Przełomowy rok w energetyce. Wiatr i słońce dały więcej prądu niż węgiel

Wiatr i słońce dostarczyły w minionym roku więcej prądu w Unii Europejskiej niż węgiel. To pierwsza taka sytuacja w historii, więc 2019 rok można uznać za przełomowy. Europa rezygnuje z tradycyjnych źródeł energii, tylko w ubiegłym roku użycie węgla spadło w UE o 1/4.
Zobacz wideo

W 2019 roku z wiatr i słońce dostarczyły 18 proc. energii elektrycznej (569 TWh), natomiast węgiel 15 proc. (469 TWh) - wynika z danych opublikowanych przez tvn24bis.pl na postawie raportu think-tanku Agora Energiewende i Sandbag. Patrząc pod tym kątem, miniony rok należy uznać za przełomowy. Inne dane z raportu również potwierdzają, że Unia Europejska coraz bardziej odchodzi od tradycyjnych źródeł energii, zwłaszcza węgla. 

Węgiel odchodzi do lamusa. Unie Europejska coraz mocniej stawia na OZE

Przewaga wiatru i słońca nad węglem jako źródłami energii elektrycznej powinna cieszyć tym bardziej, że jeszcze pięć lat temu UE dwa raz więcej prądu produkowała z węgla aniżeli z wiatru i słońca. W 2019 roku odnawialne źródła energii (OZE) dostarczyły łącznie 34,6 proc. energii w Europie. Potężnym dowodem potwierdzającym tezę, że węgiel staje się przestarzałym źródłem energii jest fakt, że tylko w minionym roku udział tego surowca w produkcji prądu spadł w krajach UE o 24 proc. i jest obecnie dwukrotnie niższy niż 2007 roku. Głównym powodem spadków były rosnące koszty emisji CO2

Emisje gazów cieplarniach z elektrowni w UE spadły w minionym roku gwałtowniej aniżeli w jakimkolwiek innym roku od co najmniej 1990 roku. W sumie emisje spadły o 120 mln ton, co stanowi spadek o 12 proc. w stosunku do 2018 roku.

- czytamy w raporcie

Węgiel coraz mniej popularny w Europie, a Polska wciąż daleko w tyle 

Polska wypada blado na tle reszty Europy, mimo że i powoli do nas dociera trend odejścia od węgla. W 2019 roku udział energii wytwarzanej z węgla spadł z 75 proc. do 70 proc. Produkcja energii z wiatru wzrosła zaledwie o 2 proc., a z gazu - 1 proc. Zgodnie z celami klimatycznymi w 2020 roku udział energii odnawialnej powinien wynieść powyżej 15 proc., a w 2018 roku udało nam się osiągnąć niewiele ponad 11 proc. 

Więcej o:
Komentarze (13)
Przełomowy rok w energetyce. Wiatr i słońce dały więcej prądu niż węgiel
Zaloguj się
 • an.noyed

  Oceniono 7 razy 1

  Przyjdą polscy górnicy i zrobią porządek z tymi dopłatami. Albo wyjdą z Unii.

 • nieprawomyslny

  Oceniono 4 razy -2

  Czyli 2/3 to atom? Bez el. jadrowych nasze 70% z węgla nie wypada blado

 • fitman

  Oceniono 2 razy -2

  a 65,4% to co było? atom? gaz? ropa?

 • ewropejczyk

  Oceniono 9 razy -3

  Człowiek i pies średnio mają po trzy nogi.

  Każdy kraj jest inny i ma inne warunki i możliwości. Dania jest krajem bardzo wietrznym, Francja zainwestowała już w technologie atomowe, Skandynawia z licznymi górskimi rzekami może postawić na el. wodne, Grecja/Hiszpania na panele słoneczne, Norwegia/Rosja na gaz, ...

  Polska nie ma dużo słonecznych dni, nie jest krajem wietrznym, nie ma dużych złóż gazu, nie ma wielu terenów pod el. wodne, ... jedynie co ma to węgiel. Niech od niego odchodzi w stronę el. atomowych ale w swoim tempie i pozostawiając je w jakimś stanie gotowości. Na niemiecki lobbing (m.in. u Cżerskich) rząd powinien jak najszybciej przedstawić plany budowy elektrowni atomowych - na ile to możliwe najlepiej w północno-zachodnich rejonach Polski.

  Na tle Holandii, Irlandii, Belgii, Luksemburga, Cypru, Malty czy nawet Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch ... udział OZE w naszej produkcji prądu nie jest najgorszy (mimo niesprzyjających warunków).

 • rudy_63

  Oceniono 7 razy -5

  Chciałem powiedzieć, że elektrownie słoneczne mają dużo większy wpływ na efekt cieplarniany niż spalany węgiel, ponieważ w dużo większym stopniu zatrzymują ciepło ze Słońca, niż CO2 ze spalania węgla. Unia Europejska powinna zacząć walczyć z elektrowniami słonecznymi, które zwiększają efekt cieplarniany.

 • angelus-silesius

  Oceniono 8 razy -6

  Wiatr i słońce dostarczyły w minionym roku więcej prądu w Unii Europejskiej niż węgiel.
  Jedyna obserwowana zmiana to ta, że energia z wiatru i słońca ta była niebotycznie droższa.
  No co tu gadać: Niebotyczny SUKCES... wyprodukować to samo drożej.
  Sukces na miarę PRL :-DDD

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX