Greta Thunberg na forum w Davos: "Nic nie zostało zrobione, by rozwiązać kryzys klimatyczny"

Szwedzka aktywistka jest jednym z gości Światowego Forum Ekonomicznego, które rozpoczęło się w Davos. Greta Thunberg podczas pierwszego przemówienia upomniała światowych przywódców, którzy "zasadniczo nic nie zrobili", by zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.
Zobacz wideo

Jak podaje CNN, nastolatka wystąpiła na kilka godzin przed planowaną wypowiedzią prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Greta Thunberg przemawiając do przedstawicieli politycznych, biznesowych i finansowych cieszyła się, że wzrasta świadomość dotycząca kryzysu klimatycznego. Problem w tym, że poza świadomością niewiele się zmieniło.

Greta Thunberg przemówiła podczas forum w Davos: "będę powtarzać to wszystko, dopóki czegoś nie zrobicie"

Greta Thunberg podczas panelu młodych ekologów w Davos mówiła:

Praktycznie nic nie zostało zrobione, by rozwiązać kryzys klimatyczny i zmniejszać globalną emisję dwutlenku węgla. (...) Nawet przy wzroście temperatury o jeden stopień ludzie zaczną umierać. Wiem, że niektórzy nie chcą słuchać, albo rozmawiać o tym. Ale ja będę powtarzać to wszystko, dopóki czegoś nie zrobicie. (...) Klimat i środowisko to gorące tematy. Ale patrząc na to z szerokiej perspektywy, to praktycznie nic nie zostało zrobione. Jeśli nie potraktujemy tego, jako prawdziwego kryzysu, to nie będziemy mogli go rozwiązać.

Aktywistka po raz kolejny poruszyła też problem opierania gospodarek na paliwach kopalnych. - Żądamy, aby na tegorocznym forum wszyscy przedstawiciele firm, banków i rządów zadeklarowali zaprzestania poszukiwania i wydobycia paliw kopalnych - mówiła dalej Greta Thunberg.

Zrównoważony rozwój, ale też zmiany klimatu i zagrożenia dla ekosystemów są głównymi zagadnieniami, które zostaną poruszone podczas tegorocznego, 50. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Według raportu "Global Risks" w 2020 roku kraje będą mierzyć się z problemami jakie niesie ze sobą: utrata bioróżnorodności, ekstremalne zjawiska pogodowe, trudność z dostępem do wody oraz porażka w radzeniu sobie ze zmianami klimatu. W dziesięcioletniej historii raportu nie zdarzyło się, by problemy związane z ochroną środowiska, były najważniejszymi aspektami mającymi wpływ na cały szczyt w Davos.

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.

Więcej o: