Oceany coraz cieplejsze. "Jakbyśmy zrzucili 3,6 mld bomb atomowych z Hiroszimy"

Naukowcy obserwują zastraszający wzrost temperatury oceanów. Porównują to do bombardowania wód oceanicznych bombami atomowymi podobnymi do tej, jaką Stany Zjednoczone zrzuciły na Hiroszimę w czasie II wojny światowej.
Zobacz wideo

Nowe badania międzynarodowego zespołu badaczy, które opublikowano w czasopiśmie Advances in Atmospheric Sciences, pokazują, że rok 2019 był kolejnym rokiem rekordowego ocieplenia oceanów. W ubiegłym roku woda oceaniczna była cieplejsza niż kiedykolwiek wcześniej w historii pomiarów. Naukowcy, którzy porównali dane sięgające lat 50. XX wieku, stwierdzili, że najcieplejszą dekadą dla oceanów było ostatnie dziesięciolecie, a temperatura wód oceanicznych rośnie z roku na rok. 

Ocieplenie oceanów przyspiesza

Lijing Cheng, główny autor artykułu i profesor nadzwyczajny w Międzynarodowym Centrum Nauk o Klimacie i Środowisku w Chińskiej Akademii Nauk, powiedział, że temperatura oceanów w 2019 roku była o 0,075 stopnia Celsjusza wyższa niż średnia z lat 1981-2010. W rozmowie z CNN naukowiec wyjaśnił, że ocieplenie oceanów ma ścisły związek z emisją gazów cieplarnianych i zmianami klimatu spowodowanymi przez działalność człowieka. Cheng dodał, że aby średnia temperatura oceanów wzrosła w taki sposób, musiały one przyjąć 228 000 000 000 000 000 000 000 000 dżuli ciepła.

- Bomba atomowa Hiroszimy eksplodowała energią około 63 000 000 000 000 dżuli. Przeprowadziłem obliczenia - ilość ciepła, którą "wpompowaliśmy" w oceany w ciągu ostatnich 25 lat, równa się energii wyzwolonej podczas 3,6 miliarda eksplozji bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę - dodał.

Jest to równoważne ze zrzucaniem do oceanów około czterech bomb z Hiroszimy co sekundę w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Naukowcy podkreślają jednak, że wzrost temperatury oceanów przyspiesza, dlatego dziś możemy mówić o jeszcze większym efekcie. 

Naukowcy: Aby zwolnić wzrost ocieplenia oceanów, potrzebny jest wzrost cen węgla

Lijing Cheng i pozostali naukowcy z jego zespołu podkreślają, że wzrost temperatury oceanów ma olbrzymi wpływ na cały świat, w tym na lądy. Ocieplenie wód oceanicznych powoduje m.in., że huragany stają się coraz dotkliwsze, a w oceanach jest coraz mniej tlenu, przez co woda staje się bardziej kwaśna. Wzrost temperatury oceanów oznacza także zmianę prądów morskich. Ma to duży wpływ na życie morskich zwierząt, ale i roślin, które nie są w stanie nadążyć za tymi zmianami.

Badacze widzą jednak pewną nadzieję na opanowanie kryzysu klimatycznego i zwolnieniu wzrostu temperatury oceanów. - Jeśli możemy ograniczyć emisję, możemy zmniejszyć poziom ocieplenia, a następnie zmniejszyć związane z tym ryzyko i straty - powiedział Cheng, zaznaczając, że zwolnieniu procesu ocieplenia wód oceanicznych może pomóc wzrost cen węgla.

- Gdyby przywódcy świata zmienili kurs, rewolucja mogłaby nastąpić w ciągu około 15 lat... To wymaga od przywódców Chin, ale także Stanów Zjednoczonych wraz z Europą, przyjęcia silnej roli przywódczej i przygotowania gruntu dla reszty świata, który mógłby pójść w ich ślady - powiedział chiński naukowiec. 

Więcej o:
Komentarze (14)
Oceany coraz cieplejsze. "Jakbyśmy zrzucili 3,6 mld bomb atomowych z Hiroszimy"
Zaloguj się
 • mlynek_999

  Oceniono 9 razy 5

  3,6 mld bomb atomowych? To bardzo dużo. Jeszcze rozumiem 2-2.5 mld bomb ale aż tyle?

 • gznj0b

  Oceniono 5 razy 1

  Wy też zauważyliście, że odkąd na dobre rozpoczęła sie w Gazecie ta histeria klimatyczna, to w ogóle brak doniesień o migrantach?

 • kzet69

  Oceniono 5 razy 1

  Komentarze wykasowane, ale przynajmniej zniknął fragment o dorszach z.... Pacyfiku. Droga Gazeto przestań oddawać artykuły o katastrofie klimatycznej do redakcji gimbusom, bo robicie sprawie więcej złego niż dobrego, przez niekompetencję...

 • corvelinho

  Oceniono 4 razy 0

  Widzę że kretynów negujących globalne ocieplenie nie brakuje. Mam propozycję. Wyjrzyjcie za okno. Absolutny brak zimy w PL!!! Od początku nie było porządnych opadów śniegu na 95% powierzchni kraju ani porządnych mrozów!!! Czy wy nie widzicie że od początku stycznia nie ma mrozu wcale, ani w dzień ani w nocy? Czy nie widzicie że w połowie stycznia temperatura na termometrach wynosi ponad 10 stopni Celsjusza na plusie (wczoraj +12).
  Jak wam jeszcze debile to wytłumaczyć aby wasze upośledzone móżdżki to zrozumiały, hmm?!

 • cometto-pl

  Oceniono 2 razy 0

  Bardzo interesujące! Pozostaje do wyliczenia, ile wyniosła emisja CO2 z oceanów w wyniku tego ocieplenia wód - nigdy i nigdzie nie widziałem by to było uwzględniane...

 • aldealmi

  Oceniono 7 razy -1

  Pierdu, pierdu... Szukają sensacji... A tymczasem, żeby odparować wodę z basenu olimpijskiego (3560 m3) potrzeba ponad 2 kilotony trotylu. Czyli jedna Hiroszima pozwala na odparowanie wody z ok. 10 basenów.

 • pixima

  Oceniono 3 razy -1

  Klimat się ociepla ? No ociepla, nie ma wątpliwości! Daliśmy sobie radę z zaborami, ruskimi, komuną, z pisiorami sobie jakoś radzimy to i z globalnym ociepleniem sobie poradzimy. No bez przesady!

 • bazyli21

  Oceniono 6 razy -2

  "Przeprowadziłem obliczenia - ilość ciepła, którą "wpompowaliśmy" w oceany w ciągu ostatnich 25 lat,[...]"
  Pan naukowiec dokonal bardzo sprawnie obliczen ile ciepla sie dostalo do oceanow. Zapomnial tylko kompletnie o udowodnieniu kluczowej czesci tezy - dlaczego uwaza, ze to MY WPOMPOWALISMY to cieplo, a nie ze nie jest to naturalny cykl zmian klimatu na ZIemi. Ale to akurat typowe dla Gretowcow. Czego nie mozna udowodnic, to zeby pasowalo do tezy czyni sie aksjomatem.

 • sselrats

  Oceniono 6 razy -2

  Prosze jaka oszczednosc. Bomb nie trzeba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX