Jeden z najstarszych dębów po raz pierwszy od 750 lat nie wypuścił liści. Chrobry obumarł po podpaleniu

Jeden z najstarszych dębów w Polsce po raz pierwszy od ponad 750 lat nie zazielenił się. Oznacza to, że drzewo obumarło mimo trwającej kilka lat walki o poprawę kondycji rośliny. Dąb Chrobry, chociaż przetrwał wiele wojen, nie dał rady przetrwać celowego podpalenia.

Według szacunków Lasów Państwowych dąb Chrobry zaczął kiełkować około 1250 roku. Znajdujące się w pobliżu miejscowości Piotrowice na terenie Nadleśnictwa Szprotawa drzewo przetrwało najazdy Krzyżaków, zabory i dwie wojny światowe. Niestety w 2014 roku dąb został podpalony.

Jeden z najstarszych dębów w Polsce obumarł. Kilka lat wcześniej został podpalony

Nieujęty dotąd sprawca podłożył ogień do wydrążonej dziupli znajdującej się w dolnej części dębu. Ogień bardzo szybko objął całe drzewo. Leśnicy mówili, że Chrobry palił się jak pochodnia. Mimo szybkiej akcji gaśniczej opalona została zewnętrzna i środkowa część drzewa.

Zobacz wideo Czy kwintylion drzew uratuje klimat?

Początkowo dąb Chrobry wypuszczał liście na 1/4 konarów. Od 2014 roku leśnicy próbowali więc ratować drzewo. Niestety, zniszczenia wywołane przez pożar i choroby, które zaatakowały dąb, z roku na rok siały coraz większe spustoszenie. W 2020 roku po raz pierwszy od 750 lat na drzewie nie pojawił się żaden liść. Chrobry nie zostanie jednak wycięty. Ma pozostać na swoim miejscu w takim stanie, w jakim jest obecnie.

"Dzięki staraniom leśników, m.in. poprzez pobranie zrzezów (ściętych pędów) i rozmnożenie wegetatywne, było możliwe wyhodowanie potomków "Chrobrego". W 2019 r. szprotawscy leśnicy, w cieniu znanego w całej Polsce pomnika przyrody, posadzili pięciu potomków dębu" - napisano w komunikacie Lasów Państwowych.

Więcej o:
Komentarze (48)
Jeden z najstarszych dębów po raz pierwszy od 750 lat nie wypuścił liści. Chrobry obumarł po podpaleniu
Zaloguj się
 • taka.corka.lesnika

  Oceniono 47 razy 41

  Obyś sczezł, p..ny draniu, który podpaliłeś to drzewo!

 • albacor

  Oceniono 20 razy 18

  ....uja podpalacza na stos................

 • wesslingharald

  Oceniono 17 razy 17

  Wysoka nagroda (fundowana np. przez ministra ochrony srodowiska) powinna pomoc schwytac sprawce blyskawicznie. Drastycznie wysoka kara, plus imie, nazwisko i zdjecie w mediach, powinny dac do myslenia ewentualnym nasladowcom. Polaku - dbaj o swoje dziedzictwo. Inaczej jestesmy nikim. ... :(

 • herbicyd212

  Oceniono 14 razy 14

  Barbarzyństwo. Nie wiem, co może kierować takim prostakiem, który podpala drzewo.

 • prawdziwyzorro

  Oceniono 12 razy 10

  W zeszłym roku w arboretum kupiłem sadzonkę z Chrobrego. Ma już 60 cm.
  Chrobry Wiecznie Żywy !!!

 • amuzc

  Oceniono 10 razy 8

  Podpalacz powinien być powieszony na dębie, jako pożywka dla niego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX