Czyste powietrze dobrem osobistym? Sąd Najwyższy może otworzyć drogę do gigantycznych odszkodowań

W Sądzie Najwyższym odbędzie się pierwsza sprawa, w której ocenione zostanie, czy prawo do życia w czystym środowisku jest zaliczane do dóbr osobistych człowieka. Jeśli sędziowie uznają, że tak, to do Skarbu Państwa mogą zacząć spływać pozwy o wielomilionowe odszkodowania.

>>>  Aplikacje do badania jakości powietrza

Zobacz wideo

Jak informuje "Rzeczpospolita", pytanie do Sądu Najwyższego zostało skierowane przez Sąd Okręgowy w Gliwicach, po odwołaniu aktywistów Rybnickiego Alarmu Smogowego. W pierwszej instancji sprawa działaczy walczących o dobrą jakość powietrza została oddalona.

Sąd Najwyższy rozstrzygnie czy czyste powietrze jest dobrem osobistym

- Jeżeli Sąd Najwyższy przesądzi, że prawo do życia w czystym środowisku jest samoistnym dobrem osobistym każdego człowieka, otworzy to drogę do skutecznego dochodzenia roszczeń cywilnych od sprawców zanieczyszczenia środowiska - twierdzi zastępca dyrektora zespołu prawa administracyjnego w biurze RPO Łukasz Kosiedowski.

Obecnie dochodzenie swoich roszczeń jest bardzo trudne. Osoby, które występują do sądu, muszą wykazać, że zanieczyszczenie środowiska źle wpływa na ich stan zdrowia lub wywołuje choroby np. układu oddechowego. Uchwała Sądu Najwyższego, w której uznano by czyste powietrze za dobro osobiste każdego człowieka, ułatwiłoby dochodzenie odszkodowań od Skarbu Państwa.

- Naszym zdaniem prawo do życia w czystym środowisku jest dobrem osobistym. Spełnia ono bowiem wszelkie kryteria, jakie sądy przypisują tego rodzaju dobrom. Jest to niezaprzeczalna wartość ściśle związana z osobowością człowieka. Ponadto jest to wartość powszechnie uznana w społeczeństwie - mówi dalej Łukasz Kosiedowski. Według aktywistów i biura Rzecznika Praw Obywatelskich taka uchwała mogłaby wywrzeć większy wpływ na rząd w sprawie wprowadzenia programów "Czyste powietrze" czy "Stop Smog". - Podejmowane obecnie działania nie są wystarczające. Poza Krakowem oraz kilkoma innymi gminami wymiana pieców ze starych na nowe idzie opornie. Są samorządy, które kompletnie nic w tej sprawie nie robią - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Więcej o:
Komentarze (43)
Czyste powietrze dobrem osobistym? Sąd Najwyższy może otworzyć drogę do gigantycznych odszkodowań
Zaloguj się
 • maras63

  Oceniono 8 razy 6

  Biegając ulicami (w maseczce antysmogowej), przy których stoją domki jednorodzinne, zbudowane w latach 60-tych i 70-tych, przez myśl mi nie przyszło, że za ten smród, który wydobywa się z kominów odpowiedzialna jest Rzeczpospolita, ale nie jestem Sędzią SN. :-)

 • men9

  Oceniono 12 razy 6

  Sąd Najwyższy ?
  Odszkodowania wypłaci budżet czyli my wszyscy.
  Ale zrobimy PISowi na złość i odmrozimy sobie uszy

 • aboco68

  Oceniono 7 razy 5

  od kiedy dobro jednostki jest stawiane ponad dobro ogółu? ... i do tego na koszt tegoż ogółu ...

 • zwyczajny_suweren

  Oceniono 11 razy 5

  TO by było tak absurdalne, że aż w głowie się nie mieści, więc pewnie SN zagłosuje na tak.
  Wszyscy mieszkańcy, czy to posiadający auta czy nie, palący w piecach czy nie, musieliby się zrzucać na bonusy ludzi, którzy wprawdzie palą papierosy od 40 lat, ale uważają, że powietrze im szkodzi.

 • tomek160452

  Oceniono 12 razy 4

  Broń nas Panie Boże przed SN i jego kretyńskimi uchwałami. Jeszcze oprócz zdrowego powietrza dodadzą gradobicie, lawiny i cholera wie co jeszcze. Pani I Prezes pora przejść na emeryturę

 • sthoss

  Oceniono 5 razy 3

  Hmm a jak udowodnić ze ten kto zanieczyszcza akurat zanieczyscil ten obszar w ktorym zyje wnoszący o odszkodowanie?

 • pani_rosomak

  Oceniono 7 razy 3

  Z podatków Kowalskiego wypłacą mu odszkodowanie za to że pali w piecu śmieciami. Czyli sam sobie zapłaci. Dobre!😆😆😆😆

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 11 razy 3

  >czy prawo do życia w czystym środowisku jest zaliczane do dóbr osobistych człowieka.

  Oczywiście, że tak!
  Występuję do rządu o sfinansowanie mi emigracji na Malediwy.

 • ewropejczyk

  Oceniono 15 razy 3

  Problem czystego powietrza to głównie problem LOKALNY (niska emisja - piece, samochody). Aby władze centralne mogły rozwiązać ten problem musiałyby wprowadzać rozwiązania dotyczące poszczególnych miast, ingerując w kompetencje władz lokalnych. A na to Cżaskowkie, Majchrowskie, Jaśkowiaki, ... nigdy się nie zgodzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX