Przełomowy rok w energetyce. Wiatr i słońce dały więcej prądu niż węgiel

Wiatr i słońce dostarczyły w minionym roku więcej prądu w Unii Europejskiej niż węgiel. To pierwsza taka sytuacja w historii, więc 2019 rok można uznać za przełomowy. Europa rezygnuje z tradycyjnych źródeł energii, tylko w ubiegłym roku użycie węgla spadło w UE o 1/4.
Zobacz wideo

W 2019 roku z wiatr i słońce dostarczyły 18 proc. energii elektrycznej (569 TWh), natomiast węgiel 15 proc. (469 TWh) - wynika z danych opublikowanych przez tvn24bis.pl na postawie raportu think-tanku Agora Energiewende i Sandbag. Patrząc pod tym kątem, miniony rok należy uznać za przełomowy. Inne dane z raportu również potwierdzają, że Unia Europejska coraz bardziej odchodzi od tradycyjnych źródeł energii, zwłaszcza węgla. 

Węgiel odchodzi do lamusa. Unie Europejska coraz mocniej stawia na OZE

Przewaga wiatru i słońca nad węglem jako źródłami energii elektrycznej powinna cieszyć tym bardziej, że jeszcze pięć lat temu UE dwa raz więcej prądu produkowała z węgla aniżeli z wiatru i słońca. W 2019 roku odnawialne źródła energii (OZE) dostarczyły łącznie 34,6 proc. energii w Europie. Potężnym dowodem potwierdzającym tezę, że węgiel staje się przestarzałym źródłem energii jest fakt, że tylko w minionym roku udział tego surowca w produkcji prądu spadł w krajach UE o 24 proc. i jest obecnie dwukrotnie niższy niż 2007 roku. Głównym powodem spadków były rosnące koszty emisji CO2

Emisje gazów cieplarniach z elektrowni w UE spadły w minionym roku gwałtowniej aniżeli w jakimkolwiek innym roku od co najmniej 1990 roku. W sumie emisje spadły o 120 mln ton, co stanowi spadek o 12 proc. w stosunku do 2018 roku.

- czytamy w raporcie

Węgiel coraz mniej popularny w Europie, a Polska wciąż daleko w tyle 

Polska wypada blado na tle reszty Europy, mimo że i powoli do nas dociera trend odejścia od węgla. W 2019 roku udział energii wytwarzanej z węgla spadł z 75 proc. do 70 proc. Produkcja energii z wiatru wzrosła zaledwie o 2 proc., a z gazu - 1 proc. Zgodnie z celami klimatycznymi w 2020 roku udział energii odnawialnej powinien wynieść powyżej 15 proc., a w 2018 roku udało nam się osiągnąć niewiele ponad 11 proc. 

Więcej o: