Jaka będzie nadchodząca zima? IMGW przeprowadziło symulację temperatur. "Powyżej normy"

Na przełomie roku, tj. w listopadzie, grudniu i styczniu temperatury w zdecydowanej większości regionów Polski będą wyższe, niż wynosiła średnia w ostatnich latach. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ocenili, że będą one "powyżej normy".

Eksperci z IMGW sporządzili wstępną symulację temperatur i opadów, jakie mogą się pojawić w Polsce w najbliższych miesiącach. Ich ustalenia pokazują, że późna jesień i zima będą wyjątkowo ciepłe.

Co nas czeka jesienią i zimą? IMGW na listopad przewiduje temperatury "powyżej normy"

Według ustaleń IMGW, w listopadzie średnia miesięczna temperatura powietrza będzie "powyżej normy" w przeważającej części kraju. W praktyce oznacza to, że w miesiącu tym słupki rtęci będą wskazywały wyższe wartości, niż w co najmniej ostatnich 20 latach.

Dokładne lokalizacje regionów, w których temperatury będą "powyżej normy" to według IMGW m.in. Kraków, Poznań, Wrocław, Szczecin, Opole, Zielona Góra, Koszalin i Zakopane. Na wschodzie z kolei mają dominować temperatury "w normie", a do tego miesięczna suma opadów ma być zróżnicowana.

Grudzień i styczeń również "powyżej normy". IMGW podaje archiwalne dane

Analizy i prognozy grudnia oraz stycznia również pokazują, że temperatury będą "powyżej normy" w przeważającej części Polski. Nieco niższe, określane jako temperatury "w normie" mają się pojawić miejscami w województwach śląskim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Z modelu IMGW wynika, że w listopadzie w niektórych miastach średnia temperatura ma wynosić od 2,4 (Białystok) do blisko 6 stopni Celsjusza (Szczecin). W grudniu z kolei ma wynosić od -0,3 do około 3,2 stopni. Styczeń ma być najzimniejszy, jednak wciąż powyżej normy (od -2,8 do 0,4 stopni Celsjusza).

Prognoza długoterminowa temperatury i opadu na listopad 2020 r. - styczeń 2021 r.Prognoza długoterminowa temperatury i opadu na listopad 2020 r. - styczeń 2021 r. fot. IMGW

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?
Więcej o: