NASA: dym po pożarach w Australii może okrążyć Ziemię i wrócić nad kontynent

Naukowcy z NASA obliczyli trasę przemieszczania się chmury dymu, która powstała po pożarach lasów w Australii. Według ich danych chmura niebawem okrąży Ziemię i znów pojawi się nad tym kontynentem.
Zobacz wideo

Szalejące od miesięcy pożary na wschodnim wybrzeżu Australii spowodowały powstanie ogromnej chmury dymu, która z czasem zaczęła przesuwać się nad Pacyfikiem. W okolicach 1 stycznia chmura pyłu dotarła nad Amerykę Południową. W komunikacie amerykańskiej agencji kosmicznej napisano, że przewiduje się, że chmura wykona co najmniej jedno pełne okrążenie wokół Ziemi.

Według obliczeń NASA chmura pyłu po pożarach w Australii może okrążyć Ziemię

Chmura Pirokumulonimbus wznosi dym i popiół na wysokość nawet 17 kilometrów. Jego dynamika przypomina chmury burzowe, chociaż nie pojawiają się tu żadne opady. Gdy Pirokumulonimbus wszedł w stratosferę, zaczął przemieszczać się na tysiące kilometrów od źródła powstania zadymienia.

Trasa przemieszczania się chmury pyłu/NASATrasa przemieszczania się chmury pyłu/NASA fot. NASA.com

NASA śledzi przemieszczanie się chmury za pośrednictwem satelity NASA-NOAA, która dostarczyła unikalnych informacji dotyczącej trasy Pirokumulonimbusa. 8 stycznia chmura pyłu została zaobserwowana "w połowie Ziemi", przecięła Amerykę Południową i ponownie kieruje się w stronę Australii. Według naukowców chmura zrobi co najmniej jedno pełne okrążenie. 

Naukowcy z NASA ostrzegają, że chmura pyłu może wpływać na warunki atmosferyczne, a przede wszystkim na pogorszenie się jakości powietrza. Najbardziej zagrożona dymem z australijskich pożarów jest Nowa Zelandia. Chmura dymu uwieczniona została także przez astronautę: Luca Paramitano za pośrednictwem Twittera opublikował fotografie chmury widzianej z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Więcej o:
Komentarze (18)
NASA: dym po pożarach w Australii może okrążyć Ziemię i wrócić nad kontynent
Zaloguj się
 • mer-llink

  Oceniono 1 raz 1

  P. Red. NPK donosi: "....śledzi przemieszczanie się chmury za pośrednictwem satelity NASA-NOAA, która dostarczyła unikalnych informacji..."
  Chmura jest obserwowany przez tę satelitę?
  Brawo!

 • vistooo

  Oceniono 2 razy 0

  Dej piniążka ... chmura idzie!

 • wu-du

  Oceniono 4 razy 0

  Fachowcy forumowi już wiedzą - winny Kaczyński!

 • tumaxer

  Oceniono 4 razy 0

  Od takiej chmury, tylko większej, wyginęły dinozaury. Kiedy nasza kolej?

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 1 raz -1

  Ta chmura, chmura, chmura, chmura, chmura
  Ta chmura, ta ra...

 • 1group

  Oceniono 2 razy -2

  Ale jakiś mediota pożyteczny idiota "zachodu" zaraz w swoim szmatławcu napisze, że polska jest najbardziej zanieczyszczonym krajem świata.

 • rave8

  Oceniono 6 razy -2

  *Ziemia jest płaska
  *Pożary w Australii to skutek Polskiego wyngla
  *Szczepionki zabijajo!
  *Zaniechanie latania samolotami zbawi ziemię.
  *Daj pieniążka na kangurka!

  Na szczęście jest autorytet lewicy słynna profesor Kinga Rusin oraz światowej klasy specjalistka profesor Greta Thunberg , która kajakiem dopłynie do Australii w lipcu i pouczy społeczeństwo jak żyć :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX