Powstaje Polska Grupa Opakowaniowa. Wiceprezes ARP zachwala: To dobry i perspektywiczny biznes

Pod skrzydłami Agencji Rozwoju Przemysłu powstaje nowa spółka zajmująca się produkcją różnego rodzaju opakowań. Aluminiowe tuby, plastikowe nakrętki, butelki i karnistry mają przynieść zwiększony dochód, bo rynek opakowań rośnie w zastrzaszającym tempie.

>>> Zobacz także: Góra śmieci coraz większa i bardziej problematyczna. Drastyczne podwyżki opłat za wywóz odpadów. Rachunki nawet  o 300 proc. wyższe

Zobacz wideo

Polska Grupa Opakowaniowa, nowa spółka zajmująca się tworzeniem opakowań, ma powstać w 2020 roku z inicjatywy Agencji Rozwoju Przemysłu - donosi "Gazeta Polska Codziennie". Dziennik podkreśla, że globalny rynek pudełek, kartoników czy kanistrów ma być wart w przyszłym roku bilion dolarów, "na czym Polska również może skorzystać".

Przejęcie dwóch spółek ma stworzyć giganta w branży opakowań

Podwaliną nowej spółki będą dwie inne przejęte przez ARP. Chodzi o zakłady Opakomet w Łowiczu i Krakowie. Pierwszy specjalizuje się w tubach aluminiowych oraz plastikowych nakrętkach, drugi wytwarza kanistry i butelki dla producentów olejów.

To dobry i perspektywiczny biznes. Badania wskazują, że tempo wzrostu tej branży w najbliższych pięciu latach może osiągnąć od 5 do 10 proc. rocznie

- wyjaśnił w rozmowie z "GPC" Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP.

Świat nadal będą zalewać opakowania

Firma badawcza Smithers Pira opublikowała raport "Przyszłość globalnego rynku opakowań do roku 2020”. Wynika z niego, że rynek materiałów opakowaniowych będzie rósł w tempie 3,5 proc. roczne. Wartość rynku w roku 2015 wyniosła nieco ponad 800 mld dol., w przyszłym, wedle prognoz, ma osiągnąć 998 mld dol. 

Czytaj też: Lidl zrobi rewolucję w plastikowych opakowaniach. Inne sieci też chętnie chwalą się troską o środowisko

"Największy udział w rynku mają, i ten trend się utrzyma, elastyczne i sztywne opakowania z tworzyw sztucznych" - czytamy w dokumencie cytowanym przez firmę Viki, jednego z producentów opakowań. Wzrost ma też dotyczyć opakowań tekturowych, czego głównym powodem jest wzrost sprzedaży przez internet. 

Jedynie dziewięć proc. plastiku trafia do ponownego przetworzenia

Wzrost produkcji opakowań, szczególnie plastikowych, nie jest dobrą wiadomością. Dlatego niektóre organizacje, m.in. Greenpeace Polska, próbują wpłynąć na władze, by zalew odpadów powstrzymać.

W tym celu latem do ministra środowiska skierowano petycję pod hasłem "Zatrzymajmy plastikową epidemię!". 

Greenpeace alarmuje, że do tej pory na świecie wyprodukowano osiem mld ton plastiku, a tylko dziewięć proc. trafiło do ponownego użycia.

Więcej o:
Komentarze (110)
Powstaje Polska Grupa Opakowaniowa. ARP liczy na to, że opakowania nie przestaną zalewać świata
Zaloguj się
 • mr_gm

  Oceniono 47 razy 35

  Jprdl jak w PRL, czyli powrót zjednoczeń, monopoli i gospodarki centralnie kierowanej przez partyjnych kacyków.

 • sector23

  Oceniono 22 razy 22

  Centralizacja! A potem już tylko plenum KC PiS i kolejny plan pięcioletni, Pięciolatką zwany. Nagrody, odznaczenia, awanse dla prodowników pracy i funkcjonariuszy służb czuwających nad bezpieczeństwem ojczyzny zagrożonej knowaniami niemiecko - francuskich odwetowców oraz wściekłą ofensywą nienawiści, ze strony nienawistników ulokowanych w centrali UE. A potem jak zwykle ..... razem z gospodarką walnie się ten PiSowski konstrukt w PiSdu, a kolejne pokolenie prominentów, włączy się ochoczo w nurt przemian i ratowania gospodarki na koszt innych państw europejskich, którzy po raz kolejny wyciągna ręce by ratować to "dziecki specjalnej troski" Europy.

 • 6nine9

  Oceniono 25 razy 19

  J prdl co za brednie. Dwie malutkie firemki za 18 mln zł będą patriotyczną potęgą jako „Polska Grupa”......

  Aha, te firmy były kiedyś połączone, potem je rozdzielono, teraz będą łączone..... za komuny to były Zjednoczenia w każdej branży, w opakowaniach też.

 • kwantax

  Oceniono 23 razy 17

  kolejne posadki dla krewnych i znajomych królika. A drożyźnie oczywiście winien jest Tusk. I przedsiębiorcy.

  Centralizacja jak w stalinowskiej Rosji. Czekamy na NEP - na tym też można niezłe walki robić.

  A ciemny ludd vel homo sovieticus klaszcze i cieszy się z powrotu stalinizmu w Polsce.

 • niezalany

  Oceniono 15 razy 15

  a kiedy kaucja za butelki plastikowe?
  źli niemcy mają je od 25 lat...

 • eisbergh

  Oceniono 17 razy 15

  Narod idiotow!!!

 • cambrone

  Oceniono 20 razy 14

  Czego się dotknie jedynie słuszna partia,to spierd….li

 • dublet

  Oceniono 12 razy 10

  Perspektywiczne są również: handel ludźmi, bronią, produkcja narkotyków i zdobywanie organów do przeszczepów. Rozumiem, że reżim również tym się zajmie wykupując Pruszków, Wołomin i grupę mokotowską?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX