Karmelowe lodowce w Nowej Zelandii. Pył znad Australii zmienił ich kolor

Ogromne chmury pyłu znad Australii dotarły do Nowej Zelandii. Tamtejsze lodowce nabrały karmelowego koloru. Prawdopodobnie przyśpieszy ich topnienie.

Katastrofalne pożary szaleją w Australii od września ubiegłego roku. Problemem jest nie tylko sam ogień, ale też dym z pożarów. Jest groźny dla ludzi i zwierząt. Do atmosfery trafiają duże ilości dwutlenku węgla.

Karmelowe lodowce będą topnieć

W środę chmura dymu nad Australią osiągnęła wielkość ponad 5 mln kilometrów kwadratowych - więcej, niż powierzchnia państw Unii Europejskiej. Duża część dymu kieruje się do sąsiedniej Nowej Zelandii, gdzie zabarwia niebo i lodowce na żółto.

"Wpływ popiołów na lodowce może przyspieszyć ich topnienie " - napisała na Twitterze Helen Clark, była premier Nowej Zelandii. "Widać, jak tragedia jednego kraju ma skutki uboczne w drugim" - dodała.

Słowa byłej premier potwierdza profesor Andrew Mackintosh, z uniwersytetu Monash w Melbourne, który od lat bada lodowce. - Pył jest dość często transportowany na nowozelandzkie lodowce, ale powiedziałbym, że jego obecna ilość jest wyjątkowa. Chyba nigdy nie widziałem czegoś takiego - powiedział naukowiec. Według niego tempo topnienia lodowców może wzrosnąć o 20-30 procent, ponieważ zmiana zabarwienia zmniejszy ich możliwość do odbijania światła słonecznego.

W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia i nagrania lodowców, które przybrały karmelowy kolor. 

>>> Kobieta ryzykowała życiem, by ocalić poparzonego koalę

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (92)
Karmelowe lodowce w Nowej Zelandii. Pył znad Australii zmienił ich kolor
Zaloguj się
 • jaja-kaczora

  Oceniono 30 razy 18

  To wszystko wina Ekologizmu, Grety Thunberg i ekoterrorystow powiedzial Ksiunc z Krakowa, wybitny znawca EKOLOGIZMU i prof dr nadzwyczyjny od "ciepania gnoju" iJendraszewskiego, swierdzil furman Otto z Tworkowa

 • jaja-kaczora

  Oceniono 22 razy 12

  te pozary to spisek lewactwa informuje Kwatera Glowna Kaczego GOOWNA czyli Telewizja PIS

 • C ZA

  Oceniono 9 razy 9

  Dlaczego prawaki tak bardzo nienawidzą Grety? Bo w autorytatywnych strukturach zdominowanych przez komunę i kościół, w których zostali wytresowani i wykastrowani jako dzieci byli traktowani jak mali kretyni, którym wolno mówić tylko to, czego wymagają od nich dorośli i tylko wtedy gdy im na to pozwolą.

  Młoda dziewczyna, do tego z lekkim upośledzeniem, mówiąca otwarcie swoje własne zdanie, niewygodne dla najbardziej wpływowych ludzi na świecie, do tego bezbłędnym angielskim i mobilizująca miliony ludzi ukazuje tym biednym prawackim kastratom cały bezmiar ich własnej nędzy i upodlenia. Jako, że brak im formatu nawet na tyle, żeby się z tym pogodzić, pozostaje im tylko ślepa nienawiść.

 • doomsday

  Oceniono 13 razy 7

  Tu jest link do aktualnej mapy pożarów w Australii:

  Https://globalnews.ca/news/6357818/australia-wildfires-maps/

  Pali się praktycznie cały kontynent. Jest to dopiero początek. Największe pożary lasów w Australii zaczynają się dopiero w styczniu i w lutym .
  Australia jest pierwszą ofiarą globalnego ocieplenia, ponieważ ludność z Europy, która się osiedliła po odkryciu tego kontynentu, zmieniła strukturę lasów, które stały się podatniejsze na pożary. Rabunkowa gospodarka lasów i buszu nałożyła się na Globalne Ocieplenie .
  Australia jest dopiero zapowiedzią tego, co się stanie niedługo w Europie i gdzie indziej.

 • brzucho-prezesa

  Oceniono 3 razy 1

  Sprzężenie zwrotne welcome to.

 • Fan Fan Czarny tulipan

  Oceniono 6 razy 0

  Współczuję Nowej Zelandii. Ale mnie interesuje to czy i o której przeczytam artykuł o handlowej niedzieli. 3:43 a info nie ma- chociaż werdykt znam lecz lubię na ten temat czekać ,to jest bardzo inspirujące pouczające ważne istotne

 • student_zebrak

  Oceniono 10 razy 0

  Byc moze jest to pyl - gleba australijska rudo czerwona. Gdy wieje z zachodu, mamy to w domu.

 • sselrats

  Oceniono 9 razy -1

  Ciekawe dlaczego Australijczycy i Nowozelandczycy pisza o tym w mediach USA...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX