Arabia Saudyjska będzie zasiewać chmury. Rząd zatwierdził program

Arabia Saudyjska chce mieć więcej deszczu. Jednemu z najsuchszych krajów nie wystarcza wód gruntowych i odsalanej wody morskiej. Będzie więc sztucznie wywoływać opady. Władze w Rijadzie zatwierdziły właśnie specjalny program.

 Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.

Arabia Saudyjska należy do najbardziej suchych państw na ziemi. Średnie roczne opady wynoszą  tam poniżej 100 mm. Dla porównania w Polsce jest to (a może było, bo przecież właśnie mamy kolejny wyjątkowo suchy rok) około 600 mm (oczywiście średnio dla kraju, lokalnie jest to mocno zróżnicowane).

Zobacz wideo

Arabia Saudyjska chce zasiewać chmury

Tymczasem Saudowie rozwijają rolnictwo, przemysł, transport i tradycyjny sektor wydobywczy, co wymaga coraz większych ilości wody, nie wspominając o zwiększającej się populacji. Obecnie kraj w największym stopniu polega zasobach wód gruntowych. Pozyskuje też słodką wodę w procesie odsalania wody morskiej - jest jednym z jej największych producentów odsalanej wody na świecie. 

To jednak najwyraźniej nie wystarcza, Królestwo postanowiło więc sztucznie zwiększyć opady. Rząd zatwierdził oficjalny program zasiewania chmur, który przedstawił minister środowiska, wody i rolnictwa - podają arabskie media, w tym portal Arab News. Najpierw zostaną przeprowadzone testy w południowo-zachodniej części kraju, a jeśli zakończą się sukcesem, zostaną wprowadzone w całym państwie. 

Zasiewanie chmur - co to jest?

Tak zwane zasiewanie chmur polega na tym, że w sztuczny sposób, w powietrzu (najczęściej za pomocą samolotów) rozpylane są specjalne związki chemiczne, na przykład kryształy soli lub jodek srebra. Prowokują one kondensację pary wodnej w chmurach w duże krople i w konsekwencji deszcz. Arabia Saudyjska liczy, że dzięki programowi opady wzrosną o około 20 proc. 

Pomysłowi przyglądała się od dawna, bo od 1976 roku. Wprowadzając go w życie, dołączy do całkiem licznego grona. Zasiewanie chmur stosuje około 50 państw na całym świecie, w tym Chiny, Izrael, USA, Rosja, Francja i Hiszpania. Robią to też sąsiadujące z Arabią Saudyjską Zjednoczone Emiraty Arabskie. ZEA tylko w 2019 roku przeprowadziły 247 operacji zasiewania chmur. 

Więcej o: