill-Piątek.

"Polska jako jedyny kraj UE nie podejmie zobowiązania neutralności klimatycznej do 2050. Wstyd! Czyj interes reprezentuje premier Mateusz Morawiecki? Rosyjskich spółek węglowych? Bo na pewno nie Polski, która zasługuje na sprawiedliwą transformację energetyczną" - napisała Małgorzata Tracz z Zielonych. We wpisie zamieściła link do strony swojej partii, na której oceniono, że Morawiecki "przehandlował zdrowie i życie milionów obywateli".

Jeśli chcesz zapobiegać skutkom katastrofy klimatycznej - wspieraj Greenpeace, które działa na rzecz rozwoju czystej energii i walczy z opieszałością polityków:

<script type="application/javascript" src="https://wspieram.greenpeace.pl/iframe/greenpeace.js" data-version="gazeta-piatek_2" id="greenpeace-iframe"/>
Więcej o:
Komentarze (210)
PiS chwali Mateusza Morawieckiego za negocjacje ws. neutralności klimatycznej. "Kolejna zakończona sukcesem szarża"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 53 razy 43

  "Neutralnie" wyginiemy z powodu smogu. I jeszcze zapłacimy za to Putinowi importując jego węgiel.

 • ext

  Oceniono 49 razy 31

  Najbardziej antypolski rząd jaki mieliśmy w historii. Cała polityka zagraniczna jest prowadzona pod kątem Rosji.

 • def11

  Oceniono 25 razy 19

  40 tysięcy Polaków którzy rok rocznie umierają z powodu zanieczyszczonego powietrza nie dziękuje.

 • bihepi

  Oceniono 23 razy 19

  Każdy ruch tych zwiędłych PISiorków powoduje aplauz na Kremlu.
  Pi@rdoleni zdrajcy wpychają Polskę w przepaść.
  *

 • zgred151

  Oceniono 21 razy 17

  PIS ma same sukcesy . Juz Szydlo zaczela sukcesem 27-1 a teraz sukces ale tylko w zatruwaniu i usmiercaniu polakow.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 18 razy 14

  ..."Polska będzie dochodziła do neutralności klimatycznej w swoim tempie"...
  Całe życie w "oślej ławce". Już w UE nie komentują tego, wiadomo... Polska.
  Inna sprawa, cała reszta UE weźmie na to dopłaty. A my?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX