Jest skarga do KE na przekop Mierzei Wiślanej. Na zdjęciach widać, jak postępują prace

Pomimo braku decyzji środowiskowej, rosnących kosztów epidemii i suszy, postępują prace nad przekopem Mierzei Wiślanej. Organizacje ekologiczne ostrzegają, że inwestycja nigdy się nie zwróci i zamiast "wpuszczać w kanał" miliardy złotych, lepiej przeznaczyć te pieniądze na walkę z suszą. Do Komisji Europejskiej złożono skargę na trwającą inwestycję.
Zobacz wideo Dlaczego przekopujemy Mierzeję Wiślaną?

"Na Mierzei Wiślanej ciężki sprzęt już na dobre realizuje projekt przekopu, mimo że brak jest ostatecznej decyzji środowiskowej i porozumienia polskiego rządu z Komisją Europejską" - alarmują Greenpeace i EKO-UNIA. Organizacje poinformowały, że w związku z tym EKO-UNIA złożyła do Komisji Europejskiej skargę na trwająca inwestycję. Zarzucają, że przekop jest nielegalny, prowadzi do degradacji środowiska i jest marnowaniem pieniędzy potrzebnych choćby na walkę z suszą. 

Organizacje przywołują ekspertyzy jeszcze sprzed rozpoczęcia inwestycji, według których przekop będzie miał negatywny wpływ na obszary Natura 2000. Przypomnijmy, że szefowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która wydała w 2018 roku negatywną opinię nt. przekopu, straciła stanowisko. Po zmianie dyrekcji wydano decyzję pozytywną. "Niszczone jest bezcenne dziedzictwo przyrodnicze i krajobrazowe, bo Mierzeja i Zalew Wiślany są uważane za jedną z najbardziej niezwykłych form wybrzeża morskiego na Ziemi" - krytykują ekolodzy. 

W 2019 roku EKO-UNIA i Marszałek Województwa Pomorskiego wnieśli odwołanie od decyzji RDOŚ, ale jak piszą, wydanie ostatecznej decyzji przez Generalną Dyrekcję było odraczane i teraz termin jest wyznaczony na koniec maja. "Oznacza to, że projekt jest realizowany bez ostatecznej decyzji środowiskowej i pozytywnej opinii Komisji Europejskiej" - piszą organizacje. 

"Kpina z systemu ochrony przyrody" 

- Ta inwestycja to kpina z systemu ochrony przyrody w Polsce. To ewidentny brak  poszanowania zarówno polskiego, jak i unijnego prawa ochrony środowiska, zlekceważenie głosów sprzeciwu obywateli oraz skrajnie nieodpowiedzialna decyzja gospodarcza wyłącznie o charakterze politycznym - oceniła Magda Figura z Greenpeace.

Przekop mierzei, gdyby powstał 60 lat temu, dzisiaj prezentowany byłby jako książkowy przykład arogancji i szkodliwej megalomanii władzy. To, że powstaje teraz, kiedy nie ma żadnych wątpliwości, że człowiek musi zmienić swój stosunek do przyrody, przestać ją niszczyć i zacząć dbać o jej kurczące się zasoby dla dobra przyszłych pokoleń, jest niewyobrażalne

- stwierdziła. 

Organizacje przypominają, że wzrastają koszty inwestycji – z początkowych 800 mln do 2 mld zł i spodziewają się, że ostatecznie okaże się on jeszcze wyższy. "Ekonomiści wielokrotnie wskazywali na nieopłacalność inwestycji, a prognozy wskazują, że jej koszty nigdy się nie zwrócą" - piszą organizacje.  "Rachunek ekonomiczny wskazuje jednoznacznie na absurdalność i niecelowość tej inwestycji" - pisał w ubiegłym roku w "Gazecie Wyborczej" prof. zw. dr hab. Włodzimierz Rydzkowski z Uniwersytetu Gdańskiego.

Marnowanie publicznych środków na utopijny cel żeglugi towarowej łączącej kanałem Bałtyk z Elblągiem jest karygodne. Miliardy złotych, które rząd chce utopić w przekop Mierzei oraz w betonowanie rzek pod pretekstem budowy dróg wodnych, należy przeznaczyć dziś na walkę z suszą, na odtwarzanie retencji naturalnej, zasilającej wody podziemne, na renaturyzację rzek oraz ochronę mokradeł i torfowisk. Pora zmienić radykalnie złą politykę wodną i ignorowanie zasad systemu ochrony przyrody. Zbiorniki zaporowe dla żeglugi nie uchronią to nas przed suszą i katastrofą klimatyczną

- powiedział Radosław Gawlik, prezes EKO-UNII. 

Więcej o:
Komentarze (473)
Jest skarga do KE na przekop Mierzei Wiślanej. Na zdjęciach widać, jak postępują prace
Zaloguj się
 • bruna5

  Oceniono 84 razy 62

  Miliardy na fanaberie kurdupla gdy w tym samym czasie gospodarka zmierza ku przepaści, ciągnąc za sobą w przepaść większość obywateli. Ktoś dobrze napisał, że tym krajem rządzą szaleńcy, a raczej szaleniec z armią giermków. Problem w tym, że tłuste polityczne świnie zawsze spadną na cztery łapy, a po dupie dostanie jedynie "szary" człowiek.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 66 razy 44

  To ci "nowina".
  TO JUŻ NIE MA NA CO WYDAWAĆ PIENIĘDZY ?????
  Albo "wybory", albo przekop, a ludzie umierają na wirusa, pola i lasy wysychają na wiór, inflacja szaleje, bezrobocie za chwilę przerośnie Himalaje ...

 • zueoko

  Oceniono 47 razy 35

  Wolno idą im pracę przy ich wersji Biełomorkanału. Może dlatego, że nie mają zeków...

 • cozano

  Oceniono 42 razy 30

  Sztandarowa inwestycja pisowska wygląda jak przykład kosztownej degradacji środowiska naturalnego.

 • buraczyk

  Oceniono 45 razy 27

  Wyobraźcie sobie że schorowany staruszek z Nowogrockiej zechce zawrócić bieg Wisły w ZSRR już takich wyczynów dokonywano.

 • miecztemidy

  Oceniono 44 razy 22

  Pisizm przegonić z Polski. To najbardziej destrukcyjny ustrój polityczno -gospodarczy po II WŚ w Polsce i Europie.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 24 razy 20

  Jeszcze trochę wungla spalimy i poziom oceanów zrobi przekop Mierzei Wiślanej za darmo.
  Po co marnować kasę na śluzy. Elbląg będzie na poziomie morza, a Żuławy za 300 lat to Północna Rafa Koralowa, na liście zabytków UNESCO..
  A że zatopi pobrzeże Bałtyku, miasta i wsie to pryszcz.
  Ważne aby Wschodnia Ściana głosowała na PACANA.

 • fantomas200

  Oceniono 25 razy 19

  Przecież pis ma głęboko w doopie wszelkie ekspertyzy, opinie i głosy krytyczne. Każdy tyran miał swoją ideę fixe, zbudować coś wielkiego, co będzie oddawało jego wielkość. W przypadku psychopatycznym w wydaniu kaczyńskiego, żadne autorytety naukowe nie podejmą się oceny skali zniszczeń we wszystkich obszarach działania tej kreatury.

 • facio60

  Oceniono 34 razy 18

  Jeden z największych mordów na polskiej przyrodzie i krajobrazie.
  Chciałbym doczekać chwili, gdy ci co ochoczo podpisywali zgody, wylądowali przed sądem i zostali osadzeni. Brak słów na to barbarzyństwo i bezmyślność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX