Sondaż ws. piątki dla zwierząt. 90 proc. Polaków za obowiązkowym ogłuszeniem przed ubojem

Zmieniona ustawa o ochronie zwierząt wprowadzi m.in. zakaz zabijania zwierząt bez ogłuszenia (co stosuje się w uboju rytualnym). Przeciwko ustawie protestują hodowcy, jednak taki zakaz ma bardzo duże poparcie społeczne. Wg nowego sondażu zakaz uboju bez ogłuszenia - czyli bardziej bolesnego na zwierzęcia - popiera 90 proc. Polaków.

W czwartek senacka komisja ustawodawcza zajmowała się nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, tzw. piątce dla zwierząt. Wprowadza ona m.in. zakaz hodowli futerkowych i uboju rytualnego na eksport. Dopuszczony ma być ubój na potrzeb wspólnot religijnych w Polsce, jednak to tylko ułamek tego prowadzonego na eksport. 

W ramach uboju rytualnego zwierzęta zabijane są bez wcześniejszego ogłuszenia, co oznacza dodatkowe cierpienie. Jeśli Senat wprowadzi poprawki - co wydaje się prawdopodobne - ustawa wróci do Sejmu, a po tym trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. 

Przeciwko zmianom protestują niektórzy hodowcy. Ale zakaz uboju bez ogłuszenia ma bardzo duże poparcie społeczne - wynika z nowego sondażu dla organizacji Compassion Polska. To organizacja działająca na rzecz poprawienia dobrostanu zwierząt hodowlanych  w kilkunastu krajach, w tym w Polsce. 

Ogromna większość za zakazem uboju bez ogłuszania

Jak informuje organizacja, w sondażu pracowni Savanta: ComRes zapytano mieszkańców 24 państw Unii Europejskiej o ich stosunek do uboju zwierząt bez ogłuszenia. 

W Polsce 90 proc. respondentów oceniło, że ogłuszanie zwierząt przed ubojem powinno być obowiązkowe. Prawie taka sama jest średnia dla Europy - 89 proc. Niemal tyle samo badanych w Polsce i pozostałych krajach (88 proc.) uważa, że ogłuszać zwierzęta powinno się nawet wtedy, gdy jest to ubój na potrzeby rytualne. Jednocześnie zdecydowana większość (87 proc.) zgadza się z twierdzeniem, że UE powinna dofinansować alternatywne metody uboju, które zmniejszają cierpienie zwierząt, a jednocześnie są akceptowalne dla wspólnot religijnych. 

- Nasze badanie pokazuje bez żadnych wątpliwości, że Polacy chcą zakazu uboju bez ogłuszania, którego wprowadzenie przewiduje tzw. „piątka dla zwierząt”. Za zakazem uboju bez ogłuszania wypowiadają się zresztą nie tylko Polacy. Taką samą opinię w tej sprawie wydały także dwie duże instytucje: Europejska Federacja Lekarzy oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności - komentuje Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska. Organizacja wysłała do senackiej komisji opinię, w której przytacza badania naukowe dot. cierpienia zwierząt w uboju bez ogłuszenia i apeluje o poparcie zakazu.

Organizacja zwraca uwagę, że prawo zakazujące uboju bez ogłuszania bez żadnych wyjątków obowiązują m.in. w Danii, Szwecji, Finlandii oraz Słowenii, a w Polsce zakaz uboju bez ogłuszania obowiązywał już w 2013 i 2014 roku.

Według informacji prasowej badanie Savanta:ComRes dla Compassion Polska i Eurogroup for Animals zostało przeprowadzone w dniach 30 września – 7 października w 25 krajach Unii Europejskiej, na grupie ponad 23 tysięcy osób. W Polsce przebadana została reprezentatywna grupa 1970 osób.

  • O co chodzi w "Piątce dla zwierząt"? Projekt zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra (za wyjątkiem królików), ograniczenie uboju rytualnego (wyłącznie na potrzeby polskich związków wyznaniowych), zakaz trzymania zwierząt na uwięzi na stałe i nowe przepisy dotyczące kojców.
Więcej o: