Ministerstwo Środowiska "wypowiada wojnę" leśnym śmieciarzom. Michał Woś: Grzywna wzrośnie dziesięciokrotnie

Ministerstwo Środowiska zapowiedziało zaostrzenie kar dla osób, które śmiecą w lesie. Zgodnie z nowym projektem ustawy, grzywna podniesiona zostanie aż dziesięciokrotnie. Do dziesięciu tysięcy zwiększy się również liczba fotopułapek w lasach.
Zobacz wideo Kilkaset zużytych opon oraz zbiorniki po paliwie. Nielegalne składowiska śmieci w gminie Purda

Zmiany zapowiedziane zostały przez ministra środowiska podczas wspólnej konferencji prasowej z przedstawicielami Lasów Państwowych. Michał Woś podkreślił na briefingu, że odpady porzucane w lesie są problemem nie tylko finansowym, ale stanowią też zagrożenie dla środowiska.

Michał Woś zapowiada większe kary za porzucanie śmieci w lasach. Grzywna wzrośnie do 5 tysięcy złotych

Zgodnie z zapowiedziami, Ministerstwo Środowiska podniesie wysokość grzywny z 500 do 5 tysięcy złotych za pozostawienie śmieci w lesie. Pięciokrotnie, do 10 tysięcy, zwiększy się także liczba fotopułapek rozstawionych w lasach, co ma także pomóc w walce z firmami wyrzucającymi do lasu odpady gospodarcze.

Dodatkowo wprowadzona zostanie zasada "śmiecisz-sprzątasz". Osoby, które zostaną przyłapane na zaśmiecaniu lasów, przez na przykład miesiąc będą zobowiązane do sprzątania lasu. Odbywać się to będzie w ramach prac społecznych przyznawanych przez sąd. Michał Woś zapewnił, że projekt ustawy podnoszący kary za wyrzucanie odpadów w lasach został już przygotowany przez resort i czeka na rejestrację w wykazie prac Rady Ministrów.

Rocznie Lasy Państwowe płacą 20 mln złotych za sprzątanie śmieci, które zostały nielegalnie porzucone na terenach lasów. Aby zmniejszyć liczbę niewykrywanych sprawców, jeszcze w tym roku ma zacząć działać do 3 tysięcy fotopułapek. Koszt tej inwestycji wyniesie 1 mln złotych.

Więcej o: