Rekonstrukcja rządu dobiegła końca. Kto będzie przewodził w resortach gospodarczych?

Rekonstrukcja rządu została zakończona. Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości poinformowała, że kształt nowych resortów został zaakceptowany wraz ze składem. Jakie zmiany to stanie na czele gospodarczych?

Rozpoczęta niedawno rekonstrukcja rządu, to nie tylko wymiana osobowa składu szefów poszczególnych resortów. Koalicja Zjednoczonej Prawicy postanowiła przeprowadzić restrukturyzację, likwidując stare i tworząc nowe ministerstwa.

Rekonstrukcja rządu zakończona pomyślnie

Rekonstrukcja rządu właśnie dobiegła końca. Jako pierwsza poinformowała o tym rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, Anita Czerwińska. Na swoim profilu na Twitterze przekazała, że posiedzenie rady koalicji zakończyło się zaakceptowaniem nowego składu rządu. Na razie nie są znane dokładne ustalenia koalicjantów, ale wiele informacji można pozyskać z medialnych przecieków.

Zgodnie z licznymi wypowiedziami polityków obozu rządzącego po rekonstrukcji w rządzie będzie łącznie 14 resortów, zamiast wcześniejszych 20. Zmniejszy się również liczba ministrów partii koalicyjnych - Porozumienie i Solidarna Polską będą miały w rządzie po jednym, zamiast po dwóch szefów resortów. Koalicjanci mają mieć też zagwarantowane po jednej tece ministerialnej w KPRM. Jak podaje RMF FM, zniknie Ministerstwo Sportu, którego kompetencje przejmie Ministerstwo Kultury. Zlikwidowane ma zostać także Ministerstwo Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Całkowicie usunięte zostaną także Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

Połączone za to zostaną resorty edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego - na ich czele ma stanąć ponoć Przemysław Czarnek, który zastąpi Dariusza Piontkowskiego, szefa edukacji narodowej i Wojciecha Murdzka, ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Fuzja nastąpi też w przypadku ministerstw środowiska oraz klimatu. Rozdzielony za to ma zostać resort Marleny Maląg, która stanie na czele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Sprawami dotyczący pracy będzie zajmował się od teraz resort ds. rozwoju, pracy i turystyki. Według informacji RMF FM ma również dojść do zmiany na stanowisku szefa resortu rolnictwa. Na jego czele ma stanąć Grzegorz Puda.

Zobacz również: Czarnek za Piontkowskiego i Murdzka, Emilewicz i Mazur odchodzą. Zapadła decyzja nt. nowego składu rządu

Zobacz wideo Bortniczuk komentuje wejście Kaczyńskiego do rządu

Rekonstrukcja rządu. Kto będzie przewodził resortom gospodarczym?

Jak wynika z informacji RMF FM, do rządu ma powrócić lider Porozumienia, Jarosław Gowin. Będzie on pełnił funkcję jednego z czterech wicepremierów (obok Jarosława Kaczyńskiego, Jacka Sasina oraz Piotra Glińskiego). Gowin miałby też stanąć na czele Ministerstwa Rozwoju i Pracy, zastępując Jadwigę Emilewicz, która odeszła z Porozumienia. Ministerstwu Aktywów Państwowych nadal ma przewodzić Jacek Sasin, który utrzyma posadę wicepremiera. 

Nie zmieni się także Minister Finansów, czyli Jacek Kościński. Funkcję te pełni od listopada zeszłego roku. To samo dotyczy Ministerstwa Infrastruktury, któremu szefuje Andrzej Adamczyk.

Więcej o: