Coca-Cola nie zrezygnuje z plastikowych butelek. "Konsumenci wciąż je lubią"

Coca-Cola w dalszym ciągu będzie sprzedawać swoje napoje w butelkach z plastiku. Bea Perez, wiceprezeska koncernu, podczas konferencji w Davos wyjaśniła, że wynika to z przyzwyczajeń konsumentów, którzy plastikowe butelki po prostu lubią.

>>> Zobacz także: Chcesz zadbać o środowisko? Daniel Maikowski prezentuje aplikacje, które ci w tym pomogą

Zobacz wideo

Bea Perez, wiceprezeska koncernu Coca-Cola, podczas konferencji w Davos stwierdziła, że jej firma nie zrezygnuje z plastikowych butelek jednorazowych.

Klienci je lubią, bo można je wielokrotnie zamykać i są lekkie.

- stwierdziła Perez.

Jak wyjaśnia BBC, Coca-Cola to jeden z największych producentów odpadów z tworzyw sztucznych - każdej minuty produkuje bowiem 200 tys. plastikowych butelek. Z tego względu organizacja Break Free from Plastic uznała giganta za "najbardziej zanieczyszczającą markę świata".

Coca-Cola zapewnia, że do 2030 roku 50 proc. materiałów wykorzystywanych przez nią do produkcji opakowań będzie pochodziło z recyclingu. Jednocześnie Perez wyjaśniła, że zastąpienie plastiku aluminium i szkłem nie jest rozwiązaniem, bo ślad węglowy pozostawiany przez producenta napoju byłby wtedy jeszcze większy.

Plastik niebezpieczny nie tylko dla środowiska

Szkodliwy wpływ plastikowych odpadów na środowisko jest znany od lat - butelki, słomki i inne jednorazowe produkty masowo zanieczyszczają np. oceany, utrudniając funkcjonowanie fauny i flory.

Plastik może być jednak jeszcze groźniejszy. Trafia on bowiem również i do naszych organizmów w postaci mikrocząsteczek. Drobne fragmenty tworzyw sztucznych o średnicy poniżej 5 mm są tak powszechne, że zdaniem naukowców z University of Newcastle w Australii, w ciągu jednego tygodnia zjadamy średnio pięć gramów plastiku - tyle, ile waży karta kredytowa.

Odpady z tworzyw sztucznych potrzebują setek lat, by się rozłożyć - zwykła plastikowa torba ulega biodegradacji w 400 lat. Zdaniem naukowców proces może przebiegać w sposób groźny dla człowieka, bo pod wpływem czynników zewnętrznych, w tym promieniowania słonecznego, mogą rozpadać się na drobne fragmenty, czyli pochłaniany z żywnością i wodą mikroplastik.

Czytaj też: Coca-Cola wycofuje swoje produkty z Intermarche oraz Netto. Sieć chce promować zdrowe napoje

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.

Więcej o:
Komentarze (77)
Coca-Cola nie zrezygnuje z plastikowych butelek. "Konsumenci wciąż je lubią"
Zaloguj się
 • scierplaminoga

  Oceniono 27 razy 21

  Guzik prawda, chętnie kupię coca colę w butelce szklanej pod warunkiem, że będzie to minumum 1 litr i w każdym sklepie będę mógł ją oddać bez paragonu za zwrot kaucji. Ewentualnie jeśli na każdym osiedlu będzie automat lub skup.

 • filip2604

  Oceniono 18 razy 16

  w prl cola była tylko w szkle i każdy się cieszył jak pił i dało się i napoje i mleko, nawet śmietanę, można,,,, można , tylko trzeba trochę chcieć

 • ada_ko

  Oceniono 23 razy 13

  Spoko. Nie musi wycofywać. Zmusić do przyjmowania zwrotów.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 8 razy 6

  Coca-Cola nie zrezygnuje z plastikowych butelek. "Konsumenci wciąż je lubią"

  Precz z konsumentami!

 • okazja

  Oceniono 10 razy 6

  no to sie nich kola buja przechodze na kranowke

 • niezalany

  Oceniono 8 razy 6

  nikt wam nie każe rezygnować z plastiku!
  wystarczy że będzie kaucjowany i wielokrotnie wykorzystany... jak u niemca od 20 lat

 • rhemek76

  Oceniono 8 razy 4

  Nienawidze coco-coli w plastiku, smakuje jak g.... Kiedy moge kupuje szklana, choc jest droga jak diabli. Klamia w zywe oczy. Zmuszaja ludzi do kupowania plastiku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX